modules/forum/post.tpl

Mamici

11.02.2011 / 15:24

Nick: elena1988
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.10.2010
Retete: 135
Scrie-i mesaj privat

Buna gospodinele mele dragi am si eu o intrebare, daca de exemplu raman insarcinata, dupa nastere dispun de acei bani indemnizatia sau cum se cheama, daca nu ai un serviciu stabil, eu am auzit ca trebuie sa ai de 3 luni carte de munca ca sa beneficiezi de acei bani, daca nu ai serviciu stabil deci nu ai o carte de munca beneficiezi de acei banii???bine nu am in plan o sarcina acum, doar asa o intrebare ca sa stiu pe viitor

Citeaza

11.02.2011 / 17:51

Nick: LUK
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.11.2010
Retete: 223
Scrie-i mesaj privat

elena1988 a spus:

Buna gospodinele mele dragi  am si eu o intrebare, daca de exemplu raman insarcinata, dupa nastere dispun de acei bani indemnizatia sau cum se cheama, daca nu ai un serviciu stabil, eu am auzit ca trebuie sa ai de 3 luni carte de munca ca sa beneficiezi de acei bani, daca nu ai serviciu stabil deci nu ai o carte de munca beneficiezi de acei banii???bine nu am in plan o sarcina acum, doar asa o intrebare ca sa stiu pe viitor

Pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului trebuie s aindeplinisti conditiile de mai jos,altfel primesti doar alocatia in valoare de 200 de lei..(pana face copilul 2 ani)

Este necesar sa se indeplineasca simultan urmatoarele conditii
- sa fie cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
- sa aiba domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, potrivit legii;
- sa locuiasca impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora;
- a realizat, timp de 12 luni, anterioare nasterii copilului, venituri supuse impozitului pe venit, conform Codului fiscal. Veniturile impozabile la care face referire legea sunt cele provenite din salarii, activitati independente si cele din activitati agricole.

Cele 12 luni relevante pentru acordarea indemnizatiei de crestere sunt luate in calcul si pentru urmatorele categorii de persoane:
- cele care si-au insotit sotul sau sotia in misiuni permanente in strainatate;
- cele care au beneficiat de indemnizatie de somaj, concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
- cele care au efectuat stagiul militar obligatoriu;
- cele care au urmat cursurile la zi ale invatamantului universitar, pe durata normala a studiilor respective si cu conditia absolvirii acestora;
- cele care au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in temeiul contractelor de asigurari sau in conditiile unor acte normative speciale care reglementeaza concedierile colective.

Sper ca ti am fost de ajutor

Citeaza

07.08.2022 / 01:39

Nick: killersmile
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.08.2022
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

elena1988 a spus:

Buna gospodinele mele dragi  am si eu o intrebare, daca de exemplu raman insarcinata, dupa nastere dispun de acei bani indemnizatia sau cum se cheama, daca nu ai un serviciu stabil, eu am auzit ca trebuie sa ai de 3 luni carte de munca ca sa beneficiezi de acei bani, daca nu ai serviciu stabil deci nu ai o carte de munca beneficiezi de acei banii???bine nu am in plan o sarcina acum, doar asa o intrebare ca sa stiu pe viitor

 Interesting site i love it keep posting more!  shed makers near me

Citeaza

05.07.2023 / 15:12

Nick: jjadugar
Bucataras incepator
Bucataras din: 13.06.2023
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Selecting the best budget laptop for your writing needs requires careful consideration. In this blog, we'll provide essential tips to help you find the perfect writing companion that fits your budget and elevates your writing experience. visit site

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Limonada a la Cleme - reteta racoritoare si plina de vitamine

pe 02.05 la 20:10

Carrot cake reteta de tort de morcovi cu crema de branza

pe 02.05 la 14:02

Plăcinte cu carne - aperitiv gustos cu carnea rămasă

pe 02.05 la 11:25

Tiramisu la pahar cu cozonac - Rețeta unui desert ușor și delicios

pe 02.05 la 10:57

TOP
utilizatori

laura_n

3385 puncte

Rocsi

2610 puncte

Constelatialeu

2522 puncte

Catalina L

1978 puncte

oanapl

1227 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]