Cartofi aurii cu snitele de soia si maioneza de usturoi

de marcela1979 in Aperitive / Garnituri, 5 Dec 2010 | 8225 vizualizari

 

INGREDIENTE

pentru cartofii aurii:

  • 1 kg cartofi mai mici
  • vegeta,piper,boia de ardei
  • sare ,ulei

pt snitele din soia:

  • 1 punga snitele de soia
  • mustar
  • boabe de piper.cimbru,vegeta
  • 2 foi dafin
  • 2 oua
  • faina alba
  • ulei

pt maioneza de usturoi:

  • 4 catei de usturoi
  • 1 galbenus de ou
  • ulei
  • 1 iaurt
  • sare
Portii: 2
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Cartofi aurii cu snitele de soia si maioneza de usturoi:

Cartofii aurii:se curata cartofii,se taie in 2 sau in 4 si se pun la fiert in apa cu sare.Cand sunt fierti dar nu de tot se scot,se pun intr-un vas ,se presara vegeta,piper si boia si se amesteca usor sa nu se sfarme.Intr-o tigaie se incinge ulei si se pun cartofii sa se prajeasca la foc mic cam 15-20 de min.

Snitele de soia:Se pun feliile de soia intr-o oala cu apa la fiert,in oala mai se pune vegeta,piper boabe,cimbru si 2 foi de dafin si se fierb cam 25-30 de minute.Se scot cu o paleta si se lasa sa se scurga.Dupa ce s au scurs fiecare felie se unge cu mustar.Se face un aluat de clatite mai gros din 2 oua,vegeta,piper si faina alba,se dau feliile de soia prin acest amestec si se prajesc in ulei incins.

Maioneza de usturoi:Se piseaza cateii de usturoi se freaca cu sare si ulei pana obtii ca si o maioneza,se adauga galbenusul de ou si mai amesteci cu ul;ei pana obtii o maioneza mai groasa.La sfarsit adaugi 1 iaurt mic si amesteci.

Se serveste astfel:Pe o farfurie se pun cartofii,3-4 snitele si 1-2 linguri de maioneza de usturoi.Sa aveti pofta.

Daca ti-a placut reteta noastra "Cartofi aurii cu snitele de soia si maioneza de usturoi" nu uita sa-i faci un review.
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Sos de rosii pentru pizza sau friptura

pe 20.09 la 17:35

Reteta de placinta cu branza de capra, oaie si smantana

pe 17.09 la 19:53

Reteta de tigaie cu arome si emotii de toamna

pe 17.09 la 19:37

Reteta de sapun de casa cu menta si lavanda

pe 16.09 la 22:15

TOP
utilizatori

Constelatialeu

1481 puncte

Rocsi

1376 puncte

MotanLaOale

1214 puncte

oanapl

1044 puncte

Ina

Ina 6

1000 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

RETETA RECOMANDATA
Vinete in otet balsamic si usturoi