modules/forum/post.tpl

Zona foto culinara: sfaturi, pareri, ponturi legate de pozele culinare si retete

03.05.2018 / 14:31

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 526
Scrie-i mesaj privat

Haideti sa ne dam intalnire aici, in zona destinata discutiilor legate de pozele culinare, de forma si continutul unei retete, etc.

Eu zic ca ne poate fi de ajutor si mai invatam unii de la ceilalti cate ceva bun si folositor.

Sparg eu gheata si va intreb cu ce faceti voi pozele la retete?

Citeaza

03.05.2018 / 15:08

Nick: panacris
Bucataras Suprem
Bucataras din: 08.02.2011
Retete: 1568
Scrie-i mesaj privat

privatelaura a spus:

Haideti sa ne dam intalnire aici, in zona destinata discutiilor legate de pozele culinare, de forma si continutul unei retete, etc. Eu zic ca ne poate fi de ajutor si mai invatam unii de la ceilalti cate ceva bun si folositor. Sparg eu gheata si va intreb cu ce faceti voi pozele la retete?

 Salutare! Pai, eu pozele intermediare,le fac cu "săpuniera" un canon mic, iar apoi cele de prezentare finala cu Cannon 100, dsrl. Na, ma folosesc uneori si de un programel de editare a pozelor.;) Sincer, sunt minim 20 de poze, facute ptr fiecare poza, ca sa am de unde selecta. Uneori mai folosesc la pozele intermediare si tel mobil ;) Spor si succes!

Citeaza

03.05.2018 / 15:18

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 526
Scrie-i mesaj privat

panacris a spus:

 Salutare! Pai, eu pozele intermediare,le fac cu "săpuniera" un canon mic, iar apoi cele de prezentare finala cu Cannon 100, dsrl. Na, ma folosesc uneori si de un programel de editare a pozelor.;) Sincer, sunt minim 20 de poze, facute ptr fiecare poza, ca sa am de unde selecta. Uneori mai folosesc la pozele intermediare si tel mobil ;) Spor si succes!

Crisule, destul de solicitant cu pozele pe etape, stiu, dar tare prind bine in retete. Pozele intermediare le fac cu telefonul uneori, iar pozele finale le fac cu aparatul. Eu am un canon dslr, mi s-a stricat obiectivul de apropiere si fac cu cel de distanta sau cu alt aparat, un Nikon. Eu caut sa le fac la lumina naturala, nu ma impac deloc cu blitzul... :(

De editat, folosesc Picasa. Stiu ca e demult apusa vremea ei, dar pe mine ma ajuta mult.

Mai umblu la contrast, mai decupez. Este o diferenta destul de mare intre poza bruta si cea prelucrata :))))

Citeaza

03.05.2018 / 15:22

Nick: mirela0911
Bucataras Minunat
Bucataras din: 09.12.2010
Retete: 1124
Scrie-i mesaj privat

privatelaura a spus:

Haideti sa ne dam intalnire aici, in zona destinata discutiilor legate de pozele culinare, de forma si continutul unei retete, etc. Eu zic ca ne poate fi de ajutor si mai invatam unii de la ceilalti cate ceva bun si folositor. Sparg eu gheata si va intreb cu ce faceti voi pozele la retete?

 Salut! Interesanta propunerea! Eu de exemplu fac poze cu telefonul pt ca nu am un aparat foto. Am avut candva pe la începuturile mele aici, dar nu stiam cum sa-l setez ca sa reusesc sa fac poze acceptabile! Drept dovada stau pozele de la primele retete! :d Intre timp s-a stricat aparatul :( dar nu mi-am mai luat altul. Am facut poze ba cu tableta, ba cu telefon nu prea performant pana am ajuns la un telefon de care sunt multumita. M-am obisnuit asa si nu stiu daca mi-ar mai placea sa folosesc un aparat foto! Insa, mai am de lucrat la cum trebuie facuta poza si alte detalii tehnice ca sa zic asa! 

Citeaza

03.05.2018 / 15:23

Nick: mitinita
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 12.10.2010
Retete: 841
Scrie-i mesaj privat

 Eu ma bazez pe lumina naturala, noroc ca si am parte de ea pe mai tot timpul zilei. Blitz nu folosesc aproape niciodata, exceptie am facut de vreo 2 ori, iarna, cand am copt ceva bun si stiam ca nu voi mai face prea curand. Si de editat, editez in Photoscape, un program foarte simplu, dar ma tot bate gandul sa fac pasul spre Lightroom.

Citeaza

03.05.2018 / 15:31

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 526
Scrie-i mesaj privat

mitinita a spus:

 Eu ma bazez pe lumina naturala, noroc ca si am parte de ea pe mai tot timpul zilei. Blitz nu folosesc aproape niciodata, exceptie am facut de vreo 2 ori, iarna, cand am copt ceva bun si stiam ca nu voi mai face prea curand. Si de editat, editez in Photoscape, un program foarte simplu, dar ma tot bate gandul sa fac pasul spre Lightroom.

Da, si eu fugaresc lumina naturala, ca sa zic asa. Mi se pare cel mai usor de lucrat cu ea. de altfel, stim ce poze cu pepene murat sau placinte ai :)))) :x

Citeaza

03.05.2018 / 15:31

Nick: mirela0911
Bucataras Minunat
Bucataras din: 09.12.2010
Retete: 1124
Scrie-i mesaj privat

 Eu acum aud de programe de editat! :))) eu fac doar ce imi da telefonul :p, decupez pozele si le mai luminez! Apropo, nu-mi place cum ies pozele cand bate soarele exact pe preparat! Oare fac ceva gresit? 

Citeaza

03.05.2018 / 15:35

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 526
Scrie-i mesaj privat

mirela0911 a spus:

 Salut! Interesanta propunerea! Eu de exemplu fac poze cu telefonul pt ca nu am un aparat foto. Am avut candva pe la începuturile mele aici, dar nu stiam cum sa-l setez ca sa reusesc sa fac poze acceptabile! Drept dovada stau pozele de la primele retete! :d Intre timp s-a stricat aparatul :( dar nu mi-am mai luat altul. Am facut poze ba cu tableta, ba cu telefon nu prea performant pana am ajuns la un telefon de care sunt multumita. M-am obisnuit asa si nu stiu daca mi-ar mai placea sa folosesc un aparat foto! Insa, mai am de lucrat la cum trebuie facuta poza si alte detalii tehnice ca sa zic asa! 

Mirelusule, tu faci poze foarte frumoase. Cu alte cuvinte, ai un telefon bun. Dar eu zic ca daca incerci un aparat, nu il mai lasi. Important este sa ii inveti optiunile.

Legat de partea cu decor, necesita ceva timp si inspiratie, dar eu prefer sa imi rezerv timp pentru asta. Adica, daca nu am chef, nici nu fac poze frumoase :)))) Acum depinde si de stilul fiecaruia. Important este ca poza sa fie luminata, iar preparatul sa iasa in evidenta. El, nu o vaza sau un accesoriu de pe masa. Eu la inceputuri purtam scaunul de la masa in toate pozele :)))))

Citeaza

03.05.2018 / 15:38

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 526
Scrie-i mesaj privat

mirela0911 a spus:

 Eu acum aud de programe de editat! :))) eu fac doar ce imi da telefonul :p, decupez pozele si le mai luminez! Apropo, nu-mi place cum ies pozele cand bate soarele exact pe preparat! Oare fac ceva gresit? 

Da, te ajuta programele de editat. Mai luminezi, umbli putin la contrast, la saturatie. na, ca femeile cand ies la plimbare, mai un coc, mai un ruj :)))))

Citeaza

03.05.2018 / 15:56

Nick: panacris
Bucataras Suprem
Bucataras din: 08.02.2011
Retete: 1568
Scrie-i mesaj privat

mitinita a spus:

 Eu ma bazez pe lumina naturala, noroc ca si am parte de ea pe mai tot timpul zilei. Blitz nu folosesc aproape niciodata, exceptie am facut de vreo 2 ori, iarna, cand am copt ceva bun si stiam ca nu voi mai face prea curand. Si de editat, editez in Photoscape, un program foarte simplu, dar ma tot bate gandul sa fac pasul spre Lightroom.

