modules/forum/post.tpl

Inlocuitor mascarpone

16.12.2010 / 15:35

Nick: MoliCook
Bucataras incepator
Bucataras din: 12.12.2010
Retete: 8
Scrie-i mesaj privat

Vreau sa fac tiramisu, dar fara mascarpone..ce pot folosi in locul lui???? stiu ca fara mascarpone nu mai e tiramisu, dar nu ma inteleg prea bine cu el.

Citeaza

16.12.2010 / 16:02

Nick: kitchenflavors
Bucataras incepator
Bucataras din: 11.12.2010
Retete: 14
Scrie-i mesaj privat

Moli branzica de vaci merge foarte bine, am incercat de cateva ori si a iesit super.

Citeaza

16.12.2010 / 21:59

Nick: MoliCook
Bucataras incepator
Bucataras din: 12.12.2010
Retete: 8
Scrie-i mesaj privat

kitchenflavors a spus:

Moli branzica de vaci merge foarte bine, am incercat de cateva ori si a iesit super.

multumesc

Citeaza

19.12.2010 / 09:22

Nick: Sidy
Bucataras grozav
Bucataras din: 15.02.2010
Retete: 691
Scrie-i mesaj privat

Daca nu aveti mascarpone, se poate face cu smintina groasa, cum este cea de la Napolact si cu frisca.Foarte multa lume asa il face si e tare bun.Am facut si eu si chiar e super....
Sau :

Cele care doresc sa faca in casa mascarpone au nevoie de circa 1 litru de smantana batuta si o lingura de otet din vin alb (poate fi inlocuit cu suc de lamaie).
Ca ustensile avetii nevoie de o cratita din inox care sa se potriveasca  pe o alta cratita cu diametrul mai mare (in care se pune apa  sa  fiarba), dar fara sa ajunga la fundul acesteia (dispozitiv de fierbere in bain-marie). Se pune smantana in cratita de inox si aceasta pe baia de apa in fierbere, amestecand din cand in cand. In momentul in care temperatura smantanii este de circa 85 C se adauga otetul si se continua amestecarea pina smantana incepe sa se coaguleze. Se ia cratita de inox de pe baia de apa si se acopera lasand-o in repaus 10 minute timp in care se definitiveaza coagularea.
Intr-o strecuratoare se pune un tifon, servetel sau filtru de cafea si se toarna smantana coagulata. Lasati sa se raceasca la temperatura camerei, acoperind strecuratoarea. Tineti la frigider timp de 24 ore pentru a se scurge bine. Dupa  care se transfera in recipiente bine inchise si se poate consuma dupa 3 - 4 zile.

Citeaza

19.12.2010 / 20:06

Nick: lili
Bucataras incepator
Bucataras din: 25.10.2009
Retete: 129
Scrie-i mesaj privat

 Sydi mercii ca ne-ai spus.. ede retinut.. eu am acasa smantana si as putea face...sa nu m-ai caut mascarpone...

Citeaza

20.12.2010 / 13:10

Nick: MoliCook
Bucataras incepator
Bucataras din: 12.12.2010
Retete: 8
Scrie-i mesaj privat

o sa incerc, multumim

Citeaza

20.01.2011 / 10:38

Nick: mihaelaradu
Bucataras incepator
Bucataras din: 13.01.2011
Retete: 35
Scrie-i mesaj privat

Sidy a spus:

Daca nu aveti mascarpone, se poate face cu smintina groasa, cum este cea de la Napolact si cu frisca.Foarte multa lume asa il face si e tare bun.Am facut si eu si chiar e super.... Sau : Cele care doresc sa faca in casa mascarpone au nevoie de circa 1 litru de smantana batuta si o lingura de otet din vin alb (poate fi inlocuit cu suc de lamaie). Ca ustensile avetii nevoie de o cratita din inox care sa se potriveasca  pe o alta cratita cu diametrul mai mare (in care se pune apa  sa  fiarba), dar fara sa ajunga la fundul acesteia (dispozitiv de fierbere in bain-marie). Se pune smantana in cratita de inox si aceasta pe baia de apa in fierbere, amestecand din cand in cand. In momentul in care temperatura smantanii este de circa 85 C se adauga otetul si se continua amestecarea pina smantana incepe sa se coaguleze. Se ia cratita de inox de pe baia de apa si se acopera lasand-o in repaus 10 minute timp in care se definitiveaza coagularea. Intr-o strecuratoare se pune un tifon, servetel sau filtru de cafea si se toarna smantana coagulata. Lasati sa se raceasca la temperatura camerei, acoperind strecuratoarea. Tineti la frigider timp de 24 ore pentru a se scurge bine. Dupa  care se transfera in recipiente bine inchise si se poate consuma dupa 3 - 4 zile.

 Sidy, esti geniala :) Eu nu gasesc mascarpone in Cipru. De fiecare data cand fac tiramisu, folosesc frisca si smantana. La sf de saptamana ma pun pe facut mascarpone :)

Citeaza

22.01.2011 / 06:48

Nick: Sidy
Bucataras grozav
Bucataras din: 15.02.2010
Retete: 691
Scrie-i mesaj privat

Ma bucur ca ti-am dat o idee...sa ne spui cum ti-a iesit tiramisu....

Citeaza

08.02.2011 / 10:38

Nick: blogculinar
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.02.2011
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

Branza de vaci nu e finuta si nu o sa-ti iasa chiar tiramisu.

Iti recomand frisca din smtanana. E cea mai ok varianta.

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Sendviș cu salată de ton - Rețeta pentru o gustare rapidă și sățioasă

ieri la 14:48

Reteta Simpla si Delicioasa de Mousse de Ciocolata din 2 Ingrediente

pe 16.05 la 23:00

Feta saganaki - Rețeta de aperitiv grecesc

pe 16.05 la 13:49

TOP
utilizatori

Rocsi

1566 puncte

gaby_duceag

1400 puncte

Caty

1238 puncte

vasimur

1157 puncte

Constelatialeu

1136 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]