modules/forum/post.tpl

Traditii proprii de Craciun, nazbatii de-ale copiilor, amintiri

16.11.2009 / 21:48

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

Am prins curaj sa deschid un nou subiect de discutie :) Se apropie Sarbatorile si poate din acest motiv imi amintesc cu drag de acele detalii care faceau Craciunul sa fie deosebit: obiceiurile create in familie si nazbatiile de Craciun, geamuri sparte din greseala de revelion :D . Bradul il impodobeam mereu eu si fratele meu in ziua de Ajun, nu mai devreme (dar s-a intamplat sa tinem bradul facut pana in februrie o data :)) ca era prea frumos, nu vroiam sa il stricam). Mereu ascultam Hrusca si mama ne facea poze. Iar in seara de Craciun, chiar si cand am crescut mai mari, parintii se strecurau sa puna cadourile sub brad, apoi bateau la usa si se intorceau zicand ca a fost Mos Craciun si ne-a lasat cadouri, dar se grabea si a fugit. Daca reuseau sa ne-o ia inainte, ne strecuram si noi si bateam a doua oara la usa, zicand ca s-a intors ca a uitat cadourile pentru ei :) Si ar mai fi multe... voi ce Mos Craciuni aveti? v-au gasit vreodata copiii cadourile ascunse? Aveti intamplari amuzante legate de brad, mos si globuri?

Citeaza

16.11.2009 / 22:39

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Chiar, pina la ce virsta ati crezut in Mos Craciun?

Citeaza

16.11.2009 / 22:40

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Generatia noastra a crescut cu Mos Gerila. Mie imi aducea masinute, portocale si bomboane cubaneze

Citeaza

16.11.2009 / 23:31

Nick: miha
Bucataras Suprem
Bucataras din: 24.03.2009
Retete: 1121
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

Chiar, pina la ce virsta ati crezut in Mos Craciun?

Eu inca mai cred in Mos Craciun!

Citeaza

17.11.2009 / 00:03

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

Pana am dat de cadouri in dulap :)) cred ca aveam vreo 8 ani... si ca sa fie fain de tot, l-am tarat si pe frate-miu de 5 ani in sufragerie si i-am aratat "vezi, vezi, nu exista!! e mama si tata!" Si cu cateva zile inainte de serbarea de Craciun de la gradinita , mama l-a intrebat daca stie poezia pentru mosul. Dialogul a fost ceva de genul:

- Stii poezia de Craciun?

-Nu!

-Pai ... si cand o inveti? vrei sa creada mosul ca nu esti cuminte?

- Mosul nu exista!

-Cine ti-a spus asa o prostie?

-Adina!

Priviri nervoase indreptate spre mine. Fratele este trimis in camera, eu raman pentru papara:

-Adina, tu esti mare de-acu'.. stiai ca nici Mos Craciun si nici Mos Nicolae nu exista, dar chiar trebuia sa ii spui si lui?

(eu): - ceeeeeeee??  nici Mos Nicolae nu exista?!

Ai mei perplecsi :D

Mos Nicoale era in manualul de religie, eram sigura ca vine personal si lasa dulciuri in ghete :)

Citeaza

17.11.2009 / 10:58

Nick: danygospodina
Bucataras incepator
Bucataras din: 22.05.2009
Retete: 2
Scrie-i mesaj privat

   Bine ca inca nu stie Dany sa citeasca. Ca a scris deja pentru Mos Nicolae, sa-i aduca un ...goblen. Sa nu spuneti ca nu e gospodina!

Citeaza

17.11.2009 / 16:02

Nick: crisad
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.08.2009
Retete: 28
Scrie-i mesaj privat

de 10 ani avem noi  obiceiuri de craciun( de cand ne-am casatorit) in ajun de craciun asteptam copii cu buna dimineata (incep sa vina cam de la 2-3 noaptea) si ii primim cu dulciuri diferite de la an la an si tot stand treaza fierb si sarmalele si zarzavatul pentru salata  colinde canta in surdina si dimineata mancam grau fiert impratit de la vecini .bradul bineinteles e facut si asteapta pe mosu sa vina . in ziua de craciun mergem la biserica si apoi la masa abia asteptand sa degustam bucatele(facute pe negustate )  si ne colinda copii cu steaua si  baietii cu craii  si de 4 ani incoace am invatat sa fac stea si merg cu pustiul meu cu steaua prin vecini

abia astep si craciunul de anul asta e sarbatoarea mea preferata

 

Citeaza

17.11.2009 / 22:50

Nick: Oana
Bucataras Suprem
Bucataras din: 18.12.2008
Retete: 1115
Scrie-i mesaj privat

Eu i-am vazut pe ai mei venind de la serviciu cu niste pungi mari, apoi cand au intrat in casa ne-au trimis in camera, pe mine si pe sora-mea sa le poata ascunde...a doua zi, le-am cautat amandoua si le-am gasit! dar nu am spus nimic! le-am gasit apoi sub brad si ne-am dat seama...eram la scoala...nu mai stiu cati ani aveam...8-9...

Noua ne place enorm Craciunul, in fiecare an impodobim bradul in Ajun, niciodata mai devreme, ascultam colinde, fierbem vin, miroase a scortisoara si a caltabosi, sarmale , piscotzeii impodobesc bradul cu noi si facem sute de poze  In dimineata de Craciun "gasim" cadourile sub brad, e tare frumos!

Anul trecut am prins in usa de la intrare niste vata, apoi am batut in usa si am sunat dintr-un clopotel. Vlad a ramas super uimit! A zis ca a auzit sania lui Mos Craciun, a fost in extaz!

Citeaza

17.11.2009 / 23:29

Nick: danygospodina
Bucataras incepator
Bucataras din: 22.05.2009
Retete: 2
Scrie-i mesaj privat

  Anul trecut am lasat geamul deschis la dormitor 30 min, unde era bradul, am pus cadourile, am pus si o pereche de blugi, cadou, pe pervazul ferestrei, care a ramas intredeschisa (Mosul se grabea). Si tot a dat tarcoale dormitorului, si simtea un frig, ca ne-a chemat si pe noi, si speriata un pic, si emotionata... A fost foarte frumos... Cand s-a intors in sufragerie a vazut, langa un bradut mic, niste cizme luungi, pentru mami. A fost asa de fericitaaaa!

Citeaza

17.11.2009 / 23:52

Nick: Oana
Bucataras Suprem
Bucataras din: 18.12.2008
Retete: 1115
Scrie-i mesaj privat

Ce dragut! Vlad vazuse vata in usa si a zis ca si-a prins Mosul barba, ca se grabea! Buna ideea cu geamul!

Citeaza

18.11.2009 / 16:23

Nick: danygospodina
Bucataras incepator
Bucataras din: 22.05.2009
Retete: 2
Scrie-i mesaj privat

    Sa-i imbracati mai bine. Ea era cu geaca pe ea. Si sa dati si mai incet la centrala!

Citeaza

18.11.2009 / 18:26

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

vara-mea cand era mica ... avea vreo 3-4 ani, l-a prins pe mos de mana si a inceput sa strige "Ale mainile lu' bunicu! Mos Claciun e bunicu! Si barba miloase a lana de oaie!" (chiar era lana)


Citeaza

21.11.2009 / 11:11

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Adinuta, nu mai gasesc unde i-ai scris lui PapaBun despre traditiile poloneze de Craciun. tu iti amintesti?

Citeaza

21.11.2009 / 17:32

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

imi amintesc chiar bine pentru ca PapaBun nu prea comenteaza si aparitiile lui rare sunt tinute minte e la reteta de pui si orez in nuca de cocos.

Citeaza

21.11.2009 / 20:15

Nick: PapaBun
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.04.2009
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

Da' ce-aveți dom'le cu mine ...

Nu pot și eu să stau liniștit la TV să mă uit la rugby, că hop, PapaBun în sus, PapaBun în jos .

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4384 puncte

laura_n

2312 puncte

Rocsi

1691 puncte

bucatarasa

1554 puncte

Caty

1318 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]