Pizza de marti

de Constelatialeu in Pizza, 7 Apr 2020 | 4581 vizualizari

 

Am vazut eu un live la Andreea Andrei, Miss macarons ( Vesnica pomenire, asa cum ii zic eu....:D ) facea pizza si mi-a placut aluatul ei de pizza, asa ca am zis sa-l incerc si eu. Nu ma dau in vant dupa pizza, dar imi place sa o fac, asa ca azi am pus de-o pizza de marti.....miercuri mai vedem....nu am facut eu exact ca ea, ca nu-s nababa sa am drojdie proaspata, am folosit din aia uscata si nici ulei de masline n-am avut, inca nu s-au copt maslinii din fundul gradinii, deci in concluzie m-am inspirat de la ea si am facut ca la mine....mai ca la tara....:D

 

INGREDIENTE

  • Aluat pizza
  • 400 g faina
  • 200 ml apa calduta
  • 3,5 g drojdie uscata Dr. Oetker
  • 1 lingurita zahar
  • 1/2 lingurita sare
  • 50 ml ulei de floarea soarelui sau de masline ( dupa buget, coane Fanica)
  • Topping
  • Ketchup sau sos de rosii
  • ciuperci de la borcan
  • sunca sissi
  • salam cu sunca
  • masline
  • cascaval
  • sau orice altceva va place
Portii: 1
Timp de preparare: peste 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Pizza de marti:

Am cernut faina intr-un bol, am facut o adancitura in mijloc, am pus drojdia uscata si zaharul si un pic de apa calduta si am amestecat un pic, am lasat 10 min, apoi am presarat sarea pe margine si am inceput sa torn restul de apa calduta si sa amestec maiaua cu faina de pe margini. Am adaugat si uleiul si am framantat un aluat nelipicios. L-am trantit de cateva ori de blatul de lucru, apoi am asezat aluatul din nou in castron, l-am acoperit cu un prosop si am lasat sa creasca cca 1 ora si 30 min.

Cat timp aluatul a stat la crescut, am pregatit toppingul, am taiat cubulete sunca, salamul cu sunca si cascavalul, am mai maruntit si ciupercile dupa ce le-am scurs bine de zeama si maslinele le-am taiat mai marunt ( am avut din cele fara samburi, sa muncesc mai putin ).

Dupa ce aluatul a crescut l-am intins cu sucitorul dinspre mijloc spre exterior, eu l-am intins dreptunghiular, am copt pizza in tava de la aragaz. Asezam aluatul in tava tapetata cu hartie de copt, am intins ketchup pe toata suprafata, apoi am presarat celelalte ingrediente. Am preincalzit cuptorul la 180 de grade ( cuptor pe gaz) am bagat tava cu pizza, sub tava am pus un ibric cu apa ( sa nu se arda pizza pe fund) si am lasat sa se coaca cca 20 min sau in functie de cuptorul fiecaruia. Cam asta e cu pizza asta de marti....

Daca ti-a placut reteta noastra "Pizza de marti" nu uita sa-i faci un review.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase