Oreo Brownies(Negresă cu biscuiţi Oreo)

de diaconta in Prajituri, 11 Noi 2012 | 6903 vizualizari

 

Se ştie deja că-mi place genul acesta de desert foarte mult.Am vrut să mă joc puţin cu compoziţia şi să adaug şi biscuiţi.Cum am tot văzut că se folosesc biscuiţi Oreo la desert,am zis să încerc şi eu.Nu mâncasem până acum Oreo,dar sincer n-am fost prea încântată de ei,aşa că ar fi fost mai bine să fi folosit nişte biscuiţi cu unt aşa cum am vrut iniţial.

 

INGREDIENTE

Pentru blat:
  • 250 gr unt
  • 100 gr ciocolata 50% cacao
  • 2 linguri cacao
  • 200 gr zahar brun
  • 250 gr faina
  • 4 oua
  • 2 linguri cafea instant(ness)
  • O lingurita ghimbir ras
  • Vanilie
  • 1 plic(10 gr) praf de copt
  • Sare
  • Un pachet biscuiţi Oreo
  • vişine
Pentru glazura:
  • 100 gr ciocolata cu lapte
  • 20 gr unt
  • 50 ml lapte
Portii: 12
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Oreo Brownies(Negresă cu biscuiţi Oreo):

 

Untul,ciocolata rupta bucati,zaharul,cacaua si cafeaua le-am pus într-un vas pe baie de aburi sa se topeasca.Nu trebuie sa fiarba.

Am lasat amestecul sa se raceasca,dupa care am pus galbenusurile pe rând mixând dupa fiecare.

Am pus apoi faina cernuta cu praful de copt ,ghimbirul si vanilia.

Albusurile le-am batut spuma cu un praf de sare si le-am încorporat în restul compozitiei amestecând usor cu o paleta.

Intr-o tava,am pus hârtie de copt si am asezat biscuitii dupa ce i-am desfacut,unii au ramas cu crema altii fara.

Peste biscuiti am pus compozitia de blat si cateva visine.

Am pus la cuptor pentru 30 de minute.

Pentru glazura am pus toate ingredientele pe baie de aburi,apoi am pus deasupra blatului.

Daca ti-a placut reteta noastra "Oreo Brownies(Negresă cu biscuiţi Oreo)" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (53)

diaconta 1

20.11.2012, 16:19

Miuta,pai sa vii mai des draga mea
mai fac si eu cate una alta
dar acum pe weekend ma tot gandesc ce sa fac mai deosebit si parca am capul gol ))

portiadelumina 1

19.12.2012, 08:07

Asta e postată când am fost eu plecat Acum e tardiv, că deja e istorie, una frumoasă, desigur.

diaconta 1

19.12.2012, 08:46

Padre,mea culpa
Promit sa-ti fac ceva special dupa post te-am chinuity cam rau in ultima vreme,dar cu atat mai laudabil c-ai rezistat printre atatea ispite

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Salată cu burrata și jamon - Rețeta rapidă și plină de savoare

ieri la 10:47

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

pe 25.06 la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase