Crema de zahar ars cu arahide si ciocolata

de FlaviaD in Dulciuri, 23 Iul 2013 | 3801 vizualizari

 

De ce am ales sa pun arahide si ciocolata? Fiindca imi doream o crema de zahar ars, insa voiam ceva nou si mult altfel fata de reteta clasica. Ce a iesit intrece orice asteptari, iar gustul nu se compara cu nimic din ce am incercat pana acum :)

 

INGREDIENTE

  • -10 oua
  • -1 litru de lapte
  • -1 cana zahar brut pentru caramel
  • -7-8 linguri de zahar brut pentru compozitie
  • -esenta de vanilie si de cafea
  • -arahide
  • -stafide
  • -ciocolata amara
Portii: 5
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Crema de zahar ars cu arahide si ciocolata:

Mai intai am topit niste zahar brut pe foc pana ce s-a facut caramel si l-am intins intr-un vas de yena.

Dupa varianta clasica am batut spuma ouale, am adaugat esenta de vanilie si de cafea si zaharul. Dupa ce s-a topit zaharul, am adaugat si laptele, iar cand s-a omogenizat, am turnat turnat totul intr-un vasul de yena. Acum ne mai urmand varianta clasica, am turnat statifide si arahide in compozitie.

Am dat totul la cuptor cam 20 de minute, dupa care am scos tava si am amestecat cu o lingura in compozitie, pana ce s-a omogenizat partea de pe margini si de la suprafata care deja era facuta cu partea din interior care inca nu era coapta. Am mai lasat la cuptor inca cam 15 minute – n-am mai mentinonat ca am copt la treapta a 2-a, iar cuptorul fusese preincalzit.

Cand am scos tava din cuptor, crema era toata rumenita, mirosea al nabii de bine si avea o tenta aurie de-ti lasa gura apa. Repede, ca sa nu apuce sa se raceasca, am ras pe deasupra niste ciocolata amara.

Nu va mai vorbesc despre gust, sunt convinsa ca-l veti afla singuri. Insa ce va pot spune este ca ce a iesit este mai mult decat crema de zahar ars, mai degraba e o prajitura exceptionala si ca aspect si ca savoare.

Daca ti-a placut reteta noastra "Crema de zahar ars cu arahide si ciocolata" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (7)

laura_n 1

23.07.2013, 10:22

cred ca e faina combinatia

FlaviaD 1

23.07.2013, 14:24

Mie imi place tare mult ciocolata, in combinatie cu caramelul si arahidele, pe mine m-a dat pe spate

Rocsi 1

23.07.2013, 14:42

Mmm cu arahide..Suna bine

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

ieri la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase