modules/forum/post.tpl

Dezastru ciorbe cu smantana

17.08.2016 / 08:52

Nick: Cooknewbie
Bucataras incepator
Bucataras din: 17.08.2016
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Buna! 

Tocmai ce încep să învăț să gătesc. Am încercat ieri o rețetă de ciorba cu perișoare fără borș, la care am adăugat ou cu smântână. Ideea era ca supa sa nu fie acră, cum gustă cea inacrita cu borș sau lămâie. Imediat după ce a fost gata era bună dar, la foarte puțin timp a devenit acră . 

Nu stiu care este problema. Am folosit linguri spălate de fiecare dată când am gustat ca să nu contaminez ci bacteriile din gura, am încercat să răcesc ciorba cât de repede am putut...Nu e prima oară când pățesc asta. S-a mai lovit careva de problema asta?

Citeaza

19.08.2016 / 08:43

Nick: diaconta
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 27.07.2010
Retete: 723
Scrie-i mesaj privat

Cooknewbie a spus:

 Buna!  Tocmai ce încep să învăț să gătesc. Am încercat ieri o rețetă de ciorba cu perișoare fără borș, la care am adăugat ou cu smântână. Ideea era ca supa sa nu fie acră, cum gustă cea inacrita cu borș sau lămâie. Imediat după ce a fost gata era bună dar, la foarte puțin timp a devenit acră .  Nu stiu care este problema. Am folosit linguri spălate de fiecare dată când am gustat ca să nu contaminez ci bacteriile din gura, am încercat să răcesc ciorba cât de repede am putut...Nu e prima oară când pățesc asta. S-a mai lovit careva de problema asta?

Eu mereu dreg ciorbele cu ou (galbenus) si smantana ,tocmai pentru ca nu-mi plac ciorbele acrite cu bors,dar nu am patit sa se acreasca din aceasta cauza. Initial am crezut ca poate ai lasat-o prea mult inainte de a o pune la frigider,dar daca spui ca ai racit-o si ai pus-o la frigider,nu e asta problema. S-ar putea sa fie vorba de calitatea smantanii.Pentru a drege ciorba,e nevoie de o smantana foarte grasa si proaspata.

Citeaza

09.09.2016 / 23:21

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

Cooknewbie a spus:

 Buna!  Tocmai ce încep să învăț să gătesc. Am încercat ieri o rețetă de ciorba cu perișoare fără borș, la care am adăugat ou cu smântână. Ideea era ca supa sa nu fie acră, cum gustă cea inacrita cu borș sau lămâie. Imediat după ce a fost gata era bună dar, la foarte puțin timp a devenit acră .  Nu stiu care este problema. Am folosit linguri spălate de fiecare dată când am gustat ca să nu contaminez ci bacteriile din gura, am încercat să răcesc ciorba cât de repede am putut...Nu e prima oară când pățesc asta. S-a mai lovit careva de problema asta?

Cred ca de vina a fost smantana,  eu am patit-o de la iaurt...

Cum zice Diaconta, alege sa folosesti smantana foarte proaspata si mai grasa 

Citeaza

12.01.2017 / 22:25

Nick: violeta30
Bucataras talentat
Bucataras din: 17.08.2013
Retete: 201
Scrie-i mesaj privat

Cooknewbie a spus:

 Buna!  Tocmai ce încep să învăț să gătesc. Am încercat ieri o rețetă de ciorba cu perișoare fără borș, la care am adăugat ou cu smântână. Ideea era ca supa sa nu fie acră, cum gustă cea inacrita cu borș sau lămâie. Imediat după ce a fost gata era bună dar, la foarte puțin timp a devenit acră .  Nu stiu care este problema. Am folosit linguri spălate de fiecare dată când am gustat ca să nu contaminez ci bacteriile din gura, am încercat să răcesc ciorba cât de repede am putut...Nu e prima oară când pățesc asta. S-a mai lovit careva de problema asta?

 Am patit-o si eu din cauza lactatelor (smanta si iaurt). Trebuie luat in seama ca nu toate produsele lactate sunt naturale sau ceea ce scrie pe eticheta. Am descoperit produsele lactate de la Metro sub marca Baciul. Am facut ciorba de burta si radauteana cu aceste produse si nu s-au branzit ca cele de la Kaufland sau Lidl (marca lor). Recomand produsele Baciul - si nu, nu este reclama, chiar am fost multumita de calitate ;)

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Reteta de ciorba de loboda cu stevie

pe 17.03 la 09:15

Reteta de aperitiv crocant cu sunca si cascaval

pe 16.03 la 09:59

Reteta de snitel crispy, din pulpa de porc, in pesmet

de vasimur 4

pe 15.03 la 18:34

Reteta de placinte cu feta, spanac si marar

de laura_n 7

pe 15.03 la 17:42

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

1812 puncte

vasimur

1374 puncte

Ksenya

1145 puncte

RODIMUR

1117 puncte

gaby_duceag

1000 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]