modules/forum/post.tpl

Flori, filme, fete sau baieti ...

02.12.2009 / 20:38

Nick: rivka
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.08.2009
Retete: 130
Scrie-i mesaj privat

interesant adinuta :)

pune si ceva muzica poloneza frumoasa, mie imi place enorm de mult limba poloneza :), cum suna :), ma unge pe suflet cand ascult cate o romanta veche din anii 30-40 pe internet pe youtube ascult des ...cate un tango...sa stii ca un strabunic de-al meu din partea mamei se trage din parinti din polonia , poate o fii ceva de aceaa imi place limba cine stie , in orice caz am stramosi care se trag de acolo :D.

va mai pun o melodie :

http://www.youtube.com/watch?v=mF9gVvjvXZU

apropos adina ai invatat limba poloneza? bine? cam cat timp ti-a luat, cum e asa grea cum pare la prima vedere? te descurci?cam care e greutatea in invatarea acestei limbi?

Acest mesaj a fost modificat de rivka
Ultima editare: 02.12.2009 20:42:30

Citeaza

02.12.2009 / 21:28

Nick: liana_geicu
Bucataras incepator
Bucataras din: 14.07.2009
Retete: 31
Scrie-i mesaj privat

Mihaela a spus:

vai ce era sa uit: Will Smith si Denzel Washington .. hmmm... hmmm..

si mie imi place Denzel Washington este un barbat bine, dar si un bun actor

Citeaza

02.12.2009 / 21:31

Nick: liana_geicu
Bucataras incepator
Bucataras din: 14.07.2009
Retete: 31
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

Piesa este super si a fost lansata de O-Zone: http://www.youtube.com/watch?v=RFv8hpMpQAo&feature=related , pe baietii astia nu-i stiu ...

chiar uitasem de melodia asta; cred ca a fost melodia cu care s-au lansat in Romania!

Citeaza

02.12.2009 / 21:38

Nick: liana_geicu
Bucataras incepator
Bucataras din: 14.07.2009
Retete: 31
Scrie-i mesaj privat

anaiordan a spus:

sa va zic ce ne-a apucat pe mine si o colega ieri...sa ascultam cantece din copilarie...broscuta de pe lac..pupaza...ne-am uitat la desene animate cu strumfi...la captain planet...sandi bell...am dat in mintea copiilor...sau eu inca nu am crescut :) :D uita-ti ceva foarte dragutz.. http://www.youtube.com/watch?v=uIvM6_soSQE

vai..ce imi placeau captain planet si sandy bell

Citeaza

02.12.2009 / 22:34

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

Pentru Rivka, o mostra de polona:  "Drogą Rivką, nauczyć się polskiego jest trudno, ale oczywiście że nie jest niemożliwe. Ja jestem ambitna i mam nadzieje że niedługo będę mówić bardzo dobrze. Teraz mam dobre akcent i znam prawie wszystie gramatyczne zasady, ale jeszcze muszę uczyć się wielu słow."  

Adica: "Draga Rivka,  este greu sa inveti limba polona, dar nu imposibil desigur. Eu sunt ambitioasa si sper ca in scurt timp sa vorbesc foarte bine. Deocamdata am un accent bun si stiu aproape toate regulile gramaticale, dar inca trebuie sa mai invat multe cuvinte."

Cam acesta este genul de conversatie pe care il pot purta deocamdata. Daca intram in chestii mai inteligente, e mai greu. Polona pentru un un roman, e la fel de grea ca si romana pentru un strain. Cuvintele sunt alcatuite din consoane mai dure si depinde cum o vorbesti cred. Sunt unele persoane din gura carora suna foarte dulce, dar acum depinde... muzicalitatea unei limbi tine de gust, de ce suntem obisnuiti sa auzim de mici, mai multi factori. Dar ma bucur ca iti place. Eu am fost prima data aici acum 2 ani, dar cursurile le aveam toate in limba engleza, pe atunci nu stiam sigur ca o sa ma intorc, iar la cursul de polona pe care il aveam o data pe saptamna cred ca am facut numai alfabetul si cateva cuvinte o buna bucata de timp si asta pentru ca si ei sunt constienti ca e o limba grea si au incercat sa ne dea niste notiuni sa ne descurcam macar sa cumparam paine. Apoi am facut in Romania vreo 7 luni de curs, dar pana sa intru la acest curs am invatat singura, acasa. Iar cursul era o data pe saptamana, cam putin, dar a fost destul de ieftin si util pentru ca am facut cu o tipa poloneza. Apoi vara aceasta o luna in Varsovia. Daca vrei detalii despre curs (e in Bucuresti) zi si o sa iti scriu mesaj privat ca vad ca deja m-am latit aici cam mult   . Imi cer scuze! O melodie:  

www.youtube.com/watch

Se numeste "Ultimul", incepe cu "danseaza cu mine inca o data" si asta e de fapt si in refren. Daca iti place, mai pun

Acest mesaj a fost modificat de msyc
Ultima editare: 04.12.2009 09:43:03

Citeaza

02.12.2009 / 23:10

Nick: rivka
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.08.2009
Retete: 130
Scrie-i mesaj privat

merci merci, pana ajung eu in bucuresti ohoh mai e...

uite asa ceva ascult eu adina , seara, la un pahar de vin, cateodata, sau cand fac curatenie in casa, mie muzica asta imi da o stare de bine:

http://www.youtube.com/watch?v=6EcCEX2M58k&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=gHNICiinviY&feature=related

daca prietenul(sotul) tau e polonez banuiesc ca vb poloneza mult in casa sau nu? asa inveti repede...stiu ca nici sotul meu nu e roman dar vb romaneste ;).

Acest mesaj a fost modificat de rivka
Ultima editare: 02.12.2009 23:14:12

Citeaza

03.12.2009 / 20:37

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

multumesc si eu Rivka!banuiesc ca esti o romantica dupa ce am ascultat melodiile "tale" hai ca-ti las una tot asa, mai oldie, dar foarte frumoasa si actuala, iar versurile sunt si mai si : www.youtube.com/watch


Citeaza

03.12.2009 / 23:37

Nick: rivka
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.08.2009
Retete: 130
Scrie-i mesaj privat

nu stiu daca sunt asa romantica dar muzica de genul asta chiar daca nu inteleg nici o boaba face ceva cu mine, imi place ffff mult:

uite asta ce frumos canta spune de nu-ti da o stare asa...de bine, frumos, tu si intelegi cred totul:

http://www.youtube.com/watch?v=PwxRvmhzulA&feature=related

Citeaza

08.12.2009 / 23:26

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

Rivka, in visele mele credeam ca ti-am raspuns da, frumoasa melodia... eu cred ca deep inside, esti romantica


Citeaza

09.12.2009 / 00:11

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 657
Scrie-i mesaj privat

daaa, la defineste-te intr-un cuvint, rubrica propusa de Adinuta geniala, in dreptul Rivkai trecem - romantica

Citeaza

10.12.2009 / 23:00

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 657
Scrie-i mesaj privat

Pentru toti bucatarasii care n-au vazut inca Julie & Julia vi-l recomand cu placere. Cu siguranta o sa va placa. Merci Adinuta pt recomandare

Acest mesaj a fost modificat de Bucataras
Ultima editare: 10.12.2009 23:02:23

Citeaza

11.12.2009 / 01:12

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

Bucataras, ma bucur ca ti-a placut! Eu am scris si o mica recenzie despre el pe blogul meu, in caz ca vreti sa stiti in mare cam despre ce este vorba: Julie and Julia by Adinuta.

Acest mesaj a fost modificat de Adinuta
Ultima editare: 11.12.2009 01:18:06

Citeaza

11.12.2009 / 08:23

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 657
Scrie-i mesaj privat

Ai sintetizat perfect aici , bravo!

Citeaza

11.12.2009 / 09:33

Nick: miha
Bucataras Suprem
Bucataras din: 24.03.2009
Retete: 1122
Scrie-i mesaj privat

Foarte frumos blogul tau Adinuta. Imi place!

Citeaza

11.12.2009 / 17:11

Nick: Adinuta
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.09.2009
Retete: 54
Scrie-i mesaj privat

Miha, ai citit si alte posturi? ma bucur ca iti place


Citeaza
Selecteaza categoria de interes:

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

4384 puncte

laura_n

2312 puncte

Rocsi

1691 puncte

bucatarasa

1554 puncte

Caty

1318 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]