 Photoscape folosesc si eu. Ideal ar fi la lumina naturala, dar mereu ma apuca frenezia de poze, seara =)))

Citeaza

03.05.2018 / 16:14

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 526
Scrie-i mesaj privat

panacris a spus:

 Photoscape folosesc si eu. Ideal ar fi la lumina naturala, dar mereu ma apuca frenezia de poze, seara =)))

Crisule, asa te-ai obisnuit :))) Eu de pe alta parte, daca nu am preparatul gata sa il pozez pana in ora 14:00, nici nu mai fac ceva :)))) gata.

Citeaza

03.05.2018 / 16:35

Nick: mirela0911
Bucataras Minunat
Bucataras din: 09.12.2010
Retete: 1124
Scrie-i mesaj privat

 Ok, lumina naturala .... dar, soarele trebuie sa bata pe peparat? Din ce parte trebuie sa vina lumina atunci cand facem poza? 

Citeaza

03.05.2018 / 16:43

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 526
Scrie-i mesaj privat

mirela0911 a spus:

 Ok, lumina naturala .... dar, soarele trebuie sa bata pe peparat? Din ce parte trebuie sa vina lumina atunci cand facem poza? 

Mirelusule, soarele nu trebuie sa bata pe preparat, nici prea mult soare nu e bun. Trebuie lumina multa, dar nu soare.

Hai sa facem un grup si sa exemplificam cu poze. Ce spuneti?

Citeaza

03.05.2018 / 19:59

Nick: rocsi_1612
Bucataras Suprem
Bucataras din: 18.12.2009
Retete: 1614
Scrie-i mesaj privat

 Eu folosesc un nikon S6300, un fel de sapuniera cum se zice pe aici :)))) Acum s-a stricat si e musai sa imi achizitionez un aparat nou si mi-as dori un DSLR. Pozele le fac mereu la lumina natural, nu imi plac deloc cele cu blitz, lumina natural cat mai buna, daca este innourat, prefer sa nu fac poze ca nu ies cum trebuie. Si cu programul PhotoScape, le dau putin contrast si cateodata, nu mereu si putina luminozitate. Mai cropez cand este cazul. Incerc sa acord cat mai multa atentie la poze, fac destul de multe la un singur preparat, pentru ca am observat ca, foarte mult conteaza o poza de calitate. Ma uit la inceputurile mele si imi dau seama ce multe am invatat.

Citeaza

03.05.2018 / 20:01

Nick: rocsi_1612
Bucataras Suprem
Bucataras din: 18.12.2009
Retete: 1614
Scrie-i mesaj privat

mirela0911 a spus:

 Eu acum aud de programe de editat! :))) eu fac doar ce imi da telefonul :p, decupez pozele si le mai luminez! Apropo, nu-mi place cum ies pozele cand bate soarele exact pe preparat! Oare fac ceva gresit? 

 Mirela, nu gresesti cu nimic, dar atunci cand soarele bate diresc pe preparat, pozele nu ies ok. Cel mai bine, daca vrei sa te folosesti de lumina naturala, faci poze atunci cand soarele este aproape de locul in care faci pozele, dar sa nu bata pe preparat. Nici mie nu imi ies deloc cum trebuie, daca bate soarele direct. Eu cand vad ca mai are vreo 10 cm sa zic asa si se apropie de locul unde fac pozele, atunci profit. Dar iti dai seama ca nu mereu reusesc asta :D

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Reteta gustoasa de pasca fara aluat, cu fistic si fulgi de ciocolata

ieri la 12:38

Prajitura cu banane si mere - Un desert rapid si aromat

de oanapl 7

pe 14.04 la 21:13

Reteta de desert rapid cu mandarine si ciocolata

pe 14.04 la 14:24

Reteta de bruschete savuroase cu carnea ramasa

pe 14.04 la 11:37

TOP
utilizatori

Constelatialeu

5425 puncte

laura_n

2133 puncte

Rocsi

1668 puncte

Caty

1258 puncte

oanapl

1127 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]