modules/forum/post.tpl

Dieta mea+Cum calculati greutatea ?

23.05.2015 / 14:51

Nick: Isa_Bella93
Bucataras incepator
Bucataras din: 23.05.2015
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Buna, sunt noua pe aici, si relativ noua cu dietele. Spun relativ ca am mai avut cateva incercari (esuate) iar aceasta este cea mai reusita a mea. 

Tin o dieta in care mananc zilnic pana in 1200 de calorii. Si inainte ca cineva sa spuna ca ma infometez, va informez ca, de fapt nu mi-a fost nici macar o clipa foame pe toata durata dietei (pe care inca o tin, desigur), si mananc tot ce poftesc (dar in portii micute daca contin multe calorii, ca ciocolata). Mananc de trei ori pe zi, cateodata de patru, depinde cand simt nevoia, dar mananc mai mult legume, fara niciun fel de care rosie, doar carne alba si carne de peste, sau inlocuiesc carnea cu ciuperci (ador ciupercile) si de asemenea fara paine. Daca am neaparat nevoie de paine, prefer sa o inlocuiesc cu mamaliga.

Am slabit 4 kg intr-o luna (34 de zile mai exact) si sunt foarte mandra de asta, dar cateodata am probleme in calcularea greutatii mancarurilor pentru ca inca nu am un cantar de bucatarie (pe care am de gand sa il cumpar cat mai repede).

Cum as putea sa imi dau seama de greutatea mancarii? pana acum am aproximat din vedere... voi cum procedati?

Acum am in fata o cana cu frisca, pe care nu am suportat s-o las sa ma astepte si stiu ca frisca are destul de multe calorii, problema e ca nu stiu cate grame de frisca sunt aici (intr-o cana de 250ml) tot ce stiu e ca am s-o mananc si am s-o aproximez undeva la 100-150g :)) 

Acest mesaj a fost modificat de Isa_Bella93
Ultima editare: 23.05.2015 15:03:47

Citeaza

23.05.2015 / 20:42

Nick: Alepaty
Bucataras incepator
Bucataras din: 21.01.2015
Retete: 117
Scrie-i mesaj privat

Isa_Bella93 a spus:

 Buna, sunt noua pe aici, si relativ noua cu dietele. Spun relativ ca am mai avut cateva incercari (esuate) iar aceasta este cea mai reusita a mea.  Tin o dieta in care mananc zilnic pana in 1200 de calorii . Si inainte ca cineva sa spuna ca ma infometez, va informez ca, de fapt nu mi-a fost nici macar o clipa foame pe toata durata dietei (pe care inca o tin, desigur), si mananc tot ce poftesc (dar in portii micute daca contin multe calorii, ca ciocolata). Mananc de trei ori pe zi, cateodata de patru, depinde cand simt nevoia, dar mananc mai mult legume, fara niciun fel de care rosie, doar carne alba si carne de peste, sau inlocuiesc carnea cu ciuperci (ador ciupercile) si de asemenea fara paine. Daca am neaparat nevoie de paine, prefer sa o inlocuiesc cu mamaliga. Am slabit 4 kg intr-o luna (34 de zile mai exact) si sunt foarte mandra de asta, dar cateodata am probleme in calcularea greutatii mancarurilor pentru ca inca nu am un cantar de bucatarie (pe care am de gand sa il cumpar cat mai repede). Cum as putea sa imi dau seama de greutatea mancarii? pana acum am aproximat din vedere... voi cum procedati? Acum am in fata o cana cu frisca, pe care nu am suportat s-o las sa ma astepte si stiu ca frisca are destul de multe calorii, problema e ca nu stiu cate grame de frisca sunt aici (intr-o cana de 250ml) tot ce stiu e ca am s-o mananc si am s-o aproximez undeva la 100-150g :)) 

Felicitari pentru ambitia ta .

Tot ceea ce iti pot spune e ca o cana cu frisca are in jur de 500 calori..

Citeaza

06.06.2015 / 11:43

Nick: comanligia
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.11.2010
Retete: 278
Scrie-i mesaj privat

 este bine sa ti cont de ceea ce mananci ptr a slabi dar si a face miscare si sport,eu am tinut anul trecut Dieta Irinei Reisler in 13 zile se tine si am slabit 7kg :D

Citeaza

17.06.2015 / 14:06

Nick: margo
Bucataras incepator
Bucataras din: 04.09.2014
Retete: 126
Scrie-i mesaj privat

 E laudabila ambitia ta.Eu am tinut dieta dr.Laslau si am dat jos 20kg in 3 luni.Imi place ca nu e o dieta in care sa te infometezi,ba chiar ai voie sa consuni unele grasimi si nu are acel efect yoyo.Am tinut si eu multe diete,dar asta a fost singura care a functionat cu adevarat.Si,bineanteles,pe laga dieta,foarte foarte multa miscare.

Citeaza

24.06.2015 / 10:23

Nick: Onesta
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.09.2010
Retete: 74
Scrie-i mesaj privat

margo a spus:

 E laudabila ambitia ta.Eu am tinut dieta dr.Laslau si am dat jos 20kg in 3 luni.Imi place ca nu e o dieta in care sa te infometezi,ba chiar ai voie sa consuni unele grasimi si nu are acel efect yoyo.Am tinut si eu multe diete,dar asta a fost singura care a functionat cu adevarat.Si,bineanteles,pe laga dieta,foarte foarte multa miscare.

Impataseste-ne si noua reteta dr Laslau ...  am luat si eu cateva kg in ultimul timp si-mi vine sa sparg toate ob care-mi reflecta imaginea

Citeaza

24.06.2015 / 21:11

Nick: margo
Bucataras incepator
Bucataras din: 04.09.2014
Retete: 126
Scrie-i mesaj privat

 Dieta e simpla: fara carbohidrati.Adica;paine,paste fainoase,cartofi,orez,fructe,prod.de patiserie,dulciuri,sucuri,afumaturi,mezeluri le scoti din alimentatie.

Ai voie:branzeturi,cascaval,oua,nuci,migdale,legume,zarzavaturi,smantana,unt,carne,cafea fara zahar,chiar si un patratel de cicolata amaruie cu 85% cacao.

Bei 2l de apa pe zi si faci multa miscare.

Acest mesaj a fost modificat de margo
Ultima editare: 24.06.2015 21:12:49

Citeaza

14.09.2015 / 00:28

Nick: Bianca_Daniela94
Bucataras incepator
Bucataras din: 09.09.2015
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Buna tuturor! Am nevoie de ajutorul vostru si daca ma puteti ajuta va sunt recunoscatoare...de curand am ineput sa tin dieta Rina si vreau sa stiu daca este cineva pe aici care a mai tinut-o si daca da rezultate?

Multumesc anticipat!

Citeaza

19.09.2015 / 22:06

Nick: CameliaComan
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.08.2015
Retete: 192
Scrie-i mesaj privat

 Sincer eu nu am tinut vreo dieta ca sa slabesc. Bine eu nici nu am avut vreodata kg in plus. Dar atunci cand mai vreau sa slabesc si eu cate 1 kg sau 2 ca vine vara :D nu mai mananc paine,dulciuri,si produse de patiserie sau shaorma.:D

De fel eu nu beau sucuri acidulate,nu fac exces si fac sport. Probabil asta e secretul meu. :x 

 

Citeaza

04.10.2017 / 15:54

Nick: zortea
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.06.2014
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

A  obtinut careva de pe acest forum rezultate cu suplimente sau cu pastile de slabit?Multumesc!

Citeaza

23.11.2017 / 13:12

Nick: raulsa
Bucataras incepator
Bucataras din: 25.03.2014
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Si ceaiurile de slabit au un rol foarte important in eliminarea kilogramelor in plus.  Nu este chiar atat de usor sa slabesti. Daca tii dieta si un program alimentar bine pus la punct nu prea ai cum sa nu slabesti.

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Reteta de ciorba de loboda cu stevie

pe 17.03 la 09:15

Reteta de aperitiv crocant cu sunca si cascaval

pe 16.03 la 09:59

Reteta de snitel crispy, din pulpa de porc, in pesmet

de vasimur 4

pe 15.03 la 18:34

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

1812 puncte

vasimur

1374 puncte

Ksenya

1145 puncte

RODIMUR

1117 puncte

gaby_duceag

1000 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]