modules/forum/post.tpl

Ce diete ai folosit cu rezultate bune?

10.03.2011 / 13:21

Nick: sufletista
Bucataras Suprem
Bucataras din: 17.08.2010
Retete: 1549
Scrie-i mesaj privat

e bine ca nu e grea dieta,am so incerc si eu,sper sa ma tin de ea

Citeaza

10.03.2011 / 13:45

Nick: ana
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.01.2010
Retete: 139
Scrie-i mesaj privat

Sufletista acum zic si eu ca nu e grea ,dar pana sa ma apuc de ea,am tinut atatea care nu m-au tinut mai mult de 3 zile.Succes

Citeaza

17.03.2011 / 09:15

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

De o saptamana am inceput un fel de dieta , desi nu i-as spunea neaparat "dieta" ci mai degraba "cumpatare"

Nu pot spune ca mananc foarte mult insa in ultimii doi ani, de cand m-am casatorit, m-am ingrasat destul (desi imi vin inca hainele, dar la limita limitei). Si asta se datoreaza faptului ca am inceput sa gatesc seara pentru sotul meu, si, cu pofta sau fara, serveam si eu, intotdeana intre orele 20:00 si 23:00. La asta se adauga o greseala majora: niciodata nu mancam dimineata, prima masa fiind in jur de ora 12-13 (uneori chiar mai tarziu), iar sport destul de rar, mai exact cand imi aduceam aminte!

Asa ca de o saptamana, m-am suparat rau pe mine si pe lipsa mea de vointa (ca pentru altele am asa o ambitie!) si m-am pus pe treaba!

Dimineata mananc (mai mult ma fortez) orice gasesc in frigider: un ou, branza, ceai cu unt sau orice altceva potrivit pentru ora matinala. Tot acum imi satisfac pofta de ceva dulce. Asta daca am gatit eu ceva altfel nu ma deranjez sa imi cumpar dulciuri. Dar cand le vad acolo in frigider imi fac cu ochiul

Ultima masa incerc pe cat posibil sa o servesc pana ora 18:00, iar dupa, daca e necesar mai mananc un fruct sau un iaurt.

Pe langa astea doua mese mai apelez la urmatoarele trucuri:

- cel putin 2 litri de apa pe azi

- cu un sfert de ora inainte de masa beau o cana de apa

- in 500 ml de apa adaug sucul unei lamai, o data pe zi

- uneori (tot cand imi aduc  aminte) apelez la o jumatate de ora de masaj cu aparatul , normal

- intre mese servesc cate un fruct (mar sau portocala, nu ambele si nu prea multe, pentru ca au zaharoza si combinate ne ingrasa)

- nu consum paine (iar daca o fac ma rezum la una doua felii)

Rezultatele nu au intarziat sa apara. Nici nu ma infometez si mananc ce vreau, dar mi-am educat programul si creierul penrtu ca de aici pleaca totul.

Succes!

Citeaza

17.03.2011 / 09:43

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

 Iti tin pumnii, tine de vointa. Vezi ca la categoria Diete am postat eu citeva saptamini pe care mi le-a dat mie Nutri. Chiar au dat rezultate. Cit de curind le reincep si eu :)

Citeaza

17.03.2011 / 09:53

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Da, le-am  citit! Dar nu sunt genul care sa poata tine un regim strict, in sensul de a avea mancaruri fixate,,, si impuse! ca tocmai atunci ma apuca toate poftele posibile si imposibile! chiar daca de fel nu sunt pofticioasa. Cand imi impun in creier termenul "dieta" toate conexiunile o iau razna si vad in minte doar pui la rotisor si pizza! Sunt defecta!

Citeaza

Recomandari pentru tine si casa ta

Prima Latte III rosu

- 800 lei
1699.99 lei
899.99 lei

18.03.2011 / 09:53

Nick: rivka
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.08.2009
Retete: 130
Scrie-i mesaj privat

Vad ca majoritatea confunda "dieta" cu "cura de slabire" pe cand de fapt NU este acelasi lucru! O dieta este un regim alimentar si de viata sanatos in termini stabiliti de o persoana diplomata in fctie de propriul metabolism , stil de viata , etc.

O cura de slabire este altceva! Mai ales : nu mananc paine" est, este o mare greseala sa crezi ca este Ok si sanatos, painea este Ok, chiar indicata in alimentatie ZILNIC :) datorita continutului de fibre.

Una este dieta si alta este "vreau sa slabesc 10 kile'"

Citeaza

18.03.2011 / 10:53

Nick: gaby_d
Bucataras Minunat
Bucataras din: 14.10.2009
Retete: 614
Scrie-i mesaj privat

rivka a spus:

Vad ca majoritatea confunda "dieta" cu "cura de slabire" pe cand de fapt NU este acelasi lucru! O dieta este un regim alimentar si de viata sanatos in termini stabiliti de o persoana diplomata in fctie de propriul metabolism , stil de viata , etc. O cura de slabire este altceva! Mai ales : nu mananc paine" est, este o mare greseala sa crezi ca este Ok si sanatos, painea este Ok, chiar indicata in alimentatie ZILNIC :) datorita continutului de fibre. Una este dieta si alta este "vreau sa slabesc 10 kile'"

Nu este o confuzie intre dieta si regim de slabire.

Regimul de slabire este "completarea" de dupa "dieta".

Dieta este un regim alimentar stabilit cu un scop

Cura de slabire poate fi unul dintre scopuri; deci nu se elimina una pe cealalta din start :)

Ca vrei sa slabesti, ca vrei sa ai un mod de viata sanatos, tot dieta se numeste doar ca, ma repet, difera scopul pt care adopti acea dieta.

Citeaza

18.03.2011 / 11:04

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

gaby_d a spus:

Nu este o confuzie intre dieta si regim de slabire. Regimul de slabire este "completarea" de dupa "dieta". Dieta este un regim alimentar stabilit cu un scop Cura de slabire poate fi unul dintre scopuri; deci nu se elimina una pe cealalta din start :) Ca vrei sa slabesti, ca vrei sa ai un mod de viata sanatos, tot dieta se numeste doar ca, ma repet, difera scopul pt care adopti acea dieta.

Eu sunt de acord cu Gaby. Cura de slabire si dieta sunt complementare, prin urmare nu se exclud reciproc.

Citeaza

18.03.2011 / 12:46

Nick: rivka
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.08.2009
Retete: 130
Scrie-i mesaj privat

Ba nu este deloc adevarat ;) , o dieta poate avea chiar si ca rezultat revenirea la o greutate normala dupa o greutate sub limita, de ex dupa o boala, tratament , etc.:)

In primul rand ca mancatul unui ou pe zi, renuntatul la paine, inghititul la nu-s cate bucati de lamai dimineata, dupa ureche, nu sunt diete.O dieta se stabileste pe subiect! de o persoana diplomata! in fctie de sex, stil de viata, varsta , stare de sanatate, etc.

Degeaba ne spune aici bucataras ce dieta i-a prescris lui nutri pt ca pe altul nu il ajuta cu nimic!

Citeaza

18.03.2011 / 12:52

Nick: gaby_d
Bucataras Minunat
Bucataras din: 14.10.2009
Retete: 614
Scrie-i mesaj privat

rivka a spus:

Ba nu este deloc adevarat ;) , o dieta poate avea chiar si ca rezultat revenirea la o greutate normala dupa o greutate sub limita, de ex dupa o boala, tratament , etc.:) In primul rand ca mancatul unui ou pe zi, renuntatul la paine, inghititul la nu-s cate bucati de lamai dimineata, dupa ureche, nu sunt diete.O dieta se stabileste pe subiect! de o persoana diplomata! in fctie de sex, stil de viata, varsta , stare de sanatate, etc. Degeaba ne spune aici bucataras ce dieta i-a prescris lui nutri pt ca pe altul nu il ajuta cu nimic!

nu a zis nimeni ca e universal valabila o dieta :)

dar daca, asa cum ai dat exemplu de bucataras, un medic iti prescrie DIETA , asta nu inseamna ca aia nu se numeste dieta

cam asta faci tu aici, zici ca dieta nu e de fapt dieta :D

dieta inseamna regim si regimul poate fi pt cura de slabire, deci dieta nu exclude cura, asta incerc sa iti spun

Citeaza

18.03.2011 / 13:35

Nick: cismaru_nicoleta
Bucataras incepator
Bucataras din: 16.01.2011
Retete: 41
Scrie-i mesaj privat

gaby_d a spus:

Nu este o confuzie intre dieta si regim de slabire. Regimul de slabire este "completarea" de dupa "dieta". Dieta este un regim alimentar stabilit cu un scop Cura de slabire poate fi unul dintre scopuri; deci nu se elimina una pe cealalta din start :) Ca vrei sa slabesti, ca vrei sa ai un mod de viata sanatos, tot dieta se numeste doar ca, ma repet, difera scopul pt care adopti acea dieta.

Aceeasi parere o am si eu cuvant cu cuvant....cert e ca nu pot tine nici o cura de slabit pt ca mananc numai dupa ora 18,din pacate......de asa natura am serviciul...bafta fetelor care vreti sa fiti sanatoase si frumoase...cred ca suna cam idioata intrebarea mea..cine nu vrea?? 

Citeaza

18.03.2011 / 15:08

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

rivka a spus:

Ba nu este deloc adevarat ;) , o dieta poate avea chiar si ca rezultat revenirea la o greutate normala dupa o greutate sub limita, de ex dupa o boala, tratament , etc.:) In primul rand ca mancatul unui ou pe zi, renuntatul la paine, inghititul la nu-s cate bucati de lamai dimineata, dupa ureche, nu sunt diete.O dieta se stabileste pe subiect! de o persoana diplomata! in fctie de sex, stil de viata, varsta , stare de sanatate, etc. Degeaba ne spune aici bucataras ce dieta i-a prescris lui nutri pt ca pe altul nu il ajuta cu nimic!

Nu a spus nimeni ca mananca numai un ou dimineata si "n" lamai dupa ureche!

Eu una, dadeam exemplu pentru un regim de viata sanatos, specificand ca am inceput sa mananc dimineata, lucru pe care inainte nu il faceam deloc - indiferent ca e un ou, paine cu unt sau branza. 

Si nu a spus nimieni ca DIETA este identica cu o CURA DE  SLABIRE, ci ca sunt complementare, adica se sustin reciproc! se intrepatrund, se competeaza,,,, 

Acest mesaj a fost modificat de Dya
Ultima editare: 18.03.2011 15:15:39

Citeaza

11.05.2011 / 20:01

Nick: astriduta
Bucataras incepator
Bucataras din: 17.02.2011
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Montignac sa traiasca, ca nu trebuie sa te chinuiesti si te mai simti si bine.

Citeaza

17.05.2011 / 15:22

Nick: retetepersane
Bucataras incepator
Bucataras din: 18.07.2010
Retete: 20
Scrie-i mesaj privat

 Eu am folosit dieta Rina 90, a trecut o luna, am slabit de la 66 la 58  (170 inaltime) . O sa mananc asa in continuare, pentru ca m-am obisnuit si nu imi este greu.

Nu ma omor cu dulciurile, dar inainte mancam orez cu orice si mai ales seara si am luat proportii observabile.

E o dieta disociata, cate o zi pentru fiecare grupa de alimente, in fiecare dimineata se mananca fructe.

Ziua 1:  Proteine

Micul dejun fructe, se pot consuma fructe pana inainte cu o ora de pranz.

Pranz : Carne/Branza/ 2 oua/ Peste (alegeti una, nu le combinati) cu salata si o ciorba fara paste sau orez sau crutoane

Cina: La fel ca la pranz, dar fara supa

Doar in ziua de proteine se pot consuma lactate!

Ziua 2: Amidonuri/ Leguminoase

Micul dejun fructe

Pranz: Fasole, mazare, fasole verde, naut, linte, cartof (fiert sau copt) cu salata

Cina: la fel ca la pranz

Ziua 3: Carbohidrati

Micul dejun fructe

Pranz: paste cu sos fara cascaval sau carne, blat de pizza cu sos de rosii si legume, salata de vinete/mancare de spanac/ tocanita de ciuperci/ ciuperci la cuptor/ ciorba de dovlecei  etc  cu paine neagra 

Cina: puteti manca la fel ca la pranz, sau puteti manca chec sau negresa sau inghetata. Dupa cina mancati 2 patratele de ciocolata amaruie (85%)

Ziua 4: Fructe in orice cantitate

Ordinea zilelor trebuie pastrata

Niciodata nu se consuma Proteine+Amidonuri sau Proteine + Carbohidrati sau Amidonuri +Carbohidrati

Dupa 28 de zile, ziua 29 beti doar apa (se poate)

Trebuie sa beti apa minim 2 litri.

Nu mancati fructe seara, pentru ca contin zahar si se depune.

Nu consumati alcool seara, eventual puteti bea un pahar in ziua de carbohidrati. Alcoolul prin digestie se transforma in glucide.

Legume care pot fi consumate in orice combinatie:

Ceapa

Ciuperci

Ardei 

Castraveti

Ghimbir

Conopida/Broccoli

Vinete

Laptuci (Salata verde)

Varza

Usturoi

Dovlecei

Spanac

Rosii 

Verdeata 

Anghinare

Praz

Acest mesaj a fost modificat de retetepersane
Ultima editare: 17.05.2011 15:30:00

Citeaza

11.07.2011 / 23:54

Nick: alinutzika
Bucataras incepator
Bucataras din: 26.02.2011
Retete: 246
Scrie-i mesaj privat

Eu am urmat dieta Montignac. In doua sau trei saptamani am slabit 5 kg. Mi se pare o dieta super, pt ca nu numai ca poti manca fara sa-ti tragi de la gura (din mancarea permisa, bineinteles), ci esti constient ca mananci sanatos .Da rezultate sigure.Eu am inceput-o dupa ce  doua cumnate de-ale mele au slabit aprox. 15 kg in 2 luni.Fara pastile sau alte lucruri periculoase.Doar cu MANCARE SANATOASA!

Acest mesaj a fost modificat de alinutzika
Ultima editare: 11.07.2011 23:55:30

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4384 puncte

laura_n

2312 puncte

Rocsi

1691 puncte

bucatarasa

1554 puncte

Caty

1318 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]