modules/forum/post.tpl

Eritemul fesier

22.01.2013 / 13:08

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Nu stiu ce sa ii mai fac micutei mele! A inceput cu o mica roseata, cateva bubite, iar cand am crezut ca in sfarsit se vindeca, a devenit mai rau. Am incercat cu bephanten, fara niciun rezultat. Dupa fiecare schimb de scutec o las dezbracata cam un sfert de ora (nu prea mult pentru ca desi e cald in casa, piciorusele i se racesc destul de repede si mi-e teama sa nu raceasca), iar la recomandarea medicului o spal cu un amestec de ceai din musetel, pelin si galbenele, la final aplicand ulei fiert. Insa nu e nicio urma de vindecare. V-ati confruntat cu o astfel de situatie?

Citeaza

22.01.2013 / 14:33

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 533
Scrie-i mesaj privat

 Sa inteleg ca se irita la fundulet...

eu nu m-am impacat niciodata cu bepantenul, am incercat crema de galbenele sau crema pt iritatii de la Klorane. sa ai grija sa o schimbi repede cand face in pamperel si sa o speli cu apa si un sapun special. e bine ca o lasi si fara pamperel , se mai aeriseste zona ;)

apar din astea...trebuie sa ai rabdare si rabdare ca se va vindeca zona :)

Sanatate multa!

Citeaza

22.01.2013 / 14:54

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

O schimb destul de des, mai putin atunci cand doarme,,, nu o trezesc pentru ca altfel ii stric somnul si o chinui. O spal cu ceai la fiecare schimbare si ii fac baita seara de seara. Cat despre sapun si sampon cred ca o sa renunt la ele o perioada. Poate accentueaza iritatia.

Rabdare, cat sa mai am? Imi este asa mila de ea.

>:D< Te pupam cu drag!

Citeaza

22.01.2013 / 15:27

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 533
Scrie-i mesaj privat

 Dya, este tare micuta si iti dai seama ca are o piele tare sensibila. Poate ca ii face rau si ceva din ce papi tu, nu stiu,  zic ca poate mananci si tu ceva acid sau iute sau sarat sau acru, si prin laptic trece si la ea...

David al meu de ex face cand ii dau suc de portocale sau citrice. Chiar si acum ne chinuim cu o iritatie. Am incetat sa ii mai dau suc si tot asa il tratez, cu crema de galbenele si spalat des. 

Stiu ca dispera orice fel de situatie, dar gandeste-te ca e o zona foarte sensibila si pana se reface, dureazaa,mai ales ca sta acoperita cel mai mult timp. 

Poate ca e o iritatie si de la scutec... incearca sa inlocuiesti cu alta marca...nu stiu daca ajuta.

off, imi amintesti de mine la inceput cu David. 

sa va fie bine! va pup !

Citeaza

22.01.2013 / 15:58

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Posibil sa fie de la alimentatie :( Doar ce ma gandeam sa elimin complet ardeiul iute si sarea - recunosc ca mananc destul de picant si de sarat, am mai mancat si ciocolata saptamana trecuta, poate prea multa, si uneori cate o jumatate de portocala sau o clementina pe zi. Le luam pe rand sa vedem, poate trece.

Intre timp am facut si o programare pentru sambata la un medic pediatru.

Citeaza

22.01.2013 / 16:44

Nick: caroline
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 09.11.2011
Retete: 702
Scrie-i mesaj privat

 Dya,fetitza mea cind era mica se irita.cineva mi-a zis ca e posibil ca un copil sa se irite de la servetelele umede au pampers.si le-am schimbat si nu s-a mai iritat...nu stiu care din ele ii provoca iritatii....

deci poti incerca sa schimbi marca de servetele si de pampers folosite.sa vezi poate asa e si in cazul fetitei tale...

Citeaza

22.01.2013 / 17:19

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Multumesc pentru raspuns. La servetele am renuntat de o saptamana jumate. Cat despre scutece, nu prea stiu ce altceva as putea folosi, care sunt mai bune decat cele de la Pampers. Incercam si alte variante sa vedem.

Citeaza

22.01.2013 / 17:41

Nick: caroline
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 09.11.2011
Retete: 702
Scrie-i mesaj privat

incearca sa o schimbi.macar sa vezi.daca alta marca e mai ieftina nu inseamna ca e mai putin buna.fiecare bebe are pielea lui ;)

Citeaza

22.01.2013 / 17:41

Nick: caroline
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 09.11.2011
Retete: 702
Scrie-i mesaj privat

 si stiu ca pentru iritati foarte buna e si pudra de talc...

Citeaza

23.01.2013 / 08:45

Nick: rhapsody
Bucataras incepator
Bucataras din: 16.05.2012
Retete: 342
Scrie-i mesaj privat

Dya, si baietelul meu are pielea sensibila, iar cand l-am dat cu Bepanthen si cu pudra de talc iritatia s-a inrautatit. La noi a mers de minune crema de galbenele (dar nu dintre cele hidratante, am folosit o crema grasa de la un magazin naturist, dar cred ca se gaseste la orice farmacie)  si inca o crema... nu-mi amintesc exact cum se chema, care avea si propolis in componenta cu aceeasi consitenta ca cea de galbenele. O perioada am renuntat la sapun & sampon, iar baita din fiecare seara o faceam din ceai de galbenele si musetel. Ar trebui sa gasesti si o crema pe baza de musetel... Si inca un lucru, poti incearca cu uleiul de catina, are niste proprietati de vindecare fantastice. Sper sa iti fie de folos. Pupicei micutei si tie.

Citeaza

23.01.2013 / 10:05

Nick: ana77
Bucataras incepator
Bucataras din: 12.03.2012
Retete: 93
Scrie-i mesaj privat

Dya sa stii ca eu la ambele fetite am inceput cu Pampers ca firma in ideea ca nu este ceva mai bun, nu?; si nu a mers la nici un a din ele....se iritau tot asa si in momentul in care am schimbat pampersul dupa cateva zile le-a trecut si nu a mai reaparut! Le-am luat pampersi de la Huggies si a mers bine la ambele! Poate ar trebui sa renunti la iute si picant cel putin o vreme, s-ar putea sa fie de la iute......! Cu cateva schimbari si rabbdare trec toate...! A...si inca ceva...si mie medicul mi-a recomandat ceai de musetel care le-a facut nu rau, foarte rau pentru ca bubutele au devenit purulente si o pediatra in varsta mi-a spus ca musetelul nu este bun chiar la orice pentru ca de cele mai multe ori colecteaza puroiul! Va pupam si multa sanatate!

Citeaza

23.01.2013 / 13:06

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Multumesc pentru raspunsuri. Incerc sa le elimin pe rand sau sa inlocuiesc produsele. Sper sa fie totul bine.

Va pupam cu drag!

Acest mesaj a fost modificat de Dya
Ultima editare: 23.01.2013 13:08:04

Citeaza

23.01.2013 / 15:06

Nick: miha
Bucataras Suprem
Bucataras din: 24.03.2009
Retete: 1121
Scrie-i mesaj privat

Solutie de apa cu bicarbonat... lasata sa se usuce, apoi pui scutecul. Si da... schimba servetelele.

Citeaza

23.01.2013 / 22:37

Nick: mitinita
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 12.10.2010
Retete: 841
Scrie-i mesaj privat

 Si noi a trebuit sa schimbam marca ,Pampers nu le-a priit la niciuna :)

Citeaza

23.01.2013 / 22:54

Nick: ANNA_46
Bucataras incepator
Bucataras din: 26.08.2012
Retete: 24
Scrie-i mesaj privat

 Dya ,  incearca crema Nidoflor, la noi a fost eficienta

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4384 puncte

laura_n

2312 puncte

Rocsi

1691 puncte

bucatarasa

1554 puncte

Caty

1318 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]