modules/forum/post.tpl

de la ce varsta va place sa bucatariti?

02.02.2010 / 22:31

Nick: bitza
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.06.2009
Retete: 521
Scrie-i mesaj privat

care este varsta la care v-ati dat seama ca va place sa va petreceti mai mult timp in bucatarie si o faceti cu placere??si care este prima mancare preparata ??

Citeaza

03.02.2010 / 00:06

Nick: mihaelar63
Bucataras Suprem
Bucataras din: 11.12.2009
Retete: 1926
Scrie-i mesaj privat

tu prima !!!

eram la sfarsitul clasei a 4-a ,mama era inca la maternitate cu fratele mai mic . tata m-a anuntat ca o sa vina seful lui de la judet [ locuiam la tara ] ,am  facut supa de fasole boabe si clatite [care incercam sa le intorcprin aruncare , mai multe erau  pe jos ...]

Citeaza

03.02.2010 / 00:27

Nick: bitza
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.06.2009
Retete: 521
Scrie-i mesaj privat

eu prima oara am incercat pe la 11 ani cu sora mea sa facem mamaliga si am topit cratita(i-a sarit smaltzul)dar de 2 ani am inceput sa gatesc de-a binelea

Citeaza

03.02.2010 / 08:57

Nick: Oana
Bucataras Suprem
Bucataras din: 18.12.2008
Retete: 1115
Scrie-i mesaj privat

Eu nu mai stiu care a fost prima mancare facuta....dar am multe experiente in bucatarie...in clasele 1-4 avem o data pe saptamana un curs culinar, ceva de genul, nu mai stiucum se numea...si acolo preparam diverse, veneam de acasa cu ingredientele si ustensilele si faceam salata boeuf, tort de biscuiti, salam de biscuiti, mai multe...apoi acasa mama ma ruga sa-i pregatesc legumele pentru mancare, mi le lasa si eu le curatam, taiam si ea cand venea de la serviciu doar facea repede mancarica. Eu stateam numai in bucatarie cu ea. Apoi cea mai frumoasa perioada o petreceam in vacante, la tzara...mi-aduc aminte cu o nostalgie...eram 6 nepoti, eu fiind cea mai mare, eram "mamica" lor  Bunicii plecau de dimineata la muncile campului si cand veneau gaseau mancarea aburinda  Imi placea enorm sa iau un cos de rachita si sa intru in gradina de legume si adun de acolo de toate pentru mancare/ciorba. Cred ca de atunci a inceput sa fie o pasiune pentru mine, bucataritul

Am avut si o experienta foarte nasoala, rau de tot. Intr-o iarna, parintii mei lucrau si in we si mama mi-a lasat o gaina de tzara sa o fierb la oala de presiune si sa pregatesc o mancare. Oala avea ceva vechime, insa eu stiam s-o folosesc foarte bine. Cred ca garnitura nu a mai tinut si efectiv a explodat. A fost horror  Norocul meu a fost ca nu eram langa aragaz, ca ma desfigura sau poat esi mai rau, Doamne Fereste...capacul oalei a zburat in tavan, apoi a infundat aragazul, avea o gaura in mijloc, a ricosat apoi in geam si a spart tot, geamurile fiind duble, ambele geamuri, a smuls perdeaua, fragmente de gaina erau peste tot, pe pereti, era dezastru total. Eu m-am speriat asa tare ca m-am bagat sub masa, tremuram toata....de atunci nu vreau sa mai aud de oale minune, sub presiune, poa' sa fie si mama lu' zepter, sa nu aud

Cam asta e povestea cu inceputurile bucataritului...in rest nu am prea multe oale arse la activ  Mai mult uitam de ele de cand cu astia mici si simteam miros de fum

Citeaza

03.02.2010 / 13:37

Nick: Izabella
Bucataras incepator
Bucataras din: 01.02.2010
Retete: 2
Scrie-i mesaj privat

Buna,

sunt noua pe aici, dar imi place tare mult.

De bucatarit am inceput pe la 12 ani cand sa nascut sora mea, mama stand mult timp in spital si tata fiind un mancacios. Prima mancare, tocanita de pui si supa, bine tocanita sa ars (defapt sa facut scrum) deci nu stiu cum a fost, supa: nu prea ai ce gresi.

De gatit am invatat la tara; pe motiv ca femeia sta la cratita, bunica ma invatat cam tot ce putea, dar imi este de folos tinand cont ca pe sot l-am cucerit cu mancare.

