modules/forum/post.tpl

LEACURI NATURISTE

19.10.2011 / 13:31

Nick: dena
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.02.2011
Retete: 71
Scrie-i mesaj privat

De cate ori nu ne-am gandit ca ar fi mai bun un ceai sau o infuzie de plante naturale decat un pumn de pastile?

Eu incerc sa evit cat mai mult medicamentele, (nu si mersul la medic), prefer ceiurile, siropurile si tot felul de tincturi pentru familia mea.

Ce parere aveti daca am sta la taclale despre tot felul de remedii naturiste?

Citeaza

19.10.2011 / 21:16

Nick: Elena_Daria
Bucataras junior
Bucataras din: 15.07.2011
Retete: 475
Scrie-i mesaj privat

 Buna seara!!!As dori sa impart cu voi un remediu eficient pe care l-am descoperit in urma cu 2 saptamani.Mai bine spus un ceai care te ajuta sa respiri mai usor si iti desfunda nasul atunci cand esti racit!Aceast ceai din sambure de nuca a fost foarte eficient...Intr-un ibric punem 500 ml de apa si un pumn de sambure de nuca,pe care le lasam pana dau in clocot.Dupa ce s-a fiert,strecuram ceaiul(samburi se arunca)si il bem cat de fierbinte putem.Bem 2-3 cani de ceai pe zi...pe mine m-a ajutat foarte mult,sper sa va ajute si pe voi!!!

Citeaza

19.10.2011 / 23:13

Nick: gaby_d
Bucataras Minunat
Bucataras din: 14.10.2009
Retete: 619
Scrie-i mesaj privat

Elena_Daria a spus:

 Buna seara!!!As dori sa impart cu voi un remediu eficient pe care l-am descoperit in urma cu 2 saptamani.Mai bine spus un ceai care te ajuta sa respiri mai usor si iti desfunda nasul atunci cand esti racit!Aceast ceai din sambure de nuca a fost foarte eficient ...Intr-un ibric punem 500 ml de apa si un pumn de sambure de nuca,pe care le lasam pana dau in clocot.Dupa ce s-a fiert,strecuram ceaiul(samburi se arunca)si il bem cat de fierbinte putem.Bem 2-3 cani de ceai pe zi...pe mine m-a ajutat foarte mult,sper sa va ajute si pe voi!!!

multumim.

incercam

dena, buna ideea

Citeaza

20.10.2011 / 00:00

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 683
Scrie-i mesaj privat

 Ceaiul de busuioc este excelent pentru problemele respiratorii! 

Citeaza

20.10.2011 / 13:48

Nick: aziz
Bucataras incepator
Bucataras din: 07.09.2010
Retete: 296
Scrie-i mesaj privat

 pentru probleme respiratorii la fel de bun si eficient este ceaiul de cimbrisor de camp si trateaza foarte bine si rinita,....siropul din ridichea neagra si ceaiul din coji de ceapa cu nuca intrega ...

Citeaza

20.10.2011 / 22:41

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 683
Scrie-i mesaj privat

 cum cu nuca intreaga? cu tot cu coaja?

Citeaza

21.10.2011 / 08:10

Nick: LUK
Bucataras incepator
Bucataras din: 28.11.2010
Retete: 223
Scrie-i mesaj privat

Elena_Daria a spus:

 Buna seara!!!As dori sa impart cu voi un remediu eficient pe care l-am descoperit in urma cu 2 saptamani.Mai bine spus un ceai care te ajuta sa respiri mai usor si iti desfunda nasul atunci cand esti racit!Aceast ceai din sambure de nuca a fost foarte eficient ...Intr-un ibric punem 500 ml de apa si un pumn de sambure de nuca,pe care le lasam pana dau in clocot.Dupa ce s-a fiert,strecuram ceaiul(samburi se arunca)si il bem cat de fierbinte putem.Bem 2-3 cani de ceai pe zi...pe mine m-a ajutat foarte mult,sper sa va ajute si pe voi!!!

bine de stiut!

Citeaza

16.11.2011 / 18:18

Nick: dena
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.02.2011
Retete: 71
Scrie-i mesaj privat

Ghimbirul

Ghimbirul este un condiment aromat ce se prepara uzual impreuna cu zeama de lamaie si miere sau sare. Ajuta la calmarea durerilor de cap si, prin proprietatile sale, stimuleaza digestia, fara a irita deloc mucoasele digestive.

Actiuni: neutralizeaza toxinele, accelereaza procesele de digestie si absorbtia hranei din intestine.

Indicatii: tuse, sinuzita, guturai, stimuleaza apetitul.

In cazul durerilor musculare, se recomanda o baie cu ghimbir. Se pune ghimbir macinat intr-un saculet de panza care se fixeaza pe robinet, astfel incat apa sa curga peste planta. Aceasta baie calmeaza durerile.

Un aperitiv din miere si ghimbir va ajuta sa scapati de febra si actioneza ca un antiimflamator natural. Aveti nevoie de o radacina de ghimbir proaspat ras, zeama de la o lamaie si 2-3 linguri de miere. Se amesteca ingredientele si se ia o lingurita de 3 ori pe zi, dupa masa sau in timpul mesei. Preparatul se pastreaza la rece in borcan inchis intre 7 si 10 zile.

Ceaiul de ghimbir, ideal pentru iarna - ca si asa vine

Se da prin razatoare o bucata de ghimbir de circa un centimetru si se pune in apa care clocoteste timp de 2-3 minute. La sfarsit se pot adauga si alte plante. Se lasa la infuzat cu capacul pus inca 5-10 minute. Se consuma 1-2 cesti pe zi vara si 2-3 cesti iarna.

Acest mesaj a fost modificat de dena
Ultima editare: 16.11.2011 18:19:32

Citeaza

16.11.2011 / 18:38

Nick: dena
Bucataras incepator
Bucataras din: 20.02.2011
Retete: 71
Scrie-i mesaj privat

CEAIURI CARE TE SCAPA DE RACEALA

Ceaiul de busuioc

Ceaiul de busuioc este calmant, tonifiant si reconfortant pentru sistemul nervos. Are proprietati antibiotice, antimicrobiene, antitusive si expectorante si este foarte util in tratarea febrei, tusei  si a durerilor de gat. Poate fi folosit si ca diuretic, antiseptic si antiinflamator si este benefic si in tratamentul disfunctiilor stomacale, insomniilor sau migrenelor. In ceaiul de busuioc mai poti adauga su putina menta si cateva cuisoare.

Ceaiul de soc

Florile de soc au proprietati diuretice, laxative si antinevralgice si provoaca transpiratie abundenta, ajutand astfel la scaderea temperaturii. Ceaiul de soc este util in tratarea racelilor, gripelor si bronsitelor. Impiedica curgerea nasului si a ochilor si este recomandat a fi consumat la debutul racelii.

Ceaiul de maghiran

Maghiranul este o planta bogata in vitaminele C si A si uleiuri volatile. Stimuleaza digestia, ajuta la eliminarea gazelor, mareste pofta de mancare si combate insomniile. Are proprietati tonice, calmante si expectorante si este util in tratarea gastritelor, anorexiei, circulatiei periferice defectuoase, durerilor musculare, gripelor si racelilor. In cazul racelilor stimuleaza transpiratia si elimina toxinele din organism.

Ceaiul de macese

Ceaiul de macese previne infectiile respiratorii si racelile si stimuleaza apetitul. Este bogat in vitamina C care intareste imunitatea organismului. Contine substante active care au un efect de decongestionare si eliberare a cailor respiratorii. Ajuta la imbunatatirea rapida a starii de sanatate a organismului.

Citeaza

16.11.2011 / 19:11

Nick: MotanLaOale
Bucataras Minunat
Bucataras din: 10.11.2010
Retete: 991
Scrie-i mesaj privat

PENTRU TUSE

CEAI DE FRUNZE DE GUTUI

Nu stiu sa va spun ce substante are ,cum actioneaza, etc. Stiu de el din tinerete de la o batranica dintr-un sat din Maramures unde am ajuns racit si cu o tuse de speriat. Ea mi-a facut primul ceai si mi-a dat cateva frunze. A avut un efect nemaipomenit. De atunci familia mea asa se trateaza de tuse. Copiii de cand erau mici noi cei mari (fumatori inraiti) si toti cei care au incercat le-a facut bine.

Frunzele se culeg toamna septembrie-octombrie si se usuca la umbra. Cand sunt uscate se pun in punga de hartie si se pastraza si doi ani.

Ceaiul se face punand 3-4 frunze in apa clocotita (un ibric de 600ml) si fierband 3-4 minute. Se stinge focul, se acopera ibricul cu o farfurioara si se lasa 30 minute cel putin, dupa care se poate bea.

Se bea caldut nu este neaparat nevoie sa fie fierbinte.

Merita sa incercati daca aveti nevoie este miraculos.

Sper sa va fie de folos.

Citeaza

16.11.2011 / 22:42

Nick: MIUTA
Bucataras incepator
Bucataras din: 11.01.2010
Retete: 248
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

 cum cu nuca intreaga? cu tot cu coaja?

 Cu tot cu coaja se pune nuca.E foarte bun ceaiul la gust si foarte eficient in raceli si tuse.

Citeaza

18.11.2011 / 21:36

Nick: alinutzika
Bucataras incepator
Bucataras din: 26.02.2011
Retete: 246
Scrie-i mesaj privat

foarte utile informatiile....

Citeaza

18.11.2011 / 22:51

Nick: ionela2682
Bucataras incepator
Bucataras din: 03.02.2010
Retete: 362
Scrie-i mesaj privat

Pentru raceala eu stiu asa ...la 500ml apa se sparg 4-5  nuci  se adauga frunzele de la 1 ceapa uscata si se fierb 10 min,se acopera  ibricul ,se bea neindulcit cate 1-2 cani pe zi.

Pt dureri in gat : intr-o cana de lapte cald adaugam o lingura de miere si un ou crud....stiu ca suna scarbos ..dar sincer da rezultat ..!

Citeaza

19.11.2011 / 08:59

Nick: nusica
Bucataras incepator
Bucataras din: 16.07.2011
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

dena a spus:

Ghimbirul Ghimbirul este un condiment aromat ce se prepara uzual impreuna cu zeama de lamaie si miere sau sare. Ajuta la calmarea durerilor de cap si, prin proprietatile sale, stimuleaza digestia, fara a irita deloc mucoasele digestive. Actiuni : neutralizeaza toxinele, accelereaza procesele de digestie si absorbtia hranei din intestine. Indicatii : tuse, sinuzita, guturai, stimuleaza apetitul. In cazul durerilor musculare, se recomanda o baie cu ghimbir. Se pune ghimbir macinat intr-un saculet de panza care se fixeaza pe robinet, astfel incat apa sa curga peste planta. Aceasta baie calmeaza durerile. Un aperitiv din miere si ghimbir va ajuta sa scapati de febra si actioneza ca un antiimflamator natural. Aveti nevoie de o radacina de ghimbir proaspat ras, zeama de la o lamaie si 2-3 linguri de miere. Se amesteca ingredientele si se ia o lingurita de 3 ori pe zi, dupa masa sau in timpul mesei. Preparatul se pastreaza la rece in borcan inchis intre 7 si 10 zile. Ceaiul de ghimbir, ideal pentru iarna - ca si asa vine Se da prin razatoare o bucata de ghimbir de circa un centimetru si se pune in apa care clocoteste timp de 2-3 minute. La sfarsit se pot adauga si alte plante. Se lasa la infuzat cu capacul pus inca 5-10 minute. Se consuma 1-2 cesti pe zi vara si 2-3 cesti iarna.

Ghimbirul,stiam,creste tensiunea.

Citeaza

19.11.2011 / 12:39

Nick: Kori
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.09.2011
Retete: 28
Scrie-i mesaj privat

 e foarte bun ghimbirul, si eu folosesc si la gripe si pentru digestie si pur si simplu pt gust, imi place mult :)

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:

TOP
utilizatori

Rocsi

1540 puncte

Ksenya

1075 puncte

gaby_duceag

1000 puncte

vasimur

227 puncte

 Merisor

200 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]