Moşii de primăvară (9 martie)

Postat de Zamfira in Cu de toate pe 13 Feb 2013 | 3998 vizualizari

Comentarii (16)

13.02.2013, 21:15

Interesant, nu stiam

13.02.2013, 21:18

Meri

13.02.2013, 21:25

13.02.2013, 21:31

Trebuie sa ne amintim si de ei. De folos.

13.02.2013, 21:35

Liliana

Ina

Ina
13.02.2013, 21:39

Eu stiam ca mosi-s pe 9 martie, anul asta
Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti mortii nostri!

13.02.2013, 21:52

Si eu la fel ca Ina stiu, plus ca trebuie sa fie intr-o zi de sambata...

Ina

Ina
13.02.2013, 22:02

obiceiurile difera de la zona la zona Important este sa tinem de ele si sa le transmitem mai departe

13.02.2013, 22:02

heeeeeeeeeeeeeeeeei...........Zamfira..........au dreptate fetele .........mosii de primavara sunt pe 9 martie.

13.02.2013, 22:09

Nu conteaza, important este sa-i pomenim..

13.02.2013, 22:17

13.02.2013, 22:24

am corectat, multumesc pentru corectura!!!!!!

13.02.2013, 23:43

Ce as da si eu de pomana,ptr mama, bunica, bunicul, dar aici nu se stie de asa ceva! Nici macar in grecia, cu toate ca sunt ortodocsi, nu exista sa dea de pomana, si din cate mi-a zis un preot, acest obicei il avem de la rusii ortodocsi. Eu aprind o lumanare sau candela si ii pomenesc asa singura!

14.02.2013, 12:49

e foarte bine, un gand curat catre ei, amintiri pastrate cu drag...>D< Linda

20.02.2013, 12:24

si la noi in zona este foarte apreciate sarbatoatea asta a mosilor. desi babele sunt inaintase caci de pe 1 pana pe 8 martie iti pui in gand cate o femeie pt fiecare zi. insa cum va fi ziua respectiva (clima)va fi si acea femeie la suflet . noi respectam traditia asta si adeseori rezulta a fi adevarat ce se zice despre babe. inca ceva cele 8 femei sa fie babe adica batrane sau vaduve caci altfel nu se pun la socoteala.

20.02.2013, 19:53