Supa chinezeasca de pui cu pastai de mazare

de Sylvia in Supe, 8 Mai 2010 | 8450 vizualizari

 

Am facut la repezeala aceasta supa foarte aromata si lejera, usor picanta exact cum imi plac mie supele chinezesti.

 

INGREDIENTE

  • Avem nevoie pentru 2 portii de : 3 aripioare de pui,
  • o lingura de ulei de masline,
  • o ceapa mica echalote,
  • o mana de pastai de mazare,
  • o bucata de zuchinni ( sau dovlecel galben daca nu gasiti ) de vreo 7 cm,
  • o mana de taietei de orez, 
  • o lingura de sos de soya,
  • un varf de cutit de ardei iute uscat maruntit,
  • un varf de cutit de pudra de ghimbir, 
  • un varf de cutit de curcuma ( ca sa ii dea o culoare mai intensa),
  • optional o lingura de otet de orez.
Portii: 2
Timp de preparare: sub 15 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Supa chinezeasca de pui cu pastai de mazare:

 Preparare :  spalam si taiem aripioarele de pui ( eu am aruncat varfurile) si le punem la fiert cu ceapa echalote taiata solzisori si lingura de ulei de masline, adaugam la inceput cam 1 litru de apa. Dupa ce a clocotit si am spumat adaugam lingura de soia si condimentele si mai lasam sa fiarba la foc mic pret de 10 minute. Dupa 10 minute adaugam pastaile de mazarea si taieteii de orez ( care aveau timp de fierbere la fel 6 minute).

  Dupa 3 minute de cand am adaugat mazarea si taieteii adaugam zuchinni taiat fidelute mici , ei trebuie sa fiarba foarte putin, in 3 minute sunt gata.  

 Dupa ce a fiert si zuchinni gustam si mai asezonam dupa gust, eu am mai adaugat un fir de ghimbir si putina pudra de ardei iute  pentru ca imi place sa o simt putin picanta si o lingura de otet de orez.  A fost super lejera si aromata, ghimbirul ii da un gust aparte , ador condimentul asta.

Daca ti-a placut reteta noastra "Supa chinezeasca de pui cu pastai de mazare" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (4)

vero_closca 1

08.05.2010, 14:45

pana fac eu supa,poti sa-mi trimiti tu o portie?!?

nadina73 1

08.05.2010, 23:53

si eu zic ca e super buna nu am facut o sa incer

nadina73 1

08.05.2010, 23:54

am uitat de furculite de fapt de linguri nu?dar pun 5 furculite

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase