Craciunul si Revelionul in perioada interbelica

Postat de aliliana in Cu de toate pe 26 Dec 2012 | 3114 vizualizari

Comentarii (13)

26.12.2012, 13:16

26.12.2012, 13:30

Multumesc. Este o perioada care-mi place.

26.12.2012, 14:02

S-a cam dus spiritul sărbătorilor, a rămas doar partea cu chiolanul, din nefericire. Ori se pare că aşa-s oamenii fericiţi în zi de sărbătoare, doar cu burta plină la refuz, fără să ştie de semnificaţia zilei nimic.

26.12.2012, 14:36

26.12.2012, 15:22

Da, Delia, din pacate. Farmecul lor nu mai e ca altadata. Tine de noi sa le mai avem.

26.12.2012, 18:52

Mi-e dor de sarbatorile de mai demult.Dupa ce tot anul traiam in cumpatare,incercand sa impartim cu simt de raspundere ceea ce aveam in toate zilele,altfel percepeam si bucuria sarbatorilor,un dar cat de mic primit,faptul ca parintii nostri faceau un efort pentru a ne face o bucurie era rasplatit.Nu socoteam ca ni se cuvine,asa cum se intampla acum.

26.12.2012, 20:01

Exact. Dia

27.12.2012, 11:48

In lumea satului si in lumea proletarilor copii primeau haine noi doar de paste si de craciun chiar pe timpul copilariei parintilor mei .Si eu primeam haine noi de paste si de craciun .Era o traditie ca in aceste zile copiii de muncitori sa fie imbracati cu haine nepurtate pana atunci .Chiar daca le aducea Mos Gerila , chiar daca nu-mi vorbea de semnificatia spirituala a zilelor respective , tata imi repeta enervant de des ca trebuie sa duc mai departe traditiile stramosesti , din pacate , reduse la miel de paste , porc , brad impodobit de craciun si colinde laice . In anii grei ,cumparam bradul din Bucuresti sau Constanta si veneam cu chiu cu vai cu el si cu cadourile , cu trenul , in rasetele celor care nu pricepeau de ce imi trebuie mie brad , un adult ...

27.12.2012, 18:11

Chiar si asa, gustam din plin semnificatia Craciunului si a Pastelui. Sau poate din acest motiv. Poate ar trebui sa urmam indemnurile tatei si sa le spunem copiilor nostri cat de importante sunt pentru noi, ca popor, ca identitate. De fapt, chinul de gasi un brad mai frumos, cadouri pentru cei dragi sporeau farmecul si intareau unitatea intre noi.cei ce radeau sigur nu intelegeau, Azi, toate sunt pe alese si super comerciale. Multumesc de vizita, Mutulica

28.12.2012, 20:59

Foarte frumos articolul!

29.12.2012, 08:54

Multumesc frumos. Este o preluare, cum s-a vazut, dar imi place foarte mult acea perioada. cand si cand poate fi adusa spre cunoastere azi.

03.01.2013, 22:06

frumos

03.01.2013, 22:39

Multumesc Iri. Sunt melancolii dupa alte timpuri. Deh!