Royal Chocolate Cheesecake

de Doinavar in Prajituri, 12 Feb 2013 | 11331 vizualizari

 

Andreea si Andrei au implinit trei ani de casatorie. Cat de repede a trecut un an. Cand au fost la Londra au mancat o prajitura care le-a placut mult, Royal Chocolate Cheesecake. Au cautat pe net Reteta Chocolate Cheesecake Royale si mi-au facut comanda.
Am preparat-o exact cum era reteta, dar data viitoare voi face unele modificari si va iesi mult mai bine. Nu pot sa spun ca nu a fost nemaipomenita, un deliciu, dar necesita unele imbunatatiri la blat.

 

INGREDIENTE

  • o cana si jumatate de biscuiti Oreo zdrobiti
  • 1/4 cana unt
  • 3 pachete de Philadelphia (crema de branza) a cate 250 gr fiecare
  • o cana zahar
  • 3 oua
  • 1/4 cana lichior (optional)
  • 8 patrate (sau 225 gr) de ciocolata (de menaj) semi-dulce, topita si racita
  • 12 linguri frisca (sau un tub)
Portii: 6
Timp de preparare: peste 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Royal Chocolate Cheesecake:

 

Se amesteca biscuitii oreo cu untul si se pun intr-o tava de 20 cm (rotunda).

Se bate crema de branza cu zaharul, pana cand acesta se topeste. Se adauga ouale, cate unul pe rand si se amesteca, pana cand sunt mixate bine apoi se adauga ciocolata topita amestecata cu lichior (daca folositi).

Amestecul se pune in tava si se da la cuptor, la 180 grade C, pentru 45-50 minute. Se lasa sa se raceasca complet, apoi se pune la frigider pentru 3 ore sau peste noapte.

Se orneaza cu bombonele, cu frisca si eventual fructe si se da la frigider 3-4 ore sau pana a doua zi.

TIPS-URI

1

Aceasta a fost reteta pe care am primit-o de la copii. A fost foarte buna, dar nu exact cum mi-as fi dorit, blatul a fost mult prea tare (biscuiti prajiti in unt).

2

Mai trebuia putin lichid, oua si agent de crestere. Se putea prepara mai bine fara blat, voi incerca sa o prepar, imbunatatind blatul.

Daca ti-a placut reteta noastra "Royal Chocolate Cheesecake" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (9)

elucubratiiculinare 1

12.02.2013, 23:31

diana_k 1

13.02.2013, 08:57

o bunatate

Doinavar 1

13.02.2013, 18:57

Multumesc mult.

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

ieri la 11:46

Dressing Vinaigrette - Sosul ideal pentru salate și garnituri

pe 15.06 la 08:17

Dovlecei umpluți, la cuptor - Rețeta ușoară și gustoasă

pe 12.06 la 16:35

Aperitiv cu foi de plăcintă, bacon și cașcaval - Rețeta rapidă și savuroasă

pe 12.06 la 10:43

Tartă cu caise și înghețată - Deliciu aromat și răcoritor

pe 11.06 la 10:49

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

oanapl

1017 puncte

Rocsi

188 puncte

mihaelar63

100 puncte

MotanLaOale

51 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește
 De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește