modules/forum/post.tpl

Diversificarea! Help, help!!!!

10.06.2013 / 10:44

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Am nevoie de un sfat dragi mamici si bunici. De fapt, mai multe

Cam de pe la 3 luni am trecut-o pe lapte praf, moment in care si medicul mi-a recomandat sa incep diversificarea. De fapt, a insistat ca trebuie. Eu m-am incapatanat si am inceput spre sfarsitul lunii a 4-a.  Nu as fi vrut nici atunci insa am considerat ca laptele praf nu ii asigura necesarul de vitamine si tot ceea ce are nevoie organismul ei, in plina dezvoltare.

Sucul de fructe (mar in mod special, si putina banana uneori) l-a acceptat imediat. Supa de legume la fel, a fost mai greu in prima zi, insa din a treia deja manca tot (cam un biberon de 130 ml , orientativ). Nu i-am dat doar zeama, ci toate legumele paste (un piure fin). Am ajuns sa ii pun in supa: morcov, dovlecel, ceapa verde, telina, ardei gras verde, cateva fire de patrunjel, spanac. Le mananca fara probleme. Uneori mai mult, alteori mai putin, dar mananca.

Problema vine la fructe. Nu le vrea cu niciun chip! Le-am ras pe razatoare, le-am trecut prin blender,,, degeaba! I-am dat mar, cu cirese, banane, nectarine, caise sau pere,,, indiferent de combinatie, nu si nu! Daca uneori abia mananca o lingurita, in cele mai multe cazuri strange gurita si nu o deschide pana nu renunt sa ii mai dau. Nu pot sa ii dau doar sucul, as vrea fructul cu pulpa.

Ce ma sfatuiti, v-ati confruntat cu o astfel de situatie? Ma gandeam sa le combin cu iaurt sau cu branza proaspata. Dar si aici e o problema. De unde sa le iau? Sa le fac in casa? Sa cumpar produse renumite? De unde iau laptele proaspat atunci.... Cel ambalat nu este natural 100%, cel de la dozator, proaspat, nu imi inspira incredere... 

Incepand cu 6 luni, ma gandeam sa ii introduc in supa si carnea de pui.

Stiu ca sunt atatea sfaturi pe internet, insa nu pun mare pret pe ce se scrie. Am incredere in voi!

Citeaza

10.06.2013 / 14:56

Nick: Constelatialeu
Bucataras Suprem
Bucataras din: 02.01.2013
Retete: 1781
Scrie-i mesaj privat

Dya a spus:

Am nevoie de un sfat dragi mamici si bunici. De fapt, mai multe Cam de pe la 3 luni am trecut-o pe lapte praf, moment in care si medicul mi-a recomandat sa incep diversificarea. De fapt, a insistat ca trebuie. Eu m-am incapatanat si am inceput spre sfarsitul lunii a 4-a.  Nu as fi vrut nici atunci insa am considerat ca laptele praf nu ii asigura necesarul de vitamine si tot ceea ce are nevoie organismul ei, in plina dezvoltare. Sucul de fructe (mar in mod special, si putina banana uneori) l-a acceptat imediat. Supa de legume la fel, a fost mai greu in prima zi, insa din a treia deja manca tot (cam un biberon de 130 ml , orientativ). Nu i-am dat doar zeama, ci toate legumele paste (un piure fin). Am ajuns sa ii pun in supa: morcov, dovlecel, ceapa verde, telina, ardei gras verde, cateva fire de patrunjel, spanac. Le mananca fara probleme. Uneori mai mult, alteori mai putin, dar mananca. Problema vine la fructe. Nu le vrea cu niciun chip! Le-am ras pe razatoare, le-am trecut prin blender,,, degeaba! I-am dat mar, cu cirese, banane, nectarine, caise sau pere,,, indiferent de combinatie, nu si nu! Daca uneori abia mananca o lingurita, in cele mai multe cazuri strange gurita si nu o deschide pana nu renunt sa ii mai dau. Nu pot sa ii dau doar sucul, as vrea fructul cu pulpa. Ce ma sfatuiti, v-ati confruntat cu o astfel de situatie? Ma gandeam sa le combin cu iaurt sau cu branza proaspata. Dar si aici e o problema. De unde sa le iau? Sa le fac in casa? Sa cumpar produse renumite? De unde iau laptele proaspat atunci.... Cel ambalat nu este natural 100%, cel de la dozator, proaspat, nu imi inspira incredere...  Incepand cu 6 luni, ma gandeam sa ii introduc in supa si carnea de pui. Stiu ca sunt atatea sfaturi pe internet, insa nu pun mare pret pe ce se scrie. Am incredere in voi!

Daca e sa te iei dupa mine ai zice ca am fost mama sarita dupa fix...al meu la 3 luni manca ciorba acra si alte chestii,asa ca n-am ce sfaturi sa-ti dau....

Citeaza

10.06.2013 / 15:08

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Cleme!

Citeaza

10.06.2013 / 15:22

Nick: babi5
Bucataras incepator
Bucataras din: 01.02.2013
Retete: 424
Scrie-i mesaj privat

Dya a spus:

Am nevoie de un sfat dragi mamici si bunici. De fapt, mai multe Cam de pe la 3 luni am trecut-o pe lapte praf, moment in care si medicul mi-a recomandat sa incep diversificarea. De fapt, a insistat ca trebuie. Eu m-am incapatanat si am inceput spre sfarsitul lunii a 4-a.  Nu as fi vrut nici atunci insa am considerat ca laptele praf nu ii asigura necesarul de vitamine si tot ceea ce are nevoie organismul ei, in plina dezvoltare. Sucul de fructe (mar in mod special, si putina banana uneori) l-a acceptat imediat. Supa de legume la fel, a fost mai greu in prima zi, insa din a treia deja manca tot (cam un biberon de 130 ml , orientativ). Nu i-am dat doar zeama, ci toate legumele paste (un piure fin). Am ajuns sa ii pun in supa: morcov, dovlecel, ceapa verde, telina, ardei gras verde, cateva fire de patrunjel, spanac. Le mananca fara probleme. Uneori mai mult, alteori mai putin, dar mananca. Problema vine la fructe. Nu le vrea cu niciun chip! Le-am ras pe razatoare, le-am trecut prin blender,,, degeaba! I-am dat mar, cu cirese, banane, nectarine, caise sau pere,,, indiferent de combinatie, nu si nu! Daca uneori abia mananca o lingurita, in cele mai multe cazuri strange gurita si nu o deschide pana nu renunt sa ii mai dau. Nu pot sa ii dau doar sucul, as vrea fructul cu pulpa. Ce ma sfatuiti, v-ati confruntat cu o astfel de situatie? Ma gandeam sa le combin cu iaurt sau cu branza proaspata. Dar si aici e o problema. De unde sa le iau? Sa le fac in casa? Sa cumpar produse renumite? De unde iau laptele proaspat atunci.... Cel ambalat nu este natural 100%, cel de la dozator, proaspat, nu imi inspira incredere...  Incepand cu 6 luni, ma gandeam sa ii introduc in supa si carnea de pui. Stiu ca sunt atatea sfaturi pe internet, insa nu pun mare pret pe ce se scrie. Am incredere in voi!

Este  bine  ca-ti  doresti  sa-i  dai si pulpa  fructului dar daca o refuza  ,dai macar sucul  ,nu te  lasa pacalita caci la final iti va refuza si sucul . nepotelul meu cel mic  a mincat foarte bine pina pe la 5 luni de toate ,a insistat loredaana  cu carnita  pasata in piure si s-a gretalit asa de tare caci acum are 6 ani si nu mai maninca nici un fel de carne ,baghete de peste si piept de pui dar si ala facut gratar  si ascuns prin garnitura  de orez . Isi face greata  de la orisice miros  de mincare gatit cu ceapa, usturoi ,etc .. sfatul meu este sa o iei incetisor   fiindca ea este micuta /t si nu este timpul p[ierdut incerci cu de toate  si ce refuza  nu insista  ,o lasi si incerci mai incolo .. Te pup ..

Citeaza

10.06.2013 / 15:44

Nick: Corina33
Bucataras senzational
Bucataras din: 01.02.2010
Retete: 573
Scrie-i mesaj privat

Dya draga, ma bag si eu in seama chiar daca poate nu te va ajuta prea mult.  Eu nu am ascultat de nimeni, mai ales de medic- decat odata si atunci mi-a parut rau ulterior. Eu am alaptat-o pe a mea pana la un an, as fi continuat dar nu s-a mai putut si i-am dat sa bea lapte La Dorna de 1,5% cat a mai cerut ea laptic. Am inceput diversificarea la 6 luni, pana atunci nu i-am dat nimica  nici macar ceai :), iar diversificarea am facut-o dupa graficele pe care le gasesti in articolul de aici: retetebebelusi.ro/alimente-interzise/ . Sper sa te ajute link-ul cu ceva! Bafta si multa rabdare iti doresc! >:D<

Citeaza

10.06.2013 / 15:57

Nick: Corina33
Bucataras senzational
Bucataras din: 01.02.2010
Retete: 573
Scrie-i mesaj privat

Am uitat sa-ti spun ceva: si eu eram ingrijorata de multe ori ca laptele nu ii e de ajuns, ca nu mananca destul, mai intrebam pe cate o mamica si am primit sfaturi de genul ca poate ar trebui sa-i dau supliment, ca laptele meu poate nu este destul de bun etc. Toate sunt prostii si mi-am ascultat instinctul si am continuat cum am crezut eu de cuviinta. Asa ca ai incredere in instinctul tau de mama, unele sfaturi sunt bune, altele ba, dar instinctul tau rareori da gres!

Citeaza

10.06.2013 / 16:55

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Corina, din pacate , la mine nu a fost suficient de consistent si asta dovedit: ii era foame mereu, nu dormea ziua deloc si plangea intr-una. Cand i-am dat formula prima data, mititica mi-a dormit cateva ore bune. Si eu am fost tare incapatanata in privinta asta, dar atat s-a putut! Nici nu ma gandeam ca nu o sa o alaptez pana la un an jumatate macar. :( Plus ca la doua luni dupa nastere ea imi luase in greutate doar jumatate de kilogram. Am fost nevoita,,, Cat despre medici, mai bine NU! Am incredere in instinctul meu, pana acum nu m-a inselat niciodata Multumesc mult!

Citeaza

10.06.2013 / 16:56

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Babi, nu o fortez deloc, cu nimic. Daca nu vrea, nu vrea! 

Citeaza

10.06.2013 / 18:52

Nick: TAB1TA
Bucataras senzational
Bucataras din: 16.02.2013
Retete: 301
Scrie-i mesaj privat

 Nu de mult am inceput si noi diversificarea. Acum cateva luni. In primul rand, cred ca nu ar trebui sa intrerupi alaptarea si sti si tu cat de importanta este. Apoi, ea poate fi nelinistita si din alte cauze: burtica, dintisori, nu neaparat e de vina laptele tau. E bine ca ai inceput diversificarea. Eu ii dau fructe, legume, iar apoi o alaptez ca o completare. Eu ii dau de la Hipp mai mult fructe sau fructe amestecate cu legume.(sau de la Milupa o branzica sau iaurt cu fructe). Manaca foarte bine. Acum am gasit la Hipp piure fin din fructe, e ca o pulpa, cred ca asta vi s-ar potrivi si voua. Fiind asa micuta cred e normal sa vrea mai mult sucul decat pulpa sau urmareste ce fructe ii plac mai mult. 

Stiu ca asta e o perioada stresanta in viata unei mame mai ales la primul copil, dar va trece repede si aceasta perioada. Fii linistita! Te pup!

Acest mesaj a fost modificat de TAB1TA
Ultima editare: 10.06.2013 18:53:28

Citeaza

10.06.2013 / 19:00

Nick: TAB1TA
Bucataras senzational
Bucataras din: 16.02.2013
Retete: 301
Scrie-i mesaj privat

 Eu stiu ca nu se da deloc lapte de vaca la bebelusi. 

Da, poti sa combini fructe cu legume cu putina carnita, asa mi s-a recomandat de la medic.

Daca ea ia bine in greutate poti continua alaptarea. Cere parerea si a altor medici!!! Ar fi pacat sa renunti!

Citeaza

10.06.2013 / 19:31

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Tabita, asa cum spuneam am trecut-o pe formula. Laptele meu nu era suficient de consistent, si, incet incet a refuzat sa mai manance de la san. De aceea am si inceput diversificarea. Nu pun pret prea mare pe laptele praf.

Citeaza

10.06.2013 / 19:33

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Iar legat de piureul din comert ori de iaurtul cu fructe, prefer sa i le fac eu acasa. Nu stiu daca sunt mai sanatoase, dar macar stiu ce pun ele. 

Citeaza

10.06.2013 / 20:03

Nick: miha
Bucataras Suprem
Bucataras din: 24.03.2009
Retete: 1116
Scrie-i mesaj privat

Dya, eu zic sa o iei incetisor, sa nu te grabesti. Sincer, mie mi se pare mult cat mananca, mult si PREA diversificat. Daca o sa vrei o sa caut schema noastra de diversificare, dar din cate-mi aduc aminte branza am introdus-o pe la 7 luni, iaurtul mai tarziu. La fel si ciresele...perele...

Citeaza

10.06.2013 / 21:51

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

TAB1TA a spus:

 Eu stiu ca nu se da deloc lapte de vaca la bebelusi.  Da, poti sa combini fructe cu legume cu putina carnita, asa mi s-a recomandat de la medic. Daca ea ia bine in greutate poti continua alaptarea. Cere parerea si a altor medici!!! Ar fi pacat sa renunti!

 Nepotul meu n-a acceptat niciun lapte praf, dar a acceptat foarte bine laptele de vaca. Si asta de la 3 luni... Am incercat, totusi, sa-i dam doar de la aceeasi vacuta, sa nu schimbam sursa :)  Totul a fost ok!

Citeaza

10.06.2013 / 23:05

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

miha a spus:

Dya, eu zic sa o iei incetisor, sa nu te grabesti. Sincer, mie mi se pare mult cat mananca, mult si PREA diversificat. Daca o sa vrei o sa caut schema noastra de diversificare, dar din cate-mi aduc aminte branza am introdus-o pe la 7 luni, iaurtul mai tarziu. La fel si ciresele...perele...

Multumesc pentru sfat Miha. Nu mananca foarte mult sa stii. Cel putin la supa, a acceptat fara probleme tot ce am introdus. Uneori daca imi mananca 2 lingurite de supa e mult. Dar alteori o mananca toata. O las sa manance cand ii este foame si atat cat vrea. Sunt momente cand imi mananca 100 ml de lapte, iar alteori 180 ml. Ca si greutate, ea s-a nascut cu 3,800 g, iar acum la 5 luni are 7,000 g. Ceea ce nu este deloc mult. Dar arata normal, acum imi ia in greutate, creste in lungime (are 65 de cm). Daca ma luam dupa medic, ar fi trebuit sa incep de la 2-3 luni diversificarea. Si asa, cand o sa ma duc o sa imi zica ca sunt in urma :))

Ma gandeam sa incep si cu altceva, gen branzica sau iaurt, dar aici am inca dubii! O sa mai astept. Multumesc mult! :-*

Acest mesaj a fost modificat de Dya
Ultima editare: 10.06.2013 23:11:17

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

5425 puncte

laura_n

2133 puncte

Rocsi

1668 puncte

Caty

1258 puncte

oanapl

1127 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]