Citeaza

03.02.2010 / 14:42

Nick: bitza
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.06.2009
Retete: 521
Scrie-i mesaj privat

03.02.2010 / 15:41

Nick: paulica
Bucataras incepator
Bucataras din: 24.01.2010
Retete: 2
Scrie-i mesaj privat

la 13 ani am facut primul tort de clatite, cu crema de casa tot de mine facuta, la care fratemiu a salivat pana la ora 16 cand a venit mama sa-l taie.

La 15 ani eram la scoala de bucatari iar la 16 ani lucram ca ajutor la "Bulevard Hotel" vis-a-vis de  CCA pe Kogalniceanu...imi place sa fac mancare.

Citeaza

03.02.2010 / 16:31

Nick: bitza
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.06.2009
Retete: 521
Scrie-i mesaj privat

Mi-as dori si eu sa lucrez ca bucatareasa sau cv de genul!mai mult mi-ar placea sa am o cofetarie

Citeaza

03.02.2010 / 17:24

Nick: ionix
Bucataras incepator
Bucataras din: 03.09.2009
Retete: 353
Scrie-i mesaj privat

 pai, de la varsta foarte frageda...

de cand am primit primul meu aragaz, de ala de tabla comunist, am stiut c-o sa-mi placa sa mananc cand voi fi mare si ca o sa-mi placa sa "bucataresc" ... 

ah, primul meu fel de mancare au fost chiftelutele din noroi nu mai tin minte ce gust aveau

si acum vorbind serios... am gatit de mica pentru ca mamitu meu muncea pana seara tarziu... cred ca de pe la varsta de 12-13 ani am inceput sa fac cate una alta..

Citeaza

03.02.2010 / 17:33

Nick: ionix
Bucataras incepator
Bucataras din: 03.09.2009
Retete: 353
Scrie-i mesaj privat

Oana a spus:

Eu nu mai stiu care a fost prima mancare facuta....dar am multe experiente in bucatarie...in clasele 1-4 avem o data pe saptamana un curs culinar, ceva de genul, nu mai stiucum se numea...si acolo preparam diverse, veneam de acasa cu ingredientele si ustensilele si faceam salata boeuf, tort de biscuiti, salam de biscuiti, mai multe...apoi acasa mama ma ruga sa-i pregatesc legumele pentru mancare, mi le lasa si eu le curatam, taiam si ea cand venea de la serviciu doar facea repede mancarica. Eu stateam numai in bucatarie cu ea. Apoi cea mai frumoasa perioada o petreceam in vacante, la tzara...mi-aduc aminte cu o nostalgie...eram 6 nepoti, eu fiind cea mai mare, eram "mamica" lor  Bunicii plecau de dimineata la muncile campului si cand veneau gaseau mancarea aburinda  Imi placea enorm sa iau un cos de rachita si sa intru in gradina de legume si adun de acolo de toate pentru mancare/ciorba. Cred ca de atunci a inceput sa fie o pasiune pentru mine, bucataritul Am avut si o experienta foarte nasoala, rau de tot. Intr-o iarna, parintii mei lucrau si in we si mama mi-a lasat o gaina de tzara sa o fierb la oala de presiune si sa pregatesc o mancare. Oala avea ceva vechime, insa eu stiam s-o folosesc foarte bine. Cred ca garnitura nu a mai tinut si efectiv a explodat. A fost horror  Norocul meu a fost ca nu eram langa aragaz, ca ma desfigura sau poat esi mai rau, Doamne Fereste...capacul oalei a zburat in tavan, apoi a infundat aragazul, avea o gaura in mijloc, a ricosat apoi in geam si a spart tot, geamurile fiind duble, ambele geamuri, a smuls perdeaua, fragmente de gaina erau peste tot, pe pereti, era dezastru total. Eu m-am speriat asa tare ca m-am bagat sub masa, tremuram toata....de atunci nu vreau sa mai aud de oale minune, sub presiune, poa' sa fie si mama lu' zepter, sa nu aud Cam asta e povestea cu inceputurile bucataritului...in rest nu am prea multe oale arse la activ  Mai mult uitam de ele de cand cu astia mici si simteam miros de fum

 nu-i de ras dar cred c-acum si tie-ti vine sa razi de isprava...

de ceva de genul asta-mi aduc aminte de experienta fratelui meu cu bucataria, la noi a fost mai grav...

eu aveam vreo 20 de ani si predam o meditatie la matematica unei eleve  de-ale mele in sufragerie... frate-miu s-a apucat sa faca clatite dar a lasat tigaia pe foc... eleva mea a simtit un miros de ars si mi-a zis...

