modules/forum/post.tpl

Aparate electrocasnice

09.01.2019 / 06:06

Nick: Ecaterina
Bucataras incepator
Bucataras din: 08.12.2018
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Nu poti "bucatari" fara ajutorul aparatelor electrocasnice asa ca de curand am hotarat sa-mi schimb cuptorul. Toate bune si frumoase pana cand am inceput sa caut in magazin ofertele. Am ametit de cate posibilitati sunt. Cuptorul nu-l alegi pentru un an asa ca orice sfat este util. Cuptorul sa fie cu auto curatare sau nu. Care este cea mai eficienta metoda? Cu ventilator? Cu gatire 3D. Acestea sunt doar cateva din intrebarile pe care mi le pun.

Citeaza

09.01.2019 / 16:31

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

Ecaterina a spus:

 Nu poti "bucatari" fara ajutorul aparatelor electrocasnice asa ca de curand am hotarat sa-mi schimb cuptorul. Toate bune si frumoase pana cand am inceput sa caut in magazin ofertele. Am ametit de cate posibilitati sunt. Cuptorul nu-l alegi pentru un an asa ca orice sfat este util. Cuptorul sa fie cu auto curatare sau nu. Care este cea mai eficienta metoda? Cu ventilator? Cu gatire 3D. Acestea sunt doar cateva din intrebarile pe care mi le pun.

Cand mi-am achizitionat cuptorul electric am tinut cont de cateva sfaturi date de o persoana avizata:  
1. Autocuratare - pirolitica ( cea mai buna), catalitica, cu abur sau... frecare manuala 
2. Capacitate interna 56 -76 litrii ( daca faci sarmale sau curcan, conteaza). Al meu are 72 litri si e super incapator.
3. Sine telescopice - nice to have - sustin tava, care va sta in consola si poti pune ingrediente sau amesteca, fara sa o sustii cu mana
4. Plaja de temperaturi - de la 30grade ( cu ventilatie poti dospii painea/cozonacul) la 230-250 grade. Temperatura mica ne ajuta la preparate ca bezele, procomigdale...
5. Daca esti amatoare de patiserie si/ sau paine/ cozonac - un PlusSteam e ok. Daca iti plac legume la abur si/sau friptura suculenta cu crusta crocanta un cuptor full steam e super.

6 . Grill - pentru rumenire, preparate la grill.

7. Functia de convectie ( cred ca e similara cu ventilatia 3D ) e foarte importanta:  la fursecuri poti gati 3 tavi concomitent, pe sinele 1-3-5,  reducandu-se astfel timpul petrecut in bucatarie, dar si consumul de energie. De asemenea, temperatura fiind constanta in cuptor, poti gati in acelasi timp o friptura si garnitura, in tavi separate .

Multa bafta ! 

Acest mesaj a fost modificat de Ina
Ultima editare: 09.01.2019 16:47:56

Citeaza

09.01.2019 / 16:41

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

Ecaterina a spus:

 Nu poti "bucatari" fara ajutorul aparatelor electrocasnice asa ca de curand am hotarat sa-mi schimb cuptorul. Toate bune si frumoase pana cand am inceput sa caut in magazin ofertele. Am ametit de cate posibilitati sunt. Cuptorul nu-l alegi pentru un an asa ca orice sfat este util. Cuptorul sa fie cu auto curatare sau nu. Care este cea mai eficienta metoda? Cu ventilator? Cu gatire 3D. Acestea sunt doar cateva din intrebarile pe care mi le pun.

 https://www.beko.ro/cuptor-incorporabil-beko-bir25400xms   - acesta este modelul ales de mine , de care sunt foarte multumita .  

Pentru ca nu stiam ce sa aleg intre control manual si digital, am intrebat un tehnician de la o unitate service si am fost sfatuita sa aleg cu comanda digitale, intrucat la cele cu butoane se pot produce in timp blocaje din cauza aburului, cedeaza contactele ( acestea sunt cele mai frecvente solicitari pentru depanare ) 

Acest mesaj a fost modificat de Ina
Ultima editare: 09.01.2019 16:49:37

Citeaza

09.01.2019 / 21:41

Nick: Ecaterina
Bucataras incepator
Bucataras din: 08.12.2018
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

Ina a spus:

 https://www.beko.ro/cuptor-incorporabil-beko-bir25400xms   - acesta este modelul ales de mine , de care sunt foarte multumita .   Pentru ca nu stiam ce sa aleg intre control manual si digital, am intrebat un tehnician de la o unitate service si am fost sfatuita sa aleg cu comanda digitale, intrucat la cele cu butoane se pot produce in timp blocaje din cauza aburului, cedeaza contactele ( acestea sunt cele mai frecvente solicitari pentru depanare ) 

 Multumesc mult pentru mesajul tau. Ai atins cateva aspecte la care nici nu m-am gandit, unul dintre ele, partea cu butoanele.

Citeaza

18.01.2019 / 18:43

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

Ecaterina a spus:

 Multumesc mult pentru mesajul tau. Ai atins cateva aspecte la care nici nu m-am gandit, unul dintre ele, partea cu butoanele.

Ma bucur daca iti sunt de ajutor informatiile mele.  Eu am studiat aspectul asta mai bine de jumatate de an si am tot urmarit comentarii intre cei ce detin cuptoare electrice. Nu ma gandisem deloc la aspectul cu limitele de temperatura, in special temperatura minima. Chiar imi e de ajutor, aluatul il pun la dospit direct in cuptor, la 45-50 grade.  

Aspectul cu butoanele a fost ultimul lucru de care m-am interesat iar persoana care mi-a facut recomandarea este de incredere si se ocupa de service-ul in garantie pentru 3 marci de renume. 

Toate cele bune! 

Citeaza

23.05.2021 / 22:39

Nick: eiko
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.02.2014
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

Ina a spus:

Ma bucur daca iti sunt de ajutor informatiile mele.  Eu am studiat aspectul asta mai bine de jumatate de an si am tot urmarit comentarii intre cei ce detin cuptoare electrice. Nu ma gandisem deloc la aspectul cu limitele de temperatura, in special temperatura minima. Chiar imi e de ajutor, aluatul il pun la dospit direct in cuptor, la 45-50 grade.   Aspectul cu butoanele a fost ultimul lucru de care m-am interesat iar persoana care mi-a facut recomandarea este de incredere si se ocupa de service-ul in garantie pentru 3 marci de renume.  Toate cele bune! 

Buna! Sunt noua pe aici desi va urmaresc de cativa ani buni tot inspirandu-ma din retetele postate aici. As avea si eu o intrebare.

De curand am cumparat un cuptor electric Gorenje. In manualul lui de utilizare specifica faptul ca nu trebuie folosite vase de tip inox sau folie de aluminiu pentru ca ar reflecta caldura si preparatele s-ar gati neuniform. Cele care aveti cuptoare electrice folositi tavi de inox? Daca da, acest lucru afecteza timpul de gatire, in sensul ca e mai lung?

Citeaza

27.03.2023 / 13:48

Nick: romankondrat735
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.03.2023
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

Having good technique is essential for any barber, as it is a key factor in providing high-quality grooming services. A skilled barber who possesses good technique can create clean, precise cuts, and can achieve a range of different styles and looks for their clients. Good technique involves having a strong understanding of the tools and equipment used in barbering, as well as a deep knowledge of hair types and textures, and how to work with them to achieve the desired results. Click

Citeaza

17.08.2023 / 15:17

Nick: jjadugar
Bucataras incepator
Bucataras din: 13.06.2023
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 The inclusion of the ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 motherboard highlights the importance of catering to home users who are interested in building compact and powerful systems. This motherboard's Thunderbolt 3 support opens up possibilities for lightning-fast data transfers and versatile connectivity. click for more info


Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4384 puncte

laura_n

2312 puncte

Rocsi

1691 puncte

bucatarasa

1554 puncte

Caty

1318 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]