modules/forum/post.tpl

help, a facut cineva conserve fara aspirina?

20.08.2010 / 12:20

Nick: laura
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.07.2009
Retete: 1
Scrie-i mesaj privat

as vrea sa fac azi fasole galbena la borcan in saramura: fiarta un clocot in oala, apoi transferata in borcane si fiarta circa 30 min cu capacele puse; (saramura o fac o lingura sare la un litru apa);

daca inainte sterilizez borcanele 20 min la cuptor la 200 grade si fierb un minut capacele, mai este nevoie de aspirina?

a facut cineva conserve fara aspirina sau alti conservanti si au tinut peste iarna?

Citeaza

20.08.2010 / 13:40

Nick: rocsi_1612
Bucataras Suprem
Bucataras din: 18.12.2009
Retete: 1617
Scrie-i mesaj privat

bun alaura...noi inaite faceam asa cum zici tu si fara nici un fel de conservant si tineau insa ultima data cand am facut nu stiu de ce s-au stricat toate...

Citeaza

20.08.2010 / 14:18

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

laura a spus:

as vrea sa fac azi fasole galbena la borcan in saramura: fiarta un clocot in oala, apoi transferata in borcane si fiarta circa 30 min cu capacele puse; (saramura o fac o lingura sare la un litru apa); daca inainte sterilizez borcanele 20 min la cuptor la 200 grade si fierb un minut capacele, mai este nevoie de aspirina ? a facut cineva conserve fara aspirina sau alti conservanti si au tinut peste iarna?

 Fara aspirina nu am incercat, mi-e teama. Cu aspirina sunt sigura ca le am si doi ani in beci. Dar ti-e teama, sau de ce nu vrei sa pui?  Nu iau niciun miros  sau gust  strain, e sanatos... iar zeama o poti arunca, daca vrei....   Eu le fac dupa reteta http://www.bucataras.ro/retete/9074/fasole-pastai-conservata-pentru-iarna.html  Multa bafta!

Citeaza

20.08.2010 / 14:19

Nick: Corina33
Bucataras senzational
Bucataras din: 01.02.2010
Retete: 573
Scrie-i mesaj privat

 Daca pui fasolea fierbinte in borcanele sterilizate calde, nu mai trebuie conservanti. Eu le pun apoi asa fierbinti in paturi, sa stea la cald vreo 2 zile.

Citeaza

20.08.2010 / 18:23

Nick: ionix
Bucataras incepator
Bucataras din: 03.09.2009
Retete: 353
Scrie-i mesaj privat

Corina33 a spus:

 Daca pui fasolea fierbinte in borcanele sterilizate calde, nu mai trebuie conservanti. Eu le pun apoi asa fierbinti in paturi, sa stea la cald vreo 2 zile.

 asa stiu si eu... orice daca pui fierbinte in borcane tine bine... eu asa fac cu dulceturile si cu zacusca... stiu ca unele femei baga la cuptor borcanele, dar nu stiu metoda exacta...

Roxy ar trebui sa stie, mama ei facea inainte asa...

Citeaza

20.08.2010 / 21:53

Nick: laura
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.07.2009
Retete: 1
Scrie-i mesaj privat

multumesc mult de tot pentru raspunsuri. este primul an in care fac conserve si as vrea, acolo unde e posibil, sa nu pun deloc aspirina sau alti conservanti... 

am facut fasolea, jumatate congelata si jumatate la borcane, fara aspirina.... daca se strica    (nu nu nu nu nu) am sa scriu aici...

vreau sa mai fac si zacusca si nu o sa-i pun nimic... sper sa fie ok.

acum problema este: regula asta  (fara aspirina, dar cu borcanele / sticlele fierbinti) este valabila si in cazul sucului de rosii, sau acolo e mai riscant?

Citeaza

21.08.2010 / 16:13

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 682
Scrie-i mesaj privat

 Laura, cind debutezi si tu cu o reteta? 

Citeaza

21.08.2010 / 19:31

Nick: luminita20_2006
Bucataras incepator
Bucataras din: 02.05.2009
Retete: 398
Scrie-i mesaj privat

 si eu fac borcanele pentru iarna fara aspirina...

Citeaza

05.09.2010 / 19:13

Nick: laura
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.07.2009
Retete: 1
Scrie-i mesaj privat

...nasol..  un borcan a fermentat a doua zi, iar celelalte in vreo saptamana.... a trebiut sa le arunc. nu prea inteleg ce am gresit. nu stiu daca era din cauza mea sau a fasolei. o fii existand si fasole de sera? poate e mai bolnavicioasa si nu rezista....

Citeaza

05.09.2010 / 21:34

Nick: rocsi_1612
Bucataras Suprem
Bucataras din: 18.12.2009
Retete: 1617
Scrie-i mesaj privat

exact asa am patit si eu ultima data laura cand am pus fasole galbena ..au fermentat toate si le-am aruncat nu stiu de ce

Citeaza

06.09.2010 / 22:43

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 682
Scrie-i mesaj privat

 noi am patit anul trecut cu castraveti, pe o reteta ce o folosim an de an. cred ca depinde cu ce sint "stimulate" legumele. nu mai e ca pe vremuri in curtea bunicilor :(

Citeaza

11.02.2011 / 14:22

Nick: elena1988
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.10.2010
Retete: 135
Scrie-i mesaj privat

ionix a spus:

 asa stiu si eu... orice daca pui fierbinte in borcane tine bine... eu asa fac cu dulceturile si cu zacusca... stiu ca unele femei baga la cuptor borcanele, dar nu stiu metoda exacta... Roxy ar trebui sa stie, mama ei facea inainte asa...

eu de cate ori fac zacusca sau tocana de legume, pun zacusca in borcane fierbinte, le las asa pana se mai racesc, apoi le pun capacele si le bag in frigider sau in camara, eu nu am pus niciodata aspirina, mie frica sa nu ia gustul de aspirina, la mine nu a facut niciodata floare

Citeaza

11.02.2011 / 14:41

Nick: susu
Bucataras senzational
Bucataras din: 31.08.2009
Retete: 509
Scrie-i mesaj privat

Eu nu am folosit niciodata aspirina sau conservanti la diverse pt iarna si nu mi s-au stricat niciodata decat muraturile in butoi atunci cand a fost prea cald cum am avut noi perioade in iarna. Dupa mine cred ca secretul este urmatorul: eu spal foarte bine borcanele cu detergent si apa clocotita, apoi le clatesc foarte bine tot cu apa fierbinte, le si oparesc cu apa fierbinte peste tot, de jur imprejurul gurii borcanului si apoi le usuc. La zacusca si gemuri pun borcanele inainte in cuptor sa se incalzeasca si pun compozitia fierbinte in borcane dupa care le dau putin la cuptor fara capac sa prinda o pojghita deasupra,  infiletez capacele cu toata putera sa nu intre aer deloc si le pun in paturi. Cateodata nu le mai bag la cuptor de lene dar am grija sa spal bine borcanele.

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:

TOP
utilizatori

Rocsi

1540 puncte

Ksenya

1075 puncte

gaby_duceag

1000 puncte

vasimur

227 puncte

 Merisor

200 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]