modules/forum/post.tpl

Eritemul fesier

24.01.2013 / 09:31

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Va multumesc. Pentru moment am renuntat la musetelul din ceai si pana sambata cand ajung la medic folosesc un unguent cu extract total de galbenele si o tin dezbracata dupa ce o schimb,,, imi pare ca arata mai bine dar poate e doar o iluzie. Am incercat atatea alte metode ca nu mai stiu ce sa fac....

Intre timp au aparut colicii, bine macar ca nu plange prea tare sau prea mult. V-am pupat!

Citeaza

24.01.2013 / 14:48

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 532
Scrie-i mesaj privat

 se va reface \, osa fie bine ;)

mai rau cu colicii :( iti urez multa rabdare si sa profiti de orice ocazie sa te odihnesti ;) 

Citeaza

25.01.2013 / 22:58

Nick: Corina33
Bucataras senzational
Bucataras din: 01.02.2010
Retete: 573
Scrie-i mesaj privat

 Ultima oara cand s-a iritat a mea rau de tot la fundic am folosit crema Cicatrizin, cu nimic altceva nu i-a trecut. Si noi am inceput cu Pampers si Bepanthen, am renuntat la ambele, am folosit apoi crema Petrini, alta marca de scutece, apoi crema de galbenele, am schimbat si servetelele  Si eu am avut foarte mare grija la ce mancam. Crestere mare va doresc si sa se faca bine in curand.

Citeaza

27.01.2013 / 15:44

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Multumim mult Doamne ajuta!

Citeaza

27.01.2013 / 17:47

Nick: RuxyRux
Bucataras Suprem
Bucataras din: 10.11.2010
Retete: 1296
Scrie-i mesaj privat

 Dia scumpa mea...e drept ca au trecut 20 de ani de cand am patit si eu aceeasi poveste cu fetita mea cand era mica ...insa lucrurile prea mult nu s-au schimbat de atunci...tot la fel de nocivi sunt pampersii din pacate...caci la noi de la asta s-a tras!

Era mica nu avea trei saptamani cand am patit povestea...a fost atat de rau si grav incat am chemat un profesor dermatolog cunoscut acasa sa o consulte...era clar de la pampersi caci de igiena nu putea fi vorba...era perfecta,..daca se poate spune asa...am renuntat total la ei si am trecut la scutecele din bumbac pe care le spalam, fierbeam si calcam in permanenta...la fel si asternutul de patut...era greu mult mai greu insa era o usurare sa vedem ca pe zi ce trece se vindeca frumos...Asa cum am vazut ca ti-a scris cineva bine mai sus, noua ne-a dat profesorul NIDOFLOR...care cu adevarat i-a grabit vindecarea. Am avut noroc ca era cald, era vara si puteam sa o lasam cat mai mult la aer. Asa ca sfatul meu...este sa renunti la pampers si sa folosesti acel unguent care cu adevarat e foarte eficient. Copilul trebuie bine spalat cu apa de fiecare data cand face nevoile. Servetelele de multe ori nu fac decat sa intretina iritatia.

Sanatate multa si iti las de citit ceva foarte foarte frumos...mie una mi-a placut tareee :) Te pup cu drag si iti doresc multa multa sanatate la bebita ta minunata!

http://www.emigrantintenerife.info/2013/01/fara-scutec-e-usor-si-perfect-la-curisor/

Acest mesaj a fost modificat de RuxyRux
Ultima editare: 27.01.2013 17:47:56

Citeaza

27.01.2013 / 23:24

Nick: mitinita
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 12.10.2010
Retete: 841
Scrie-i mesaj privat

 Ruxy,am citit si eu articolul,le stiu blogul de ceva vreme si il citesc mereu. E ok ptr ei ,fiindca sunt in Tenerife,dar nu cred ca ar fi fost la fel cand trebuie imbracat copilul cu strampi,pantaloni de fas si altele:))

Citeaza

28.01.2013 / 08:13

Nick: RuxyRux
Bucataras Suprem
Bucataras din: 10.11.2010
Retete: 1296
Scrie-i mesaj privat

mitinita a spus:

 Ruxy,am citit si eu articolul,le stiu blogul de ceva vreme si il citesc mereu. E ok ptr ei ,fiindca sunt in Tenerife,dar nu cred ca ar fi fost la fel cand trebuie imbracat copilul cu strampi,pantaloni de fas si altele:))

 Da Miti adevarat...luam si noi ce se adapteaza aici :) articolul e bine si frumos scris...mai pe romaneste as spune :)))) Pup!

Citeaza

28.01.2013 / 12:22

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Multumesc scump Fluturas!

Servetele umede nu mai folosesc de doua saptamani. O spal de fiecare data doar cu ceai de pelin si galbenele acum, baita facem aproape in fiecare seara, o las dezbracata cat mai mult timp posibil si o  dau cu unguent cu extract total de galbenele. Rezultatele se vad, e mult mai bine acum decat saptamana trecuta.  De Nidoflor am aflat si eu ieri ca face minuni. Medicul pediatru nu ne-a spus nimic concret, doar "sa folosim ceea ce ii prieste" :)

Te pupam!

Acest mesaj a fost modificat de Dya
Ultima editare: 28.01.2013 14:03:53

Citeaza

28.01.2013 / 13:06

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 532
Scrie-i mesaj privat

 ma bucur ca sunteti spre bine. o sa treaca asta ;)

multa sanatate si asteptam poze :)

Citeaza

28.01.2013 / 14:04

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Multumim! Multa sanatate si voua! Este cea mai importanta!

Citeaza

28.01.2013 / 19:56

Nick: mitinita
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 12.10.2010
Retete: 841
Scrie-i mesaj privat

RuxyRux a spus:

 Da Miti adevarat...luam si noi ce se adapteaza aici :) articolul e bine si frumos scris...mai pe romaneste as spune :)))) Pup!

 Imi place stilul ei,scrie frumos. Cu nasterea acasa,mai ales cum s-a petrecut a ei,n-am prea fost de acord :)

Citeaza

28.01.2013 / 20:24

Nick: RuxyRux
Bucataras Suprem
Bucataras din: 10.11.2010
Retete: 1296
Scrie-i mesaj privat

mitinita a spus:

 Imi place stilul ei,scrie frumos. Cu nasterea acasa,mai ales cum s-a petrecut a ei,n-am prea fost de acord :)

 Nici eu Miti...mi se pare super riscant!

Citeaza

30.01.2013 / 18:00

Nick: panacris
Bucataras Suprem
Bucataras din: 08.02.2011
Retete: 1568
Scrie-i mesaj privat

 Am trecut și eu prin astfel de momente! Din câte îmi aduc aminte, în apa de baie întotdeauna puneam ceai de mușețel și gălbenele. După băiță îi ungeam cu cream Bepaten ptr bebeluși! Iar dacă iritația nu trece poți folosi mercurocrom, dacă mai există în farmacii. Îl foloseam în spital ( în tinrețe am lucrat la  un spital în Germania) ptr  a trata escarele, adică iritații ale pielii, celor care erau mobilizați la pat. Este o soluție antiseptica de culoare roșie. Baftă! 

Citeaza

01.02.2013 / 11:24

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Multumesc!

Suntem mult mai bine deja. Sper sa ramana asa!

Citeaza

02.02.2013 / 11:27

Nick: acoria
Bucataras incepator
Bucataras din: 01.02.2013
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 buna ziua!

eu sunt noua pe aici, dar as vrea sa va impartasesc din experienta mea de mamica la 40 de ani. acum Corina are 4 ani si 5 luni...

nu prea se potrivesc tratamentele de la un bebe la altul, de aceea noi, mamicile venim cu fel si fel de propuneri din care mamica, cu probleme, alege ceea ce crede ea ca ar fi bun ptr. bebele ei... eu odata am avut o astfel de problema cu C, ca o reactie adversa la siropul cu antibiotic augmentin si i-am pus unguient Bepanthene, dar asa cum pui untul pe paine, gros... iar mai apoi ulei de masline extravirgin, care a ramas pana tarziu in trusa de prim ajutor! 

dorim multa sanatate tuturor!

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Celebra Pavlova cu crema si capsuni, un desert rafinat si elegant

de laura_n 7

ieri la 18:55

Paste cu sos Gorgonzola și mușchi de vită

ieri la 10:49

Musaca de dovlecei, o reteta usoara si sanatoasa pentru intreaga familie

de Miha 9

pe 22.04 la 19:58

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4384 puncte

laura_n

2312 puncte

Rocsi

1691 puncte

bucatarasa

1554 puncte

Caty

1318 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]