modules/forum/post.tpl

copilu meu

29.03.2012 / 17:01

Nick: lacramioara
Bucataras incepator
Bucataras din: 18.05.2010
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

fetita mea are 4luni si ii dau doar piept din cand in cand ii mai fac lapte praf aptamil pt constipatie, intrebarea mea pt mamici este: 1 de ce se constipa fetita de la piept? 2 la 4 luni e normal sa faca o zi da si una nu scaun? cate scaune tre sa faca la 4 luni pe zi ? 3 am luat din magazin pt copii de la 4luni pana la 6 luni un borcanel mic de mancarica ,e normal sa incep sa o invat la mancare? el continea ;pui,mazare,rosi,morcov acestea erau pasate si introduse in acel borcnel de 50g si pe el scria pt beby 4 luni-6 luni. eu sunt in londra si aici le cam dau ori-ce la copii ,mama zice ca de la 6 luni tre sa ii introduci mincare in program.MULTUMESC  celor care ma pot ajuta.

Citeaza

29.03.2012 / 17:54

Nick: miha
Bucataras Suprem
Bucataras din: 24.03.2009
Retete: 1122
Scrie-i mesaj privat

lacramioara a spus:

fetita mea are 4luni si ii dau doar piept din cand in cand ii mai fac lapte praf aptamil pt constipatie, intrebarea mea pt mamici este: 1 de ce se constipa fetita de la piept? 2 la 4 luni e normal sa faca o zi da si una nu scaun? cate scaune tre sa faca la 4 luni pe zi ? 3 am luat din magazin pt copii de la 4luni pana la 6 luni un borcanel mic de mancarica ,e normal sa incep sa o invat la mancare? el continea ;pui,mazare,rosi,morcov acestea erau pasate si introduse in acel borcnel de 50g si pe el scria pt beby 4 luni-6 luni. eu sunt in londra si aici le cam dau ori-ce la copii ,mama zice ca de la 6 luni tre sa ii introduci mincare in program.MULTUMESC  celor care ma pot ajuta.

Ce inseamna ca se constipa? Daca face la 2 zile poate asta ii este ritmul. Nu este un numar universal valabil de cate scaune trebuie sa aiba un nou nascut. Daca bebe nu da semne clare ca il deranjeaza ritmul asta nu te impacienta, nu ai de ce. In alta ordine de idei, ai si tu grija la ceea ce mananci, e posibil ca si alimentatia ta sa influenteze acest aspect.

In ceea ce priveste diversificarea parerile sunt impartite, dar eu una n-as incepe cu mancare la borcanele. Diversificarea se face treptat, dandu-i cate 1 leguma sau 1 fruct la 1-2 zile, nicidecum cu mazare si carne. As incepe mai degraba cu fructe, avand in vedere ca are si tranzitul mai lent. Dar, repet, e doar parerea mea. Pediatrul ce zice? Cu el/ea ai discutat?

Si, DA...mama ta are dreptate...amana cat poti, cat mai aproape de 6 luni, diversificarea alimentatiei.

Citeaza

30.03.2012 / 17:57

Nick: aziz
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.09.2010
Retete: 296
Scrie-i mesaj privat

miha a spus:

Ce inseamna ca se constipa? Daca face la 2 zile poate asta ii este ritmul. Nu este un numar universal valabil de cate scaune trebuie sa aiba un nou nascut. Daca bebe nu da semne clare ca il deranjeaza ritmul asta nu te impacienta, nu ai de ce. In alta ordine de idei, ai si tu grija la ceea ce mananci, e posibil ca si alimentatia ta sa influenteze acest aspect. In ceea ce priveste diversificarea parerile sunt impartite, dar eu una n-as incepe cu mancare la borcanele. Diversificarea se face treptat, dandu-i cate 1 leguma sau 1 fruct la 1-2 zile, nicidecum cu mazare si carne. As incepe mai degraba cu fructe, avand in vedere ca are si tranzitul mai lent. Dar, repet, e doar parerea mea. Pediatrul ce zice? Cu el/ea ai discutat? Si, DA...mama ta are dreptate...amana cat poti, cat mai aproape de 6 luni, diversificarea alimentatiei.

 Subscriu la cele spuse mai sus ..adic ai grija la ce mananci si foarte important uita de mancarica de la magazin ,nu ia mai mult de cateva minute sa pasazi un fruct sau o leguma fiarta ,carnita mai incolo de la 6 luni in sus;si cum zicea si Miha fructele se schimba la diferenta de cateva zile asa poti obseva daca face alergie la unele;apoi daca are costipatie poti sa-i dai dimineata putin suc de fructe natural ,supa de legume in sticluta  asta la amiaza.......

Citeaza

30.03.2012 / 23:05

Nick: gatiticuspor
Bucataras incepator
Bucataras din: 03.03.2012
Retete: 158
Scrie-i mesaj privat

Eu locuiesc tot in Marea Britanie si aici intradevar gasesti mancare pentru bebe incepand cu trei luni dar cam toti doctorii recomanda 6 luni, in schimb nepoata mea care are aproape 3 luni bea 7 oz de lapte asa ca ea nu cred ca ajunge pana la 6 luni doar cu lapte. Dar depinde de la copil la copil, si cum spunea si Miha daca bebele este fericit si nu pare sa il deranjeze nu te impacienta. Insa daca vrei o parere profesionala mergi la GP.

Citeaza

31.03.2012 / 14:38

Nick: aziz
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.09.2010
Retete: 296
Scrie-i mesaj privat

gatiticuspor a spus:

Eu locuiesc tot in Marea Britanie si aici intradevar gasesti mancare pentru bebe incepand cu trei luni dar cam toti doctorii recomanda 6 luni, in schimb nepoata mea care are aproape 3 luni bea 7 oz de lapte asa ca ea nu cred ca ajunge pana la 6 luni doar cu lapte. Dar depinde de la copil la copil, si cum spunea si Miha daca bebele este fericit si nu pare sa il deranjeze nu te impacienta. Insa daca vrei o parere profesionala mergi la GP.

da dar daca mananca bebita la 3 luni lapte si sa zicem nu se satura atunci sant cereale pentru lapte cornflour,pudra de orez ,etc....toate foarte fine care se pun in lapte de la 4 luni si atunci mult mai consistenta papica si o lungim asa pan la 6 luni cand putem incepe cu mancaruri adecvate...

Citeaza

07.08.2022 / 01:35

Nick: killersmile
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.08.2022
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

lacramioara a spus:

fetita mea are 4luni si ii dau doar piept din cand in cand ii mai fac lapte praf aptamil pt constipatie, intrebarea mea pt mamici este: 1 de ce se constipa fetita de la piept? 2 la 4 luni e normal sa faca o zi da si una nu scaun? cate scaune tre sa faca la 4 luni pe zi ? 3 am luat din magazin pt copii de la 4luni pana la 6 luni un borcanel mic de mancarica ,e normal sa incep sa o invat la mancare? el continea ;pui,mazare,rosi,morcov acestea erau pasate si introduse in acel borcnel de 50g si pe el scria pt beby 4 luni-6 luni. eu sunt in londra si aici le cam dau ori-ce la copii ,mama zice ca de la 6 luni tre sa ii introduci mincare in program.MULTUMESC  celor care ma pot ajuta.

 Awesome site i love it keep posting more!  Click here

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

TOP
utilizatori

Rocsi

1566 puncte

gaby_duceag

1400 puncte

Caty

1238 puncte

vasimur

1157 puncte

Constelatialeu

1136 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]