Prietenie.

Postat de LC in Bucataras in oras pe 6 Iul 2012, 22:33

Articol pe placul a 16 bucatarasi
comenteaza

A FRIEND in a way is better than a penny in the purse!

Loialitate...sinceritate....destăinuire...iubire...admirație...sprijin...ajutor reciproc....respect...încredere...într-un cuvânt: PRIETENIE!

Îmi este greu să abordez acest subiect al prieteniei...un subiect sensibil pentru mine. Cândva, puteam spune că "da...există într-adevăr prieteni adevărați"...însă cu timpul oamenii se schimbă, totul transformându-se într-o amintire. Ce înțeleg eu prin acest termen? O legătură strânsă între doi oameni, o persoană cu care poți fi tu însuți, un om care nu te judecă, care te sprijină, te înveselește, care râde și plânge cu tine, se distrează, învață cu tine. Un prieten trebuie să aibă grijă de tine, să te îndrume, să te atenționeze când o iei pe arătură, să te ocrotească...

Evident că nu toate poveștile frumoase au un final fericit. Este dureros să afli că persoana care ți-a fost dragă, pentru care ai făcut tot posibilul să îi aduci un zâmbet pe buze te trădează, îți întoarce spatele, te ignoră...da, acea persoană pe care ai primit-o în casa ta cu brațele deschise, cu care ai împărțit aceeași farfurie, același pat, omul ăla pe care l-ai considerat ca un frate sau ca o soră. Ești în stare să îți dai si viața pentru el/ea, atunci când greșești față de ea păi îi demonstrezi cu adevărat că îți pare rău...iar ea ce face? Se poartă copilărește, imatur....demonstrându-ți doar că  tot ce ați trăit împreună au fost doar..MINCIUNI?!

Toți ne dorim prieteni...însă noi știm să fim prieteni adevărați pentru ceilalți? Suntem sinceri cu cei din jur sau ne jucăm de-a teatrul...în care măștile sunt esenșiale? Știm să păstrăm un secret, să oferim o mână de ajutor, să nu întoarcem spatele?

Prietenia va rămâne mereu o taină pentru cei care nu știu să aprecieze valoarea adevărată a lucrurilor, care nu știu să aprecieze fiecare moment frumos petrecut împreună, fiecare zâmbet adus pe fața celuilalt...Un prieten adevărat este acela care observă că nu îți este bine fără ca tu să îi spui, acela care îți dă o palmă atunci când nu faci ce trebuie...prieten nu este acela care nu știe să primească acea palmă!

                                                                 Cristina Nechifor

Comentarii (10)

Ina

Ina
08.07.2012, 21:49

Eu abia acum citesc articolul, dar descopar ca am dat deja like si am si comentat. Prima. ))
Mutulica, Mutulica... )

Ina

Ina
08.07.2012, 21:50

Cristina

09.07.2012, 00:24

Frumos

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase