modules/forum/post.tpl

Acte necesare pentru inregistrarea naşterii copilului

07.11.2009 / 08:45

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 664
Scrie-i mesaj privat

 Înregistrarea naşterii copilului se face în termen de 15 zile de la data naşterii pentru copilul născut viu şi aflat în viaţă.

documente necesare pentru înregistrare:

- declaraţie verbală;

- certificat medical constatator al naşterii, întocmit pe formular tip, cu număr de înregistrare, dată certă, sigiliul unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului;

- certificatul de naştere şi actul de identitate al mamei şi al declarantului, dacă naşterea nu este declarată de mamă;

- certificatul de căsătorie al părinţilor copilului, dacă sunt căsătoriţi (dacă mama nu este căsătorită copilul se va înregistra pe numele ei de familie); dacă părinţii au nume de familie diferit sau există neconcordanţe între numele de pe certificatul medical şi declaraţia verbală, se face o declaraţie scrisă, semnată de ambii părinţi, din care să rezulte numele de familie şi prenumele copilului.

Observaţii:
Când declaraţia a fost făcută după expirarea termenelor dar nu mai mult de un an, înregistrarea se va face cu aprobarea primarului, a şefului misiunii diplomatice sau respectiv a oficiului consular, după caz, dată pe declaraţia scrisă în care se va menţiona motivul întârzierii; După trecerea unui an de la data naşterii, actul de identitate se întocmeşte în baza unei hotărâri judecătoreşti, privind încuviinţarea înregistrării tardive, care trebuie să conţină toate datele necesare înregistrării.

Actele necesare inregistrarii copilului nascut in strainatate AICI

Acest mesaj a fost modificat de Bucataras
Ultima editare: 07.11.2009 08:47:02

Citeaza

02.02.2010 / 18:19

Nick: ionix
Bucataras incepator
Bucataras din: 03.09.2009
Retete: 353
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

 Înregistrarea naşterii copilului se face în termen de 15 zile de la data naşterii pentru copilul născut viu şi aflat în viaţă. documente necesare pentru înregistrare: - declaraţie verbală; - certificat medical constatator al naşterii, întocmit pe formular tip, cu număr de înregistrare, dată certă, sigiliul unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului; - certificatul de naştere şi actul de identitate al mamei şi al declarantului, dacă naşterea nu este declarată de mamă; - certificatul de căsătorie al părinţilor copilului, dacă sunt căsătoriţi (dacă mama nu este căsătorită copilul se va înregistra pe numele ei de familie); dacă părinţii au nume de familie diferit sau există neconcordanţe între numele de pe certificatul medical şi declaraţia verbală, se face o declaraţie scrisă, semnată de ambii părinţi, din care să rezulte numele de familie şi prenumele copilului. Observaţii: Când declaraţia a fost făcută după expirarea termenelor dar nu mai mult de un an, înregistrarea se va face cu aprobarea primarului, a şefului misiunii diplomatice sau respectiv a oficiului consular, după caz, dată pe declaraţia scrisă în care se va menţiona motivul întârzierii; După trecerea unui an de la data naşterii, actul de identitate se întocmeşte în baza unei hotărâri judecătoreşti, privind încuviinţarea înregistrării tardive, care trebuie să conţină toate datele necesare înregistrării. Actele necesare inregistrarii copilului nascut in strainatate AICI

 e bine de stiut pe viitor 

Citeaza

05.11.2010 / 00:44

Nick: eleny2010
Bucataras incepator
Bucataras din: 29.10.2010
Retete: 12
Scrie-i mesaj privat

 asta e mai usor de facut .insa stie cineva de copii nascutii inafara romaniei .. cu tata strain si mama romanca. de ce acte ai nevoie sa aaiba certificat de nastere romanesc? se poate ?   Daca da cum si unde !?!

Citeaza

05.11.2010 / 07:09

Nick: aziz
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.09.2010
Retete: 296
Scrie-i mesaj privat

eleny2010 a spus:

 asta e mai usor de facut .insa stie cineva de copii nascutii inafara romaniei .. cu tata strain si mama romanca. de ce acte ai nevoie sa aaiba certificat de nastere romanesc? se poate ?   Daca da cum si unde !?!

buna eleni ai nevoie de certificatul de nastere al copilului din tara care s-a nascut cu apostila acea fundita rosie pe care il aduci in romania il traduci se traduce si apostila la un birou de traduceri ,important e sa aiba apostila din tara de unde vii ca eu mi-am tras o plimbaturaaaaaa apoi ai nevoie de copiii de pasaport a tatalui si certificatul lui de nastere si asta trebuie tradus si actele tale ....

