modules/forum/post.tpl

Cum preparam cit mai buna cafeaua de dimineata?

02.02.2010 / 19:15

Nick: Sylvia
Bucataras junior
Bucataras din: 13.01.2010
Retete: 439
Scrie-i mesaj privat

Rivka hai ca m-ai facut curioasa  De la olandezi mi-a ramas in suflet o ciocolata preparata pe o lingurita de lemn, de vreo 25 de grame, care  e cu tot felul de arome de la scortisoara cu bucatele de mar, la cognac sau chilli care se pune intr-o cana de lapte fierbinte si se dizolva, nu am baut ceva mai bun vreodata. Pretul nu e f ieftin ca e cam 2 euro pachetelul dar merita fiecare centime  va dau link sa le vedeti site-ul www.chocolatecompany.nl ( am vazut ca livreaza pestet tot in UE)   eu i-am descoperit in Luxemburg la o cafenea si mi-am cumparat si pt acasa. NU imi mai comand ca nu le rezist, daca stiu ca le am in dulap stau cu cana de lapte fierbinte langa dulap  

Citeaza

02.02.2010 / 19:23

Nick: Sylvia
Bucataras junior
Bucataras din: 13.01.2010
Retete: 439
Scrie-i mesaj privat

De Carte Noir ziceti ca are alt gust in Romania? Se produce oare in alta parte pentru piata de est? Habar nu am de asa ceva pe mine m-a mirat ce pret mare are in Romania ca aici costa cam 5 euro si ceva 2 pachete de 250 grame acolo era 200.000 un pachet si taxe vamale nu mai sunt de cand e Ro in UE .

 Bucatras iti zic ca la cafengii solutia variatiei de cofeina e ideala ca altfel seara sau nu reuseam sa adorm sau eram parca cazuta din cer daca scadea brusc efectul cofeinei de la cafeaua multa bauta dimineata.

Citeaza

02.02.2010 / 19:58

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

rivka a spus:

sa vezi ce experienta inedita ai adinuta daca vii sa bei cafeaua ce o pun eu in f dimineata pt mine , wha ha ha. mai da ce va pricepti voi :)

Rivka, pai daca ma chemi, eu vin


Citeaza

03.02.2010 / 00:10

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 708
Scrie-i mesaj privat

pfaaa, rivka, ne-ai facut curiosi. deci, ce pui in cafea sau ce cafea folosesti?

sylvia, senzationala ciocolata aia

Citeaza

03.02.2010 / 00:13

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 708
Scrie-i mesaj privat

  • da, sylvia, dar in romania inca e la extreme. doar jacobs a scos o semi-cofeinizata. in rest, cu cofeina sau fara. n-ai ce alege altceva.
  • iar carte noir e pozitionata ca o cafea premium, sub 200.000 nu o gasesti.
  • apropo de pastratul la frigider ... asa o tin si eu de vreo 3-4 luni, am citit pe o cutie de lavazza ca se pastreaza la frigider si de atunci ala ii e locul

Citeaza

03.02.2010 / 15:31

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

da, sylvia, dar in romania inca e la extreme. doar jacobs a scos o semi-cofeinizata. in rest, cu cofeina sau fara. n-ai ce alege altceva. iar carte noir e pozitionata ca o cafea premium, sub 200.000 nu o gasesti. apropo de pastratul la frigider ... asa o tin si eu de vreo 3-4 luni, am citit pe o cutie de lavazza ca se pastreaza la frigider si de atunci ala ii e locul

atunci, cumperi una cofeinizata si una fara si le amesteci gradat

Citeaza

03.02.2010 / 17:41

Nick: Sylvia
Bucataras junior
Bucataras din: 13.01.2010
Retete: 439
Scrie-i mesaj privat

  Exact, daca este tinuta la frigider se conserva foarte bine si devine aroma ei si mai pronuntata.

  Ma tenteaza sa incerc eu sa fac ceva ciocolata din aceea pe bat acasa sa fi mai la indemana oricui, daca descopar o reteta buna o postez si pe bucataras.

Citeaza

03.02.2010 / 17:43

Nick: Sylvia
Bucataras junior
Bucataras din: 13.01.2010
Retete: 439
Scrie-i mesaj privat

 Bucatras poate o solutie ideala ar cumparatul pe net din strainatate, de multe ori comerciantii din Romania mi se pare ca profita pur si simplu de clienti....

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Reteta de baza pentru paine de casa

ieri la 20:34

Hotdog de casa

de Rocsi 9

pe 15.06 la 19:49

Fursecuri americane cu bucati de ciocolata reteta de Chocolate Chip Cookies

pe 15.06 la 14:47

Prajitura Red Velvet un desert elegant si delicios

pe 15.06 la 14:40

TOP
utilizatori

 Merisor

1100 puncte

Caty

1096 puncte

Rocsi

511 puncte

Valclaudia

300 puncte

RODIMUR

126 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]