modules/forum/post.tpl

Ce facem cand piticii sufera?

06.07.2012 / 15:32

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 537
Scrie-i mesaj privat

 Copiii sunt cele ai frumoase daruri de la bunul Dumnezeu. Odata cu satisfactiile si bucuriile imense pe care ti le aduc, apar si grijile inzecite.

Piticul meu, David are 1 an si 10 luni. Este un copil foarte energic si inca de la nastere a fost un copil cuminte, ne-a salvat noptile si ne aduce bucurii imense. Niciodata nu am avut  probleme de sanatate, dar ce spun eu...nici macar doi anisori nu are. Grijile incep sa apara. Dar ce sa fac atunci cand din senin incepe sa aiba febra mare, sa vomite si sa aiba scaune subtiri?  Ma adresez pediatrului in speranta ca nu e nimic grav si ca va trece la fel de brusc cum a aparut. De fapt, greseala pe care am facut-o, a fost aceea ca nu mi-am ascultat instinctul de mama care uneori poate fi salvator. Am mers la pediatru care mi-a dat o gramada de medicamente si injectabile. Am chinuit acest copil intr-un mod barbar si prostesc. Propriul meu copil! Am apelat la o branula pentru injectabile, care s-a infundat dupa numai o zi. Chin sa i-o scot, am refuzat sa ii pun alta si atunci l-am chinuit cu injectii in fundulet.  Lacrimi siroaie au curs pe obrajorii lui mici si rozalii. Insa pace sa se faca bine.  Dupa o saptamana de scaune diareice, am ajuns la spital cu el, era ca o leguma care nici nu se putea tine pe picioare, efectiv mi se scurgea in brate. Era primul sentiment de disperare ca iti vezi copilul asa si ca nu stii ce sa faci sa il ajuti. Am stat o zi internati in spital. A fost destul de dificil, iar branula, iar vene sparte, iar priviri seci si suparacioase de parca as fi deranjat intreaga societate.  Avusese o cadere brusca de glicemie, din acest motiv si starea lui. Cu o zi inainte de spital, mi-am destupat mintea si am fost cu el la analize. Nu am stiut exact ce analize sa facem, dar am mers. Am facut si in spital analize, care au iesit bune. Dupa o saptamana de cand am iesit din spital, pediatrul mi-a spus ca a avut infectie cu rotavirus. :( De fapt, mai era o analiza pe care eu nu o primisem, dar pe care daca as fi efectuat-o de la bun inceput, as fi scutit multe. Scopul meu in acest articol nu este sa sperii sau sa induiosez pe cineva, ci sa trag un semnal de alarma: mamici, mergeti din start la analize! Nu lasati sanatatea si voiosia copiilor vostri numai pe mana medicilor. Actionati! Copilul meu in prezent este aproape la fel de bolnavior ca data trecuta si acum am ales din start sa merg la analize cu el. Doamne ajuta sa fie bine! 

Citeaza

06.07.2012 / 18:11

Nick: gaby_d
Bucataras Minunat
Bucataras din: 14.10.2009
Retete: 619
Scrie-i mesaj privat

Hmmmm, e un subiect controversat care ar putea declansa conflicte de pareri.

Mama este primul doctor - este motto-ul meu in ce ii priveste .

Asta nu inseamna delasare, comoditate sau indiferenta, dimpotriva- zic eu. Are medicul rolul lui, nu are studii de specialitate degeaba, insa in sistemul medical actual, cu cota parte a lui din medicamentele prescrise, ce crezi ca-ti va face din start? - tocmai ceea ce ai specificat, un pumn de medicamente si injectii care nu ar fi fost neaparat necesare, altfel nu as putea intelege de ce DE LA INCEPUT un medic nu te-a trimis la acele analize , sa tratezi doar cauza exacta, nu presupunerile lor.

Uite asa pateam si eu cand erau mici, 5 zile de antibiotic apoi il schimbau ca nu era bun .

Eu merg foarte mult pe tratamente naturale, siropuri preparate acasa, ceai, lamaie, imparchetari in cazul febrei in defavoarea medicamentelor, prasnite cu untura , tarate, aloe, grapefruit, usturoi, ceai de menta, paine prajita ..etc..insa la fel ca si tine, astea le-am invatat in timp. Cand e prea micutz te sperii...nu are organismul suficient de rezistent si ti-e frica sa nu ii faci mai mult rau..

Citeaza

11.07.2012 / 13:44

Nick: privatelaura
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 25.05.2012
Retete: 537
Scrie-i mesaj privat

 Da, Gabita! Mare dreptate ai :)

Stiu ca se pot naste controverse, insa cel mai bun doctor este experienta. Cel putin, asa cred eu. 

Dar mi se rupe sufletul cand chinui copilul degeaba cu un tratament inutil, si asta pt ca nu m-am desteptat eu.

In fine, nu doresc decat sa stau departe de spital si de doctori, adica sa fie sanatosi copiii si sa pot invata din greselile mele.

Citeaza

23.07.2012 / 21:57

Nick: caroline
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 09.11.2011
Retete: 703
Scrie-i mesaj privat

cel mai bun doctor e esparienta...este foarte adevarat...asta e si parerea mea...

Citeaza

07.08.2022 / 01:35

Nick: killersmile
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.08.2022
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

privatelaura a spus:

 Copiii sunt cele ai frumoase daruri de la bunul Dumnezeu. Odata cu satisfactiile si bucuriile imense pe care ti le aduc, apar si grijile inzecite. Piticul meu, David are 1 an si 10 luni. Este un copil foarte energic si inca de la nastere a fost un copil cuminte, ne-a salvat noptile si ne aduce bucurii imense. Niciodata nu am avut  probleme de sanatate, dar ce spun eu...nici macar doi anisori nu are. Grijile incep sa apara. Dar ce sa fac atunci cand din senin incepe sa aiba febra mare, sa vomite si sa aiba scaune subtiri?  Ma adresez pediatrului in speranta ca nu e nimic grav si ca va trece la fel de brusc cum a aparut. De fapt, greseala pe care am facut-o, a fost aceea ca nu mi-am ascultat instinctul de mama care uneori poate fi salvator. Am mers la pediatru care mi-a dat o gramada de medicamente si injectabile. Am chinuit acest copil intr-un mod barbar si prostesc. Propriul meu copil! Am apelat la o branula pentru injectabile, care s-a infundat dupa numai o zi. Chin sa i-o scot, am refuzat sa ii pun alta si atunci l-am chinuit cu injectii in fundulet.  Lacrimi siroaie au curs pe obrajorii lui mici si rozalii. Insa pace sa se faca bine.  Dupa o saptamana de scaune diareice, am ajuns la spital cu el, era ca o leguma care nici nu se putea tine pe picioare, efectiv mi se scurgea in brate. Era primul sentiment de disperare ca iti vezi copilul asa si ca nu stii ce sa faci sa il ajuti. Am stat o zi internati in spital. A fost destul de dificil, iar branula, iar vene sparte, iar priviri seci si suparacioase de parca as fi deranjat intreaga societate.  Avusese o cadere brusca de glicemie, din acest motiv si starea lui. Cu o zi inainte de spital, mi-am destupat mintea si am fost cu el la analize. Nu am stiut exact ce analize sa facem, dar am mers. Am facut si in spital analize, care au iesit bune. Dupa o saptamana de cand am iesit din spital, pediatrul mi-a spus ca a avut infectie cu rotavirus. :( De fapt, mai era o analiza pe care eu nu o primisem, dar pe care daca as fi efectuat-o de la bun inceput, as fi scutit multe. Scopul meu in acest articol nu este sa sperii sau sa induiosez pe cineva, ci sa trag un semnal de alarma: mamici, mergeti din start la analize! Nu lasati sanatatea si voiosia copiilor vostri numai pe mana medicilor. Actionati! Copilul meu in prezent este aproape la fel de bolnavior ca data trecuta si acum am ales din start sa merg la analize cu el. Doamne ajuta sa fie bine! 

  Great site i love it keep posting more!  Click here

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

TOP
utilizatori

Rocsi

1566 puncte

gaby_duceag

1400 puncte

Caty

1238 puncte

vasimur

1157 puncte

Constelatialeu

1136 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]