Citeaza

05.11.2010 / 07:20

Nick: aziz
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.09.2010
Retete: 296
Scrie-i mesaj privat

aziz a spus:

buna eleni ai nevoie de certificatul de nastere al copilului din tara care s-a nascut cu apostila acea fundita rosie pe care il aduci in romania il traduci se traduce si apostila la un birou de traduceri ,important e sa aiba apostila din tara de unde vii ca eu mi-am tras o plimbaturaaaaaa apoi ai nevoie de copiii de pasaport a tatalui si certificatul lui de nastere si asta trebuie tradus si actele tale ....

aaa mi-am mai amintit unele, certific de nastere al copilului tre sa aiba apostila de la Haga, asta e fundita rosie o traduci si o legalizei la un notar ,in romania de obicei ei au si translatori,apoi actele sotului certificat de nastere si certificatul vostru de casatorie si ele traduse si in rom o sa mai ai nevoie de unele hirtoage dar astea fiind cele mai importante si tot cu astea poti sa-ti transcrii si certificatul vostru de casatorie acum cica dureaza mai putin eu cind le-am facut acum 6 ani am asteptat cred vreo 8 luni ma saturasem nici nu-mi mai trebuiau la urma

Acest mesaj a fost modificat de aziz
Ultima editare: 05.11.2010 07:22:42

Citeaza

06.01.2011 / 12:29

Nick: mitinita
Bucataras Top-Chef
Bucataras din: 12.10.2010
Retete: 841
Scrie-i mesaj privat

 folositor bucataras.Sper sa nu mai am nevoie.

Daca copilul de naste in Romania,din parinti cu cetatenii diferite,aceleasi acte,ptr cetateanul strain copie dupa pasaport sau CI.

Citeaza

21.04.2011 / 00:39

Nick: ioanalf
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.04.2011
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

hmm.....bun de stiut..eu inca nu i-am inregistrat in ro....

Citeaza

07.08.2022 / 01:39

Nick: killersmile
Bucataras incepator
Bucataras din: 05.08.2022
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

 Înregistrarea naşterii copilului se face în termen de 15 zile de la data naşterii pentru copilul născut viu şi aflat în viaţă. documente necesare pentru înregistrare: - declaraţie verbală; - certificat medical constatator al naşterii, întocmit pe formular tip, cu număr de înregistrare, dată certă, sigiliul unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului; - certificatul de naştere şi actul de identitate al mamei şi al declarantului, dacă naşterea nu este declarată de mamă; - certificatul de căsătorie al părinţilor copilului, dacă sunt căsătoriţi (dacă mama nu este căsătorită copilul se va înregistra pe numele ei de familie); dacă părinţii au nume de familie diferit sau există neconcordanţe între numele de pe certificatul medical şi declaraţia verbală, se face o declaraţie scrisă, semnată de ambii părinţi, din care să rezulte numele de familie şi prenumele copilului. Observaţii: Când declaraţia a fost făcută după expirarea termenelor dar nu mai mult de un an, înregistrarea se va face cu aprobarea primarului, a şefului misiunii diplomatice sau respectiv a oficiului consular, după caz, dată pe declaraţia scrisă în care se va menţiona motivul întârzierii; După trecerea unui an de la data naşterii, actul de identitate se întocmeşte în baza unei hotărâri judecătoreşti, privind încuviinţarea înregistrării tardive, care trebuie să conţină toate datele necesare înregistrării. Actele necesare inregistrarii copilului nascut in strainatate AICI

 Awesome site i love it keep posting more!  custom shed builders near me

Citeaza

21.03.2023 / 20:24

Nick: romanamarka
Bucataras incepator
Bucataras din: 21.03.2023
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Not sure about other cereal dreams but in general, when you dream about cereal, it indicates vitality or improvement in your health.

Citeaza

01.06.2023 / 14:49

Nick: safsf32r
Bucataras incepator
Bucataras din: 27.04.2023
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 Barber shops in USA are more than just places to get a haircut; they are vibrant hubs of style, culture, and community. Stepping into a barber shop in the heart of the city is like entering a time capsule, where traditional barbering techniques blend seamlessly with modern trends.

The unique atmosphere of a barber shop NYC is undeniable. The sound of clippers buzzing, the scent of aftershave, and the lively conversations among barbers and clients create a distinct energy. It's a place where people from all walks of life come together, sharing stories, laughter, and a genuine appreciation for the artistry of grooming. What sets barber shops apart is their commitment to excellence. These establishments pride themselves on delivering top-notch services, ensuring that every client leaves with a meticulously crafted haircut and a renewed sense of confidence. From cuts to contemporary styles, the skilled barbers know how to bring out the best in every individual.

Citeaza

11.03.2024 / 12:00

Nick: vexamac681
Bucataras incepator
Bucataras din: 13.01.2024
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

 When registering a child's birth, certain documents are essential to ensure a smooth process. These include the child's birth certificate, the parents' identification documents, and any relevant medical records.

Acest mesaj a fost modificat de vexamac681
Ultima editare: 26.03.2024 12:33:10

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Tort cu crema de capsuni

pe 04.05 la 20:15

Limonada a la Cleme - reteta racoritoare si plina de vitamine

pe 02.05 la 20:10

Carrot cake reteta de tort de morcovi cu crema de branza

pe 02.05 la 14:02

Plăcinte cu carne - aperitiv gustos cu carnea rămasă

pe 02.05 la 11:25

Tiramisu la pahar cu cozonac - Rețeta unui desert ușor și delicios

pe 02.05 la 10:57

TOP
utilizatori

laura_n

3385 puncte

Rocsi

2610 puncte

Constelatialeu

2522 puncte

Catalina L

1978 puncte

oanapl

1227 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]