modules/forum/post.tpl

Atentie!

29.10.2011 / 11:13

Nick: MIUTA
Bucataras incepator
Bucataras din: 11.01.2010
Retete: 248
Scrie-i mesaj privat

 Un meniu a la Mc Donald...  

Chifla  contine ingredientele urmatoare:
- sare
- sulfat de calciu E516
- carbonat de calciu E170 colorant alb 
- gluten de grau 
- sulfat de amoniu E517 stabilizator 
- clorura de amoniu E510 - mai sarat decat sarea 
- stearil de sodiu lactilat, E481(I) emulsifiant, stabilizant 
- esteri micsti acetic si tartrici AI mono si digliceridelor acizilor grasi E472(f)
- DATEM (Diacetyl Tartaric (Acid) Ester of Monoglyceride) 
- acid ascorbic E300 - azodicarbonamid E927 
- mono si digliceride E471
- mono et di-glicerides etoxile E488
- ortofosfat monocalcic E341(I)
- enzime
- guma guar E412
- peroxid de calciu E930
- faina de soia
- propionat de calciu E282 (conservant) 
- propionat de sodium E281 (conservant) 
- lecitina de soia 
- graunte de Susan 
- agent de panificatie  

Sosul "inimitabil" (Big MacR Sauce) : 
- ulei de soia
- condiment de castraveti murati (facut din:)
- castraveti murati taiati in cuburi
- sirop de porumb cu continut ridicat de fructoza
- zahar
- otet
- sirop de porumb
- sare
- clorura de calciu (E509)
- guma xantan (E415)
- sorbat de potasiu (E202) 
- extract de condimente
- monooleat de polioxietilen de sorbitan (polisorbat 80) (Emulsifiant)
- extract de otet
- apa
- galbenus de ou
- sirop de porumb cu continut ridicat in fructoza
- pudra de ceapa
- boabe de mustar
- sare
- condimente
- alginat de propan -1 E405
- benzoat de sodiu (conservant)
- tarate de mustar
- zahar
- pudra de usturoi
- proteina vegetala (porumb hidrolizat, soia si grau) - (Este vorba in realitate despre glutamat de sodiu)
- colorant caramel
- extract de boia de ardei
- lecitina de soia
- curcuma (colorant)
- disodiu de calciu de EDTA (E385) (conservant de aroma).

Un hamburgher Mc Donald nu mucegaieste niciodata !!!     N-a existat niciodata in el nimic viu. 
Este hrana androida. 
Pastrati-l intr-un sertar sau in buzunarul hainei timp de cativa ani... 
Va ramane tot ASA. 
Indestructibil. 
Aerul si Timpul nu au impact asupra acestei materii. 
Bacteriile n-o vor nici ele. 

Ultimul dintre microbi, cea mai mica dintre ciuperci o iau la fuga cand dau de Big Mac. 
Numai oamenii pot sa inghita o asemenea nenorocire. 
Ce devine acest fel de mancare in adancurile corpului omenesc? 
Unde se acumuleaza materiile chimice adunate de-a lungul zilelor?
Cine stie...

Cel mai teribil nu este ca aceasta "chestie" exista si ca este chiar mancata. 
E dreptul androizilor care colonizeaza acum specia umana sa inghita asemenea feluri mutante. 
Cel mai teribil este ca Inca se poate numi aceasta "chestie" "Paine", caci nu este Paine, ci o impostura de Paine. 
Un simulacru. O minciuna. 
Ca si cum un stiulete de porumb genetic modificat n-ar trebui sa se mai poata numi "porumb", 
painea de laborator ca cea a lui Mc Donald n-ar trebui sa aiba dreptul la numele de "Paine". 

Este prima si poate singura batalie pe care AR trebui s-o dea ecologistii si adeptii hranei biologice. 
Aceea a cuvintelor, a numelui. 
Intr-o societate in care deja nu se mai deosebeste adevarul de fals, numele n-ar trebui nici ele sa fie uzurpate, caci altfel vom pierde curand orice contact cu realitatea.

Citeaza

29.10.2011 / 12:41

Nick: aziz
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.09.2010
Retete: 296
Scrie-i mesaj privat

MIUTA a spus:

  Un   meniu a la Mc Donald ...   Chifla  contine ingredientele urmatoare: - sare - sulfat de calciu E516 - carbonat de calciu E170 colorant alb  - gluten de grau  - sulfat de amoniu E517 stabilizator  - clorura de amoniu E510 - mai sarat decat sarea  - stearil de sodiu lactilat, E481(I) emulsifiant, stabilizant  - esteri micsti acetic si tartrici AI mono si digliceridelor acizilor grasi E472(f) - DATEM (Diacetyl Tartaric (Acid) Ester of Monoglyceride)  - acid ascorbic E300 - azodicarbonamid E927  - mono si digliceride E471 - mono et di-glicerides etoxile E488 - ortofosfat monocalcic E341(I) - enzime - guma guar E412 - peroxid de calciu E930 - faina de soia - propionat de calciu E282 (conservant)  - propionat de sodium E281 (conservant)  - lecitina de soia  - graunte de Susan  - agent de panificatie   Sosul "inimitabil" (Big MacR Sauce) :  - ulei de soia - condiment de castraveti murati (facut din:) - castraveti murati taiati in cuburi - sirop de porumb cu continut ridicat de fructoza - zahar - otet - sirop de porumb - sare - clorura de calciu (E509) - guma xantan (E415) - sorbat de potasiu (E202)  - extract de condimente - monooleat de polioxietilen de sorbitan (polisorbat 80) (Emulsifiant) - extract de otet - apa - galbenus de ou - sirop de porumb cu continut ridicat in fructoza - pudra de ceapa - boabe de mustar - sare - condimente - alginat de propan -1 E405 - benzoat de sodiu (conservant) - tarate de mustar - zahar - pudra de usturoi - proteina vegetala (porumb hidrolizat, soia si grau) - (Este vorba in realitate despre glutamat de sodiu) - colorant caramel - extract de boia de ardei - lecitina de soia - curcuma (colorant) - disodiu de calciu de EDTA (E385) (conservant de aroma). Un hamburgher Mc Donald nu mucegaieste niciodata !!!      N-a existat niciodata in el nimic viu.  Este hrana androida.  Pastrati-l intr-un sertar sau in buzunarul hainei timp de cativa ani...  Va ramane tot ASA.  Indestructibil.  Aerul si Timpul nu au impact asupra acestei materii.  Bacteriile n-o vor nici ele.  Ultimul dintre microbi, cea mai mica dintre ciuperci o iau la fuga cand dau de Big Mac.  Numai oamenii pot sa inghita o asemenea nenorocire.  Ce devine acest fel de mancare in adancurile corpului omenesc?  Unde se acumuleaza materiile chimice adunate de-a lungul zilelor? Cine stie... Cel mai teribil nu este ca aceasta "chestie" exista si ca este chiar mancata.  E dreptul androizilor care colonizeaza acum specia umana sa inghita asemenea feluri mutante.  Cel mai teribil este ca Inca se poate numi aceasta "chestie" "Paine", caci nu este Paine, ci o impostura de Paine.  Un simulacru. O minciuna.  Ca si cum un stiulete de porumb genetic modificat n-ar trebui sa se mai poata numi "porumb",  painea de laborator ca cea a lui Mc Donald n-ar trebui sa aiba dreptul la numele de "Paine".  Este prima si poate singura batalie pe care AR trebui s-o dea ecologistii si adeptii hranei biologice.  Aceea a cuvintelor, a numelui.  Intr-o societate in care deja nu se mai deosebeste adevarul de fals, numele n-ar trebui nici ele sa fie uzurpate, caci altfel vom pierde curand orice contact cu realitatea.

 mama ei de viata atunci!!!

Citeaza

29.10.2011 / 14:59

Nick: LUK
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.11.2010
Retete: 223
Scrie-i mesaj privat

aziz a spus:

 mama ei de viata atunci!!!

sa inteleg ca e hrana viitorului?...din cand in cand tot o s amai trec pe la Mac..asta e

Citeaza

29.10.2011 / 17:06

Nick: cocineraviajera
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.10.2011
Retete: 14
Scrie-i mesaj privat

Suntem manipulati in cel mai inalt grad.

" Suntem ceea ce mancam"

In timpurile pe care le traim nu trebuie sa ne mai mire nimic, ci trebuie sa depunem minimul

de efort, sa mancam cat de cat sanatos.

Mai trec si io din an in paste pe la ei dar cumpar doar salate si cafea.

Adevarul e ca nu ne putem feri intru totul de acest genocid pe care-l platim cu munca noastra

si nu va putea nicicand o mana de oameni sa opreasca titanii globului care cresc, ca

monstrii pe baza distrugerii constiente a sanatatii intregii populatii.

Suntem si vom deveni din ce in ce mai mult, automatizati si cosmetizati.

Citeaza

29.10.2011 / 20:59

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

24.11.2011 / 05:54

Nick: Criss
Bucataras Chef
Bucataras din: 13.07.2010
Retete: 544
Scrie-i mesaj privat

Aoleu! Noi mergem foarte rar, pana anul trecut Alex n-a stiut ce e McDonalds si nici nu si-a dorit sa mearga. Anul trecut, la mare, dupa ce am iesit de la delfinariu l-am dus pentru prima data. Evident copilul a fost extrem de incantat si s-a indragostit efectiv de meniul de acolo. Insa a doua escapada la Mc. a fost anul acesta in aprilie, la noi, si de atunci merge cam o data pe luna. Copilul meu e foarte mofturos la mancare dar mancarea de la McDonalds o adora pur si simplu. Stiu ca nu e sanatoasa, de aceea nu-l duc mai des, am stabilit imp0reuna regula asta de o iesire/luna. :)

Citeaza

24.11.2011 / 10:22

Nick: Kori
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.09.2011
Retete: 28
Scrie-i mesaj privat

  Un meniu a la Mc Donald...  
Chifla  contine ingredientele urmatoare:
- sare
- sulfat de calciu E516
- carbonat de calciu E170 colorant alb 
- gluten de grau 
- sulfat de amoniu E517 stabilizator 
- clorura de amoniu E510 - mai sarat decat sarea 
- stearil de sodiu lactilat, E481(I) emulsifiant, stabilizant 
- esteri micsti acetic si tartrici AI mono si digliceridelor acizilor grasi E472(f)
- DATEM (Diacetyl Tartaric (Acid) Ester of Monoglyceride) 
- acid ascorbic E300 - azodicarbonamid E927 
- mono si digliceride E471
- mono et di-glicerides etoxile E488
- ortofosfat monocalcic E341(I)
- enzime
- guma guar E412
- peroxid de calciu E930
- faina de soia
- propionat de calciu E282 (conservant) 
- propionat de sodium E281 (conservant) 
- lecitina de soia 
- graunte de Susan 
- agent de panificatie  

Sosul "inimitabil" (Big MacR Sauce) : 
- ulei de soia
- condiment de castraveti murati (facut din:)
- castraveti murati taiati in cuburi
- sirop de porumb cu continut ridicat de fructoza
- zahar
- otet
- sirop de porumb
- sare
- clorura de calciu (E509)
- guma xantan (E415)
- sorbat de potasiu (E202) 
- extract de condimente
- monooleat de polioxietilen de sorbitan (polisorbat 80) (Emulsifiant)
- extract de otet
- apa
- galbenus de ou
- sirop de porumb cu continut ridicat in fructoza
- pudra de ceapa
- boabe de mustar
- sare
- condimente
- alginat de propan -1 E405
- benzoat de sodiu (conservant)
- tarate de mustar
- zahar
- pudra de usturoi
- proteina vegetala (porumb hidrolizat, soia si grau) - (Este vorba in realitate despre glutamat de sodiu)
- colorant caramel
- extract de boia de ardei
- lecitina de soia
- curcuma (colorant)
- disodiu de calciu de EDTA (E385) (conservant de aroma).

Un hamburgher Mc Donald nu mucegaieste niciodata !!!     N-a existat niciodata in el nimic viu. 
Este hrana androida. 
Pastrati-l intr-un sertar sau in buzunarul hainei timp de cativa ani... 
Va ramane tot ASA. 
Indestructibil. 
Aerul si Timpul nu au impact asupra acestei materii. 
Bacteriile n-o vor nici ele. 

Ultimul dintre microbi, cea mai mica dintre ciuperci o iau la fuga cand dau de Big Mac. 
Numai oamenii pot sa inghita o asemenea nenorocire. 
Ce devine acest fel de mancare in adancurile corpului omenesc? 
Unde se acumuleaza materiile chimice adunate de-a lungul zilelor?
Cine stie...

Cel mai teribil nu este ca aceasta "chestie" exista si ca este chiar mancata. 
E dreptul androizilor care colonizeaza acum specia umana sa inghita asemenea feluri mutante. 
Cel mai teribil este ca Inca se poate numi aceasta "chestie" "Paine", caci nu este Paine, ci o impostura de Paine. 
Un simulacru. O minciuna. 
Ca si cum un stiulete de porumb genetic modificat n-ar trebui sa se mai poata numi "porumb", 
painea de laborator ca cea a lui Mc Donald n-ar trebui sa aiba dreptul la numele de "Paine". 

Este prima si poate singura batalie pe care AR trebui s-o dea ecologistii si adeptii hranei biologice. 
Aceea a cuvintelor, a numelui. 
Intr-o societate in care deja nu se mai deosebeste adevarul de fals, numele n-ar trebui nici ele sa fie uzurpate, caci altfel vom pierde curand orice contact cu realitatea.

iooooi! Doamne fereste! Noa, gata cu McDonaldu! :))

Acest mesaj a fost modificat de Kori
Ultima editare: 24.11.2011 10:23:29

Citeaza

25.11.2011 / 00:43

Nick: MIUTA
Bucataras incepator
Bucataras din: 11.01.2010
Retete: 248
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

Adinuta a tinut un an pe masa din bucatarie un hamburger McD  http://www.bucataras.ro/articole/la-multi-ani-happy-meal-un-an-si-nu-a-putrezit-d-12195.html

 Eu am in camara un fruct grapefruit de un an si jumatate.O sa-l tin pana se strica dar pare la fel de proaspat ca in ziua in care l-am cumparat.Oare sunt citricele pe care le cumparam injectate cu ceva ?

Citeaza

25.11.2011 / 11:09

Nick: miha
Bucataras Suprem
Bucataras din: 24.03.2009
Retete: 1121
Scrie-i mesaj privat

MIUTA a spus:

 Eu am in camara un fruct grapefruit de un an si jumatate.O sa-l tin pana se strica dar pare la fel de proaspat ca in ziua in care l-am cumparat.Oare sunt citricele pe care le cumparam injectate cu ceva ?

Acus se face anul de cand tin si eu 2 grapefruit in cosul de fructe. De consumat nu le mai consum, lua-le-ar naiba, dar sunt curioasa cat mai tin. Pana atunci dau bine ca decor.

Citeaza

25.11.2011 / 12:09

Nick: Onesta
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.09.2010
Retete: 74
Scrie-i mesaj privat

Fetele , vor tine pana vor ajunge cat o nuca , zic io  si tot nu se strica

Citeaza

26.11.2011 / 18:38

Nick: Kadia80
Bucataras incepator
Bucataras din: 24.11.2011
Retete: 28
Scrie-i mesaj privat

vai ce mi-ar placea si mie! La mine se strica tot asa repede, am aruncat 1.5kg de morcovi la 4 zile dupa ce i-am cumparat pentru ca erau plini de mucegai negru, aproape plangand de furie ca se vand lucruri deja stricate pentru ca altfel nu-mi explic, iar pana acum n-am mai patit pana acum asa ceva!

Citeaza

27.11.2011 / 20:57

Nick: diana_k
Bucataras incepator
Bucataras din: 08.01.2010
Retete: 146
Scrie-i mesaj privat

...brr...astea facute sa aiba tinerete fara batranete si viata fara de moarte!

Citeaza

28.11.2011 / 10:50

Nick: caroline
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 09.11.2011
Retete: 702
Scrie-i mesaj privat

mai bine de mine ca in orasul in care locuiesc(unul micut) nu este Mcdonald,s  :)))

nu vreau sa contrazic fetele,dar si eu am mincat de la mcdonald,s...am cumparat din galati....iar hamburgerul nemincat s-a stricat.....

Citeaza

29.11.2011 / 23:33

Nick: postavaru
Bucataras senzational
Bucataras din: 16.05.2010
Retete: 506
Scrie-i mesaj privat

miha a spus:

Acus se face anul de cand tin si eu 2 grapefruit in cosul de fructe. De consumat nu le mai consum, lua-le-ar naiba, dar sunt curioasa cat mai tin. Pana atunci dau bine ca decor.

Am tinut si eu un mar mare si frumos aproape un an. Nu s-a stricat si arata ca in prima zi

Citeaza

30.11.2011 / 05:56

Nick: Criss
Bucataras Chef
Bucataras din: 13.07.2010
Retete: 544
Scrie-i mesaj privat

Cu grapefruitul am patit-o si eu. Dupa ce a stat de la Craciunul trecut si nu s-a stricat, nici macar nu si-a schimbat culoarea, in final l-am aruncat in august anul acesta cand eram in concediu. Si cum am si zugravit, si am aruncat mai multe lucruri pe care ani de zile le tinusem degeaba, am facut vant si grapefruitului. Jur ca nu avea nici macar o pata, era ca nou.

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Celebra Pavlova cu crema si capsuni, un desert rafinat si elegant

de laura_n 7

ieri la 18:55

Paste cu sos Gorgonzola și mușchi de vită

ieri la 10:49

Musaca de dovlecei, o reteta usoara si sanatoasa pentru intreaga familie

de Miha 9

pe 22.04 la 19:58

Prajitura cu gem de prune,o reteta gustoasa de post

pe 22.04 la 18:06

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4384 puncte

laura_n

2312 puncte

Rocsi

1691 puncte

bucatarasa

1554 puncte

Caty

1318 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]