m-am dus in bucatarie unde perdeaua luase foc, tocul ferestrei la fel, pe vremea aia nu erau termopane, si am avut instictul tampit de a lua tigaia si de a baga-o sub un jet de apa...

a "explodat" tigaia si tavanul s-a innegrit intr-o secunda....

taica-miu era plecat in delegatie si am avut o saptamana la dispozitie sa spalam peretii si sa zugravim 

horror atunci, comedie acum

Citeaza

03.02.2010 / 18:38

Nick: Brindusa
Bucataras incepator
Bucataras din: 15.12.2009
Retete: 345
Scrie-i mesaj privat

Meditatii, Ionix? Ia uite, nu stiam ca suntem in aceeasi bar(n)ca.    Da vrednice ati fost, fetelor! La ce varste fragede ati inceput! Eu am avut-o pe mama mai mereu pe acasa (a fost invatatoare), asa ca n-am fost nevoita sa fac de mancare. Am vazut , insa, si la bunica mea si la mama cum se fac multe mancaruri si prajituri. De gatit adevarat m-am apucat cand m-am maritat, pe la 23 de ani. Si asta pentru ca sotul meu este un gurmand. 

Citeaza

03.02.2010 / 20:01

Nick: danygospodina
Bucataras incepator
Bucataras din: 22.05.2009
Retete: 2
Scrie-i mesaj privat

     Oana, dar nu te-ai dat batuta! Vezi, gandire pozitiva? Oala e de vina. Se intelege ca ai state vechi in culinarit.

     Brandusa, si eu tot la 23 m-am maritat, numai ca de gatit mancare...de un an!

Citeaza

03.02.2010 / 21:35

Nick: ionix
Bucataras incepator
Bucataras din: 03.09.2009
Retete: 353
Scrie-i mesaj privat

Brindusa a spus:

Meditatii, Ionix? Ia uite, nu stiam ca suntem in aceeasi bar(n)ca.     Da vrednice ati fost, fetelor! La ce varste fragede ati inceput! Eu am avut-o pe mama mai mereu pe acasa (a fost invatatoare), asa ca n-am fost nevoita sa fac de mancare. Am vazut , insa, si la bunica mea si la mama cum se fac multe mancaruri si prajituri. De gatit adevarat m-am apucat cand m-am maritat, pe la 23 de ani. Si asta pentru ca sotul meu este un gurmand. 

 si eu tot la 23 de ani m-am maritat

dap... de-a lungul timpului am tot predat meditatii la diverse obiecte

mai ales in anii de studentie faceam asta, desi pe bani putin

la noi eu sunt gurmanda... sotul mananca de foame iar eu de pofta

Citeaza

03.02.2010 / 22:22

Nick: miha
Bucataras Suprem
Bucataras din: 24.03.2009
Retete: 1122
Scrie-i mesaj privat

De cand ma stiu mama ma tot punea sa fac diverse la bucatarie, sa curat legume, zarzavat...Mai tarziu mi-a incredintat si cratitele. Dar, pe cuvant, ca nu mi-a placut niciodata. Uram zilele cand se facea mancare si de cele mai multe ori imi cautam de invatat.

Pasiunea pentru gatit mi-am gasit-o cu ceva ani in urma (vreo 5) , dar sincer nu stiu care a fost factorul declansator caci pana atunci am gatit din necesitate.

Citeaza

04.02.2010 / 08:09

Nick: crisad
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.08.2009
Retete: 28
Scrie-i mesaj privat

imi aduc aduc aminte ca eram micuta cu mama la bucatarie si cand facea ea ciorbita imi dadea si mie legume sa fac pt papusi  mancare mai imi dadea sa ma joc cu coca sau sa-mi fac de lucru cu faina malai apa si va dati seama ce mancare iesea. de gatit m-am apucat cand am luat la facultate cand am vazut ce fara gust erau supele la plic .in camin cu fetele am facut varza la reseu - va dati seama ce o pazeam- si tot in camin am invatat sa fac paste carbonara .la 22 de ani m-am casatorit si a inceput partea mai serioasa de gatit si m-au ajutat revistele practic in bucatarie si proba de foc a fost la primul craciun cand a m facut pt prima oara sarmale si nu reuseam sa scot frunze pt infasurat sarmale si a iesit  o varza a la cluj delicioasa .si pe parcursul anilor m-am specializat la ”locul” de munca(in bucatarie)

Citeaza
Selecteaza categoria de interes: