modules/forum/post.tpl

tipsuri pentru briose

26.02.2011 / 17:10

Nick: sufletista
Bucataras Suprem
Bucataras din: 17.08.2010
Retete: 1549
Scrie-i mesaj privat

ce tipsuri stiti sa iasa briosele perfecte?

Citeaza

26.02.2011 / 18:57

Nick: mitinita
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 12.10.2010
Retete: 841
Scrie-i mesaj privat

 Principiul e ca amesteci ingredientele uscate (faina,zahar...) cu cele lichide,dar numai atat cat sa fie incorporate,sa nu mixezi prea mult caci nu vor creste si nu vor fi pufoase.

Citeaza

27.02.2011 / 13:33

Nick: sufletista
Bucataras Suprem
Bucataras din: 17.08.2010
Retete: 1549
Scrie-i mesaj privat

mersi miti,eu am facut o data si nu mi-au crescut,nu am mai incercat

Citeaza

14.03.2011 / 19:19

Nick: astriduta
Bucataras incepator
Bucataras din: 17.02.2011
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Este adevarat, nu prea mixat dar, nu cumva ati uitat de putin praf de copt? 

Mie mi-au crescut intotdeauna.

Citeaza

24.05.2011 / 23:23

Nick: cosmikoko
Bucataras incepator
Bucataras din: 23.05.2011
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

astriduta a spus:

 Este adevarat, nu prea mixat dar, nu cumva ati uitat de putin praf de copt?  Mie mi-au crescut intotdeauna.

am pus si praf de copt...tot degeaba.au crscut in cuptor,iar odata scoase...paf,s-au pleostit .

poate stiti vreun tips sa am si eu briose de reviste...

Citeaza

25.05.2011 / 04:17

Nick: ExploraCuisine
Bucataras incepator
Bucataras din: 19.02.2011
Retete: 32
Scrie-i mesaj privat

Eu stiu ca atunci cand se lasa odata scoase din cuptor e de vina ori cantitatea de faina, care e prea multa, ori temperatura cuptorului. Oricum ar fi, cand briosele sunt gata, lasa-le sa se raceasca in cuptor cu usa intredeschisa (bineinteles, sa opresti focul). Sper sa te ajute!

Citeaza

19.02.2012 / 06:40

Nick: Elenakiko
Bucataras incepator
Bucataras din: 19.02.2012
Retete: 5
Scrie-i mesaj privat

Ai grijă la cantitatea de ulei pe care o folosești, să nu exagerezi cu el.

Cum a zis și Mitinita, amestecă întotdeauna separat ingredientele umede și pe cele uscate. Combină-le numai la final și nu amesteca prea mult.

Mixerul de bucătărie, de exemplu, nu se folosește în cazul brioșelor. O spatulă sau o lingură de lemn e suficient.

Citeaza

14.03.2012 / 13:36

Nick: ELENI
Bucataras incepator
Bucataras din: 01.12.2011
Retete: 1
Scrie-i mesaj privat

Offf fetelor si eu am o mare problema cu briosele.E adevarat partea cu mixatu am exagerat si eu insa in rest am respectat cu atentie gramajul si ordinea in care se pun toate ingredientele insa sa fie de vina ca am mixat prea mult?Am incercat de 2 ori si la fel esec.Mi-e rusine de mine sa mai ma risc a 3 oara.Am recurs la cele cumparate da ma uit la formele din dulap si tare ma incearca ambitia.Ce sa fac?Cum sa fac mai bine?

Citeaza

17.03.2012 / 21:05

Nick: mikidaniro
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.01.2012
Retete: 69
Scrie-i mesaj privat

cosmikoko a spus:

am pus si praf de copt...tot degeaba.au crscut in cuptor,iar odata scoase...paf,s-au pleostit . poate stiti vreun tips sa am si eu briose de reviste...

Daca s-au pleostit inseamna ca nu au fost coapte de ajuns.Inainte sa le scoti fa testul scobitorii(bagi o scobitoare in briosa si daca iese curata sunt facute).Eu tin cateodata si 40 de min briosele,desi am cuptor cu termostat.

Citeaza

17.03.2012 / 21:08

Nick: mikidaniro
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.01.2012
Retete: 69
Scrie-i mesaj privat

Elenakiko a spus:

Ai grijă la cantitatea de ulei pe care o folosești, să nu exagerezi cu el. Cum a zis și Mitinita, amestecă întotdeauna separat ingredientele umede și pe cele uscate. Combină-le numai la final și nu amesteca prea mult. Mixerul de bucătărie, de exemplu, nu se folosește în cazul brioșelor. O spatulă sau o lingură de lemn e suficient.

Eu am facut retete de briose care chiar tb mixate foarte bine:).Ar mai fi tips-ul hartiutelor inalte,deoarece ele cresc si daca e hartia prea mica sau deloc se lipesc de tava si nu mai pot creste.

Citeaza

27.04.2022 / 15:06

Nick: PopAlexandra
Bucataras incepator
Bucataras din: 29.06.2017
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

mikidaniro a spus:

Eu am facut retete de briose care chiar tb mixate foarte bine:).Ar mai fi tips-ul hartiutelor inalte,deoarece ele cresc si daca e hartia prea mica sau deloc se lipesc de tava si nu mai pot creste.

Secretul e sa ai compozitia foarte fina facuta cu un sucitor ajustabil si cuptorul preincalzit.

Citeaza

07.08.2022 / 01:22

Nick: killersmile
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.08.2022
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

sufletista a spus:

ce tipsuri stiti sa iasa briosele perfecte?

  Great site i love it keep posting more!  Click here

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

5425 puncte

laura_n

2133 puncte

Rocsi

1668 puncte

Caty

1258 puncte

oanapl

1127 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]