modules/forum/post.tpl

tratamente naturiste pt ingrijirea tenului si a parului

29.11.2010 / 23:04

Nick: PurpleM
Bucataras incepator
Bucataras din: 04.06.2010
Retete: 6
Scrie-i mesaj privat

Eu pentru exfoliere si netezirea tenului folosesc o masca simpla si la indemana. Amestec malai cu un galbenus de ou si il pun pe fata. Las sa se intareasca (nu vorbesc) apoi clatesc cu apa calduta. Malaiul exfoliaza si hraneste iar oul hidrateaza. Dupa aceea aplic o crema de fata hidratanta nu foarte grasa.


Citeaza

30.11.2010 / 13:26

Nick: gugugh
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.10.2010
Retete: 66
Scrie-i mesaj privat

Criss a spus:

Gugu, spune-mi te rog daca pentru par doar uleiul de masline aplicat e bun? Nu ingrasa parul foarte tare?

criss cand am parul mai scurt imi fac aceasta masca doar cu ulei de masline in fiecare sapt, nu ingrasa deloc parul , te speli apoi normal cu sampon de 2 ori aplicat si apoi balsam de par, eu am fost ff incantata de aceasta reteta simpla si cu efecte vizibile

Citeaza

22.12.2010 / 10:30

Nick: dany_dumy2006
Bucataras incepator
Bucataras din: 26.10.2010
Retete: 5
Scrie-i mesaj privat

adasev12 a spus:

cu ulei de ricin am incercat si eu, amestecat cu un galbenus de ou si cateva picaturi de vit. A si ulei de masline...doar ca nu m-am tinut de tratament, am facut asa...cand mi-am adus aminte...dar trebuie neaparat sa ma fac constant, ca imi cade extrem de mult par...mai ales de cand am nascut...

 e adevarat ca dupa ce ai nascut parul iti cade in abundenta mai ales daca si alaptezi si eu am aceasi problema dar acum sincer folosesc samponul de la loreal elviv pentru intarirea firului de par si regenerare plus balsamul si parca nu mai imi cade chiar asa mult:D oricum e si pe baza sistemului nervos daca ai griji si suparari iti va cade mereu.singuru tratament e sa nu ai griji sa fii happy sa nu pui nimik la suflet sa ai o alimentatie sanatoasa si stilul de viatza la fel.

Citeaza

24.01.2011 / 17:32

Nick: librya
Bucataras incepator
Bucataras din: 24.01.2011
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Am 2 retete de masti pentru  tenul care se mai usuca  in sezonul rece:

Masca cu ovaz. E nevoie de o un sfert de ceasca de ovaz + 3 lingurite de miere + 1 galbenus de ou. Se amesteca toate si se freaca bine pana la omogenizare, apoi se aplica pe fata (se poate si masa usor) si se lasa 10-15 minute. Se indeparteaza cu apa calduta.

Masca cu avocado. E nevoie de 1 avocado +  ulei de masline extra-virgin. Se cojeste un avocado si se striveste bine pulpa, i se trage o frecangeala pana ajunge cam un fel de piure  si se adauga un strop de ulei de masline, se amesteca din nou, apoi compozitia se aplica pe fata si se tine 15-20 de minute. Se indeparteaza de asemenea cu apa calduta.

…  vin si  cu o mare rugaminte la voi  – particip la un concurs foto si  va rog mult un vot  si pentru iubirea mea :

www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-foto-Sarut-de-Ziua-indragostitilor/1.-VOT-PUBLIC-/Nunta-noastra-935.html

 

Multumesc muuult! 

Citeaza

25.01.2011 / 22:47

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 664
Scrie-i mesaj privat

 votul 82 a fost al meu :)

Citeaza

26.01.2011 / 08:45

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

librya a spus:

 Am 2 retete de masti pentru  tenul care se mai usuca  in sezonul rece: Masca cu ovaz . E nevoie de o un sfert de ceasca de ovaz + 3 lingurite de miere + 1 galbenus de ou. Se amesteca toate si se freaca bine pana la omogenizare, apoi se aplica pe fata (se poate si masa usor) si se lasa 10-15 minute. Se indeparteaza cu apa calduta. Masca cu avocado . E nevoie de 1 avocado +  ulei de masline extra-virgin. Se cojeste un avocado si se striveste bine pulpa, i se trage o frecangeala pana ajunge cam un fel de piure  si se adauga un strop de ulei de masline, se amesteca din nou, apoi compozitia se aplica pe fata si se tine 15-20 de minute. Se indeparteaza de asemenea cu apa calduta. …  vin si  cu o mare rugaminte la voi  – particip la un concurs foto si  va rog mult un vot  si pentru iubirea mea : www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-foto-Sarut-de-Ziua-indragostitilor/1.-VOT-PUBLIC-/Nunta-noastra-935.html   Multumesc muuult! 

 Votul tau a fost adaugat. 

84 Voturi  

Citeaza

26.01.2011 / 08:45

Nick: Ina
Bucataras Chef
Bucataras din: 09.04.2010
Retete: 579
Scrie-i mesaj privat

librya a spus:

 Am 2 retete de masti pentru  tenul care se mai usuca  in sezonul rece: Masca cu ovaz . E nevoie de o un sfert de ceasca de ovaz + 3 lingurite de miere + 1 galbenus de ou. Se amesteca toate si se freaca bine pana la omogenizare, apoi se aplica pe fata (se poate si masa usor) si se lasa 10-15 minute. Se indeparteaza cu apa calduta. Masca cu avocado . E nevoie de 1 avocado +  ulei de masline extra-virgin. Se cojeste un avocado si se striveste bine pulpa, i se trage o frecangeala pana ajunge cam un fel de piure  si se adauga un strop de ulei de masline, se amesteca din nou, apoi compozitia se aplica pe fata si se tine 15-20 de minute. Se indeparteaza de asemenea cu apa calduta. …  vin si  cu o mare rugaminte la voi  – particip la un concurs foto si  va rog mult un vot  si pentru iubirea mea : www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-foto-Sarut-de-Ziua-indragostitilor/1.-VOT-PUBLIC-/Nunta-noastra-935.html   Multumesc muuult! 

Multa bafta!   Astept si eu de la tine un vot aici : http://www.casamagicabusteni.ro/concurs/?id=74    . Multumesc! 

Acest mesaj a fost modificat de Ina
Ultima editare: 26.01.2011 08:47:21

Citeaza

26.01.2011 / 15:16

Nick: lia
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.02.2010
Retete: 334
Scrie-i mesaj privat

 librya vot 86 

Acest mesaj a fost modificat de lia
Ultima editare: 26.01.2011 15:17:31

Citeaza

03.02.2011 / 15:52

Nick: Criss
Bucataras Chef
Bucataras din: 13.07.2010
Retete: 544
Scrie-i mesaj privat

Eu m-am confruntat cu o problema neplacuta. De ceva vreme mi se ingrasa parul la radacina. Bine, eu mereu l-am spalat la doua zile insa in ultimul timp am ajuns sa-l spal zilnic pentru ca ma enerva ca se ingrasa la radacina. Am eu un fix cu parul. , si imi place sa arate bine si ingrijit tot timpul. Pe un forum am citit despre tinctura de ardei iute ca ar face minuni. Vreau sa spun ca in cazul meu chiar a facut minuni, desi l-am folosit doar de 4 ori pana acum. In ziua in care trebuie sa imi spal parul, cand ajung acasa ma dau cu tinctura respectiva si stau asa o ora dupa care ma spal. Vreau sa spun ca deja nu se mai ingrasa parul deloc. Sunt foarte multumita de tinctura, mai ales ca citeam tot pe respectivul forum ca stopeaza caderea parului si ajuta la regenerarea lui. Asadar, pentru cele care aveti asemenea probleme cu parul, va recomand sa folositi tinctura de ardei iute.

Citeaza

03.02.2011 / 17:08

Nick: LUK
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.11.2010
Retete: 223
Scrie-i mesaj privat

Interesant...si nu iti mai cade nici parul?ca si eu am problema asta..imi cade parul...pun o intrebare stupida..nu pisca?

Citeaza

03.02.2011 / 20:19

Nick: Criss
Bucataras Chef
Bucataras din: 13.07.2010
Retete: 544
Scrie-i mesaj privat

Sa stii ca nu pisca deloc. Eu imi picur tinctura apoi cu degetele masez scalpul. Acum n-as putea spune ca nu-mi mai cade deloc parul, am folosit doar de 4 ori pana acum tinctura. Cert e ca nu mi se mai ingrasa parul si asta deja e ceva...

Citeaza

04.02.2011 / 17:56

Nick: LUK
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.11.2010
Retete: 223
Scrie-i mesaj privat

da..e important si lucrul acesta..

Citeaza

16.02.2011 / 22:24

Nick: Dya
Bucataras senzational
Bucataras din: 25.10.2010
Retete: 651
Scrie-i mesaj privat

Buna!

Pentru par eu folosesc uleiul de masline, il aplic o data pe saptamana, simplu, pentru cateva ore (atat cat imi permite timpul) iar apoi il spal in mod normal cu sampon. Ramane curat, des si stralucitor!

Pentru ten folosesc un ou.

Albusul il bat spuma cu cateva picaturi de zeama de lamaie. Il aplic pe fata, il las sa se usuce sii apoi clatesc cu apa calduta. E  bun pentru exfolierea tenului.

Pentru hidratrea tenului amestec un galbenus de ou cu o lingura de ulei de masline pentru 20 de minute dupa care il clatesc. Tenul meu capata luminozitate!

Citeaza

05.04.2011 / 09:52

Nick: jolygina
Bucataras incepator
Bucataras din: 16.02.2010
Retete: 227
Scrie-i mesaj privat

buna fetelor ,am citit si eu parerile voastre despre tratamente de par,nu sunt o experta dar sa zicem ca am putin habar de podoaba capilara ,asa ca am sa va impartasesc parerea mea

noi de obicei fetele de altfel si eu pana sa incep ceva de speicializare in acest domeniu nu foloseam samponu adecvat

trebuie sa ne alegem samponu potirvit ,daca se poate sa fie simplu nu 2in 1 adica si sampon si balsam ,trebuie sa fie separate si cel putin la 2 sapatamani sa folosim o masca de par pe langa sampon si balsam

as putea sa va mai dau un sfat in privinta tratamenutlui penru unghi nu foarte costisitor ,in practicam noi in scoala cannd faceam practica la manichiura si nu existau asa multe lacuri pentru intarirea unghiilor si uleuiuri

foloseam zeama de la o lamaie,stateam cu unghiile in zeama de lamaie cam 10 min la 3-sap sau 2 depinde de fiecare ,chiar da rezultate ,

va pupic si imi pare bine ca am inceput sa va descopar pe forum este ceva nou pentru mine

Citeaza

05.04.2011 / 15:55

Nick: elena1988
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.10.2010
Retete: 135
Scrie-i mesaj privat

joly ai facut curs de manichiura si pedichiura

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Limonada a la Cleme - reteta racoritoare si plina de vitamine

pe 02.05 la 20:10

Carrot cake reteta de tort de morcovi cu crema de branza

pe 02.05 la 14:02

Plăcinte cu carne - aperitiv gustos cu carnea rămasă

pe 02.05 la 11:25

Tiramisu la pahar cu cozonac - Rețeta unui desert ușor și delicios

pe 02.05 la 10:57

TOP
utilizatori

laura_n

3385 puncte

Rocsi

2610 puncte

Constelatialeu

2522 puncte

Catalina L

1978 puncte

oanapl

1227 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]