modules/forum/post.tpl

Pe unde ati mincat ceva bun in calatoriile voastre?

10.07.2012 / 14:37

Nick: Sidy
Bucataras grozav
Bucataras din: 15.02.2010
Retete: 691
Scrie-i mesaj privat

Ina a spus:

 Daca as fi fost prezenta, l-as fi pierdut pe dl. Vali pe drum, ca eu doar bancuri stiu  

 Ce fain ar fi fost daca erai si tu Ina.....

Si nu numai tu !

Citeaza

10.07.2012 / 18:49

Nick: Bunica
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 18.12.2008
Retete: 687
Scrie-i mesaj privat

       Anena, pe o doamna  deosebita ca tine nu ma pot supara. Mi-ai ramas in suflet si astept cu drag viitoarea intalnire

Acest mesaj a fost modificat de Bunica
Ultima editare: 10.07.2012 18:50:37

Citeaza

11.07.2012 / 14:04

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

anena a spus:

 Ziua buna lume!!! Ma bucur ca am cont aici, pt ca am reusit sa va las si eu un mesaj. Vreau sa o salut pe Bunica, (Pusi). Ma bucur ca te-am cunoscut si nadajduiesc ca s-a creat deja un precedent. in a ne vedea  in fiecare an. De altfel salut intreaga comunitatae de pe Bucataras.Siteul vostru este o sursa de inspirataie pentru mine. Ma simt intr-un fel, ca acasa, pt ca am regasit aici, oameni deosebit de dragi mei,Sidy,Medi, Silvioara, etc... Am incercat sa pun si o poza la avatar, dar ceva imi scapa.Nu am reusit.Nu am verificat cit d emare este poza, dar o sa mai incerc mai tirizu, mai pe racoare.Poate este nevoie se o redimensionez. Vreau sa fac citeva corectii apropo de ceea ce ati vazut la Alba Iulia. Manastirea de care voi vorbiti, este la Rimeti, nu la Remetea. La Remetea este Conacul Secuiesc. De fapt este comuna Remetea, satul Coltesti. Pusi, nu te superi asa-i? Pt ca multa lume confunda Rimeti cu Remetea.Nu esti prima si nici ultima.Nu e nici un bai, cum se zice la noi in Ardeal. Un mesaj pt Medi...sau cele care vin la Ripa Rosie. Pt ca este foarte aproape de Alba Iulia, puteti vedea,Cetatea Alba Carolina.Ma ofer ghid, fiind albaiulianaca de cind ma stiu.Tocmai ce am fost gazda altor forumiste , culinarese ca si voi, si mi-ar face mare placere sa va arat mindretea Ardealului si de ce nu, a intregii tari.

 Bun venit ! Am admirat cu drag ( si ciuda, recunosc  ) pozele de la intalnire  si m-am bucurat alaturi de voi pentru tot ce-ati trait acolo. 

Da, poza de la avatar trebuie redimensionata . 

O zi frumoasa!

Citeaza

11.07.2012 / 14:09

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

Sidy a spus:

 Ce fain ar fi fost daca erai si tu Ina..... Si nu numai tu !

 Sidy, mi-ar fi placut sa fiu cu voi.

Am stiut de intalnire, dar la noi e mai greu sa plecam asa, de capul nostru... Concediile se programeaza din anul precedent  plecarii , iar plimbarile de weekend la sute de km. ar presupune  pierderea a doua zile doar pe drum...

Pana ne vom cunoaste  pe viu, daca se va intampla asta,  va urmaresc intalnirile pe FB, bloguri si site.

Cu mult drag 

Citeaza

12.07.2012 / 17:55

Nick: Sidy
Bucataras grozav
Bucataras din: 15.02.2010
Retete: 691
Scrie-i mesaj privat

Ina a spus:

 Sidy, mi-ar fi placut sa fiu cu voi. Am stiut de intalnire, dar la noi e mai greu sa plecam asa, de capul nostru... Concediile se programeaza din anul precedent  plecarii , iar plimbarile de weekend la sute de km. ar presupune  pierderea a doua zile doar pe drum... Pana ne vom cunoaste  pe viu, daca se va intampla asta,  va urmaresc intalnirile pe FB, bloguri si site. Cu mult drag 

 Poti sa-ti planifici concediul de anul viitor in luna Iulie !!!!

Te asteptam cu mare drag.

Aviz amatoarelor si amatorilor !!!!

Citeaza

13.07.2012 / 20:42

Nick: susu
Bucataras senzational
Bucataras din: 31.08.2009
Retete: 509
Scrie-i mesaj privat

dentistuza ce fericita tre sa fii ca ai vizitat Israelul. am fost si eu de doua ori prin 96 cand eram copil, am fost in tel aviv, haifa si elait, in desert, am fost socata de ce-am vazut, pe vremea aceea noi nu aveam deniciunele asa ca am plans la intoarcere, as fi vreu sa raman acolo

Citeaza

24.07.2012 / 00:42

Nick: cristeena20
Bucataras Chef
Bucataras din: 23.07.2012
Retete: 527
Scrie-i mesaj privat

 Buna tuturor..si bine v-am gasit!!

Locuiesc de 2 ani in Portugalia si pot spune c amancare aaici e senzationala..dovada cele 5 kilograme in plus si imposibilitatea de a le da jos:P

Fiind o tara cu multe tipuri d epeste am descoperit coful..mancarea lor nationala. E vorba de Bachalau...codul uscat si sarat...preparat in mii de retete..senzationale O sa postez retete  pe parcurs ce le gatesc....

Alte delicatese aici sunt carnatii, carnea de porc negru (secretos  sunt pur si simplu minunati)-

Si urmeaza mancarea mai "grea2 dar mai savuroasa : supa de "porcarii" cum le numesc eu (fasole uscata, varza, picioare d eporc, urechi d eporc, etc, carnati de tot fleul..), fasolea cu burta, supa de piatra (hehe..e un fel de supa de fasole ca la noi cu afumaturi), etc.

Va recomend sa incercati bucataria portugheza...:)

Citeaza

24.07.2012 / 12:16

Nick: mitinita
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 12.10.2010
Retete: 841
Scrie-i mesaj privat

cristeena20 a spus:

 Buna tuturor..si bine v-am gasit!! Locuiesc de 2 ani in Portugalia si pot spune c amancare aaici e senzationala..dovada cele 5 kilograme in plus si imposibilitatea de a le da jos:P Fiind o tara cu multe tipuri d epeste am descoperit coful..mancarea lor nationala. E vorba de Bachalau...codul uscat si sarat...preparat in mii de retete..senzationale O sa postez retete  pe parcurs ce le gatesc.... Alte delicatese aici sunt carnatii, carnea de porc negru (secretos  sunt pur si simplu minunati)- Si urmeaza mancarea mai "grea2 dar mai savuroasa : supa de "porcarii" cum le numesc eu (fasole uscata, varza, picioare d eporc, urechi d eporc, etc, carnati de tot fleul..), fasolea cu burta, supa de piatra (hehe..e un fel de supa de fasole ca la noi cu afumaturi), etc. Va recomend sa incercati bucataria portugheza...:)

 Te asteptam cu retete din Portugalia,chiar nu prea am vazut multe si pare a fi o bucatarie tare interesanta,desi necunoscuta ,chiar si mie:)

Bine ai venit printre noi si sper sa prinzi radacini.

Citeaza

24.07.2012 / 16:44

Nick: diaconta
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 27.07.2010
Retete: 723
Scrie-i mesaj privat

cristeena20 a spus:

 Buna tuturor..si bine v-am gasit!! Locuiesc de 2 ani in Portugalia si pot spune c amancare aaici e senzationala..dovada cele 5 kilograme in plus si imposibilitatea de a le da jos:P Fiind o tara cu multe tipuri d epeste am descoperit coful..mancarea lor nationala. E vorba de Bachalau...codul uscat si sarat...preparat in mii de retete..senzationale O sa postez retete  pe parcurs ce le gatesc.... Alte delicatese aici sunt carnatii, carnea de porc negru (secretos  sunt pur si simplu minunati)- Si urmeaza mancarea mai "grea2 dar mai savuroasa : supa de "porcarii" cum le numesc eu (fasole uscata, varza, picioare d eporc, urechi d eporc, etc, carnati de tot fleul..), fasolea cu burta, supa de piatra (hehe..e un fel de supa de fasole ca la noi cu afumaturi), etc. Va recomend sa incercati bucataria portugheza...:)

Asteptam retetele.Eu apreciez retetele mai deosebite,dar sunt putin mai conservatoare.Pe mine ma pasioneaza mai mult dulciurile,oricum gatesc destul de rar.

Citeaza

30.07.2012 / 01:30

Nick: mihaelar63
Bucataras Suprem
Bucataras din: 11.12.2009
Retete: 1926
Scrie-i mesaj privat

Cel mai bun preparat ce l-am mancat la Roma a fost un rollo cu spanac si mozzarella , incredibil de proaspat  si perfect ca textura .

Citeaza

09.10.2015 / 14:36

Nick: Anett
Bucataras incepator
Bucataras din: 02.05.2012
Retete: 89
Scrie-i mesaj privat

 Aceasta vara am fost in Polonia, mai precis in Cracovia. Daca mergeti vreodata, trebuie sa incercati  cantinele pe nume bar mleczny unde puteti manca mancaruri traditionale polonesti foarte foarte ieftin. :)

Citeaza

19.08.2016 / 14:51

Nick: ileana83
Bucataras incepator
Bucataras din: 17.03.2014
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Pe la manastirile din nordul Bucovinei am mancat niste preparate traditionale romanesti  exceptionale.

Citeaza

11.09.2016 / 22:27

Nick: RuxyRux
Bucataras Suprem
Bucataras din: 10.11.2010
Retete: 1296
Scrie-i mesaj privat

 In Bucovina...sote de hribi...n-as fi crezut ca e atat de minunat!

Citeaza

23.09.2016 / 12:38

Nick: ramona_ioana
Bucataras incepator
Bucataras din: 01.07.2016
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 La restaurant,,Castel Dracula,,Piatra Fantanele am mancat un patrav la gratar extraordinar, cel mai bun ever

Citeaza

21.03.2018 / 13:38

Nick: ileana83
Bucataras incepator
Bucataras din: 17.03.2014
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 am baut pisco in peru. ft bun!

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Reteta de aperitiv crocant cu sunca si cascaval

pe 16.03 la 09:59

Reteta de snitel crispy, din pulpa de porc, in pesmet

de vasimur 4

pe 15.03 la 18:34

Reteta de placinte cu feta, spanac si marar

de laura_n 7

pe 15.03 la 17:42

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4847 puncte

oanapl

1550 puncte

mihaelar63

1439 puncte

madi_marin

1092 puncte

Rocsi

